branding
Válka na Ukrajině optikou videoherního průmyslu

Válka na Ukrajině optikou videoherního průmyslu

Vývojáři reagují na konflikt. Autoři od nás i ze světa vyjadřují solidaritu a věnují peníze

Zdroj: koláž/Vortex
26. 2. 2022

Zpravodajství ze světa už několik dní plní Ukrajina a odvětví videoher není výjimkou. Dění ve východní Evropě má vliv i na herní průmysl a reflektují ho také vývojáři. Přinášíme vám shrnutí toho nejpodstatnějšího, co se během uplynulých dní v tomto ohledu z pohledu digitální kultury stalo.

Hned zpočátku je možné začít připomenutím, že z Ukrajiny pochází, nebo tu sídlí zcela či částečně studia jako 4A Games (série Metro), Frogwares (série Sherlock Holmes), GSC Game World (série Cossacks a S.T.A.L.K.E.R.), Vostok Games (Survarium, Fear the Wolves) nebo Game Labs (série Ultimate General, This Land is My Land). To jsou jen některá z těch nejznámějších jmen, ve skutečnosti je tu však herních firem mnohem víc. Třeba Ubisoft má na Ukrajině dva týmy – v Kyjevě a v Oděse. Zmiňujeme to proto, že ne každý tuší, odkud pochází hry, které má třeba v oblibě. Nebo neví, že se situace dotýká právě her a studií, která ho zajímají.

Většina jmenovaných se přirozeně v uplynulých dnech k dění na Ukrajině vyjadřovala. GSC Game World bylo jedno z prvních studií, které se ozvalo. Už několik dní se spekuluje se také o odkladu hry S.T.A.L.K.E.R. 2., ale to je teď až druhořadá věc.

Autoři série Metro z 4A Games už sice mají hlavní kancelář na Maltě, kam se vedení přestěhovalo po anexi Krymu, ale jeho vývojáři pocházejí také z Ukrajiny a mají tu nadále pobočku.

Frogwares mají kromě jiných zemí zaměstnance po celé Ukrajině.

Vostok Games vzkázali, že jsou v pořádku a pracují na dálku. Budou reagovat podle toho, jak se situace vyvine.

Ubisoft uvedl, že bezpečnost jeho zaměstnanců je pro ně prioritou. Situaci firma od počátku monitoruje a snaží se svým lidem pomáhat. Týmy v Kyjevě a v Oděse mají na starost přístupnost a upravitelnost her ze série Assassin’s Creed například. Ubisoft poskytuje svým lidem finanční podporu a nabízí ubytování pro ně i jejich rodiny v sousedních zemích.

V Kyjevě už 15 let sídlí i jedno ze studií Cryteku. Vedení situaci bedlivě sleduje, bezpečí zaměstnanců je pro něj na prvním místě a jsou připravení svým lidem pomoci.

Ozvali se i Sengi Games sídlící na Ukrajině, kteří vytvořili hru The Serpent Rogue.

Také běloruský Wargaming (World of Tanks) má studio v ukrajinském Kyjevě. Hned dvě pobočky – ve Lvově a v Charkově – tu má francouzský mobilní gigant Gameloft.

Vlnu solidarity ale dění spustilo i v ostatních zemích a studiích bez přímých vazeb na Ukrajinu. Svým kolegům vyjádřili podporu třeba i vývojáři z polského CD Projektu RED. Polské humanitární organizaci PAH věnují 1 milion zlotých. Peníze ze svých podílů a prodeje některých her věnuje i GOG.

Studio Digital Extremes věnovalo 100 tisíc dolarů kanadskému Červenému kříži na humanitární pomoc.

Podobně se ozvali také vývojáři z dalšího polského týmu – 11 Bit Studios. Příjmy prodeje z jejich hry This War of Mine půjdou po dobu jednoho týdne na ukrajinský Červený kříž. Platí to pro všechny platformy, distribuční kanály a také DLC.

K jejich iniciativě #FuckTheWar se připojili také autoři hry Slipways ze studia Beetlewing.

Stejně tak se rozhodl tým Crunching Koalas, který se specializuje na portování a vydávání nezávislých her.

Dalším na řadě byl polský vydavatel All in! Games, který poslal na trh třeba hry Chernobylite, Metamorphosis podle Kafky nebo Ghostrunner.

Přidali se rovněž Huuuge Games.

A následně také RedDeerGames.

Studio Bungie (Destiny) rovněž věnuje část svého výtěžku. Není to zdaleka poprvé, kdy se zapojilo do nějaké humanitární pomoci.

Autoři The Long Dark ze studia Hinterland Games poslali 125 tisíc kanadských dolarů místnímu Červenému kříži.

Švédský vydavatel nezávislých her Raw Fury věnuje finance ukrajinskému Červenému kříži.

Polský Techland (série Dead Island a Dying Light) věnoval 1 milion zlotých organizaci PAH (Polska Akcja Humanitarna), která poskytuje humanitární pomoc lidem zasaženým válkou.

Podporu Ukrajině vyjádřili také autoři z polského studia Draw Distance (Serial Cleaners, Vampire: The Masquerade – Coteries of New York).

Autoři hry The Turing Test ze studia Bulkhead věnují 1000 liber a takových studií je mnohem víc. Není je tu přitom nejspíš ani možné vyjmenovat úplně všechny. Jde spíš o vzorek.

Nejsou to ale jen ukrajinská nebo velká zahraniční studia. Na krizi na Ukrajině reagují i české týmy. Nejen ty celosvětově známé, ale i menší vývojáři.

Studio Amanita Design věnuje týdenní příjmy z her Machinarium, Chuchel a Creaks organizaci Člověk v tísni.

Brněnští Madfinger Games uvedli, že všechny útraty ve všech jejich hrách, které udělají ruští a běloruští hráči po dobu agrese, věnují na podporu a pomoc ukrajinským uprchlíkům.

Autoři Project Hospital z Oxymoron Games věnují po vzoru 11 Bit Studios týdenní výtěžek z prodeje své hry a všech DLC na Steamu organizaci Člověk v tísni.

Podporu všem, které válka ovlivnila a ovlivní, vyjádřili také vývojáři ze studia Charles Games. Těžkým tématům se věnují i ve svých hrách Svoboda 1945: Liberation, Attentat 1942 nebo připravovaném titulu Train To Sachsenhausen.

Studio Bohemia Interactive zase varuje před virálně šířenými videi, která mají zobrazovat konflikt na Ukrajině, ale mohou ve skutečnosti zachycovat upravené verze her ze série Arma. Takové klipy se tým snaží ve spolupráci s médii odhalovat.

Podobná videa pocházejí i ze simulátoru DCS od Eagle Dynamics. I jeho autoři na to upozornili.

Studio DICE zase odstranilo odměnu v podobě skinu Grin Reaper pro vrtulník Mi-240 Super Hind v Battlefieldu 2042. Už jej nelze odemknout. “Zubící se” ruská helikoptéra se zdála teď nevhodnou připomínkou konfliktu. Ti, kdo skin, získali, o něj ale nepřijdou. Tým se však zatím podle komunitního manažera nerozhodl, zda se tato verze kamufláže v budoucnu vrátí. Není to poprvé, kdy autoři Battlefieldu 2042 reagovali na reálný konflikt. V listopadu změnili jméno skinu pro jednu z postav. Původní název Little Green Men nechtěně odkazoval na termín používaný během anexe Krymu.

Tento výčet událostí není ani zdaleka definitivní a seznam různých aktérů se neustále rozšiřuje. Článek budeme pravděpodobně doplňovat a i v dalších dnech tomu nejdůležitějšímu věnovat adekvátní pozornost. Pokud máte pocit, že jsme na někoho nebo něco důležitého zapomněli, klidně nám a ostatním dejte vědět v komentářích. Nechceme nicméně budit dojem, že událost zneužíváme k vlastnímu zviditelnění nebo tento konflikt, polarizující názory na něj a emoce, které vyvolává, jakkoli bulvarizujeme či dokonce jitříme. Což už se bohužel také stalo. Přejeme si předat vám fakta a vyhnout se podezření, že tragédii přiživujeme, anebo ji naopak z nějakého důvodu ignorujeme.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru