branding
The Callisto Protocol, Krafton, V závěrečných titulcích The Callisto Protocol chybí někteří vývojáři

V titulcích The Callisto Protocol chybí někteří vývojáři

Bývalí zaměstnanci, včetně klíčových lidí, jsou překvapeni, že nejsou pod hrou podepsáni

Zdroj: Striking Distance Studios
10. 1. 2023
Název: The Callisto Protocol Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , Žánr: , , Datum vydání: 2. 12. 2022

Je to už více než měsíc, kdy vyšlo The Callisto Protocol, jedna z nejočekávanějších her loňského roku a zároveň jeden z jeho posledních velkých titulů. S vydáním se pojily problémy zejména na PC, kde hráči narazili na značně neoptimalizovanou verzi, kterou však vývojáři ze Striking Distance Studios samozřejmě začali obratem opravovat. Největší krizi a nepříliš ideální technický stav se tedy podařilo zažehnat, ale na obzoru už vyvstává další nepříjemnost. Objevují se totiž hlasy vývojářů, kteří nebyli zahrnuti v závěrečných titulcích, ačkoli se na hře významným dílem podíleli. Jedná se tak o další příspěvek do diskuze týkající se uvádění vývojářů, o němž se v herním průmyslu opět pravidelně hovoří, a to zejména kvůli kariérám jednotlivých vývojářů, kteří se v případě nezahrnutí do titulků nemají na co formálně odvolat u dalšího zaměstnavatele.

S informací a výpovědí někdejších vývojářů hry a zaměstnanců Striking Distance Studios přišel magazín GamesIndustry.biz. Právě slovo „někdejší“ zde hraje velkou roli, neboť se skutečně jedná o lidi, kteří již nejsou součástí studia, přesněji řečeno nebyli součástí týmu až do úplného vydání hry. Neděje se tak poprvé, jelikož podobná diskuze provázela například vydání hry Deathloop od Arkane a mohli bychom zmínit mnoho dalších her jako například kolos Red Dead Redeption 2, u něhož nebyly uvedeny stovky nejrůznějších vývojářů, což ovšem Rockstar později napravil na webu. Připomeňme i nedávnou situaci s God of War Ragnarök, kdy nebyla sound designérka Jessica Mao uvedena v titulcích, jelikož nesplňovala jakési „minimální kritérium“, ačkoli nebylo podle jejích slov přesně definováno. Jedna z častých podmínek nicméně je, že by měl být dotyčný u projektu přítomen až do konce, což je nyní problémem u The Callisto Protocol.

Pět bývalých zaměstnanců Striking Distance Studios pro GamesIndustry.biz uvedlo, že asi 20 lidí bylo vynecháno ze závěrečných titulků, ačkoli se mezi nimi nachází i několik klíčových vývojářů, kteří mají nezpochybnitelnou zásluhu na důležitých částech hry. Mělo jít o vedoucí jednotlivých oddělení, režiséry i dlouhodobé zaměstnance a dokonce kolegy šéfa studia Glena Schofielda. „Rozhodně to zabolí. Je to na nic. Dal jsem do toho hodně a pracoval na tom dlouho. Nebýt tam je na ho*no,“ řekl jeden z vývojářů. Zároveň podle nich nepadlo ve společnosti nic o tom, že odchod ze studia znamená vyškrtnutí z titulků, což za aktuální situace nepůsobí správně. „Chápu to, když zhotovitel odvede malý kus práce a po několika měsících odejde, ale teď mluvíme o zaměstnancích na plný úvazek, kteří do titulu investovali více než rok času a podíleli se na významných částech projektu,“ řekl další z vývojářů s tím, že právě kvůli tomu jsou tolik překvapeni.

Nesrovnalostí v závěrečných titulcích si nicméně všiml i sám magazín GamesIndustry.biz, podle něhož nejsou titulky příliš konzistentní. Pomineme-li ty, kteří byli z dvacetiminutové sekvence se jmény tvůrců zcela vynecháni, řada vývojářů je sloučena a zmíněna pouze v sekci „různé“ nebo „dodatečné“. Mezinárodní asociace herních vývojářů IGDA (International Game Developers Association) přitom udává, že na zmínku má nárok každý z týmu, kdo se na projektu podílel nejméně 30 dní, a vylučuje možnost odebrat ty, kteří odejdou před vydáním. (Na webu IGDA v sekci Game Credits mimochodem najdeme i příspěvek týkající se hierarchie závěrečných titulků od českého herního vědce Jana Švelcha.) Zároveň se asociace snaží o standardizování způsobu tvoření a případně aktualizování závěrečných titulků. Podle dotázaných vývojářů v tom nicméně měly sehrát roli i osobní vztahy, i když si je oslovení vývojáři ze Striking Distance i přes crunch a některé drobné incidenty pochvalovali. Tato situace každopádně vede k další kritice studia a Glena Schofielda, který se minulý rok nešťastně vyjádřil k dalšímu často kritizovanému tématu, jímž jsou ony zmíněné přesčasy.

Schofield tehdy uvedl (než tweet smazal), že je pyšný na všechny, kteří obětavě a dlouho na hře pracují i 12 až 15 hodin denně a klidně celý týden navzdory vyčerpání nebo covidu. Poté uvedl, že si váží práce, ne přesčasu, vývojáři však potvrzují, že situace ve studiu nebyla v tomto ohledu ideální, což právě vedlo k odchodu řady lidí, přičemž se o to studio ani nemělo příliš starat, ale záležitost s titulky by pak mohla v očích dotázaných vývojářů býti jakousi mstou za nedostatek loajality. „To [vynechání z titulků] působilo jako zjevné ‚nas*at‘ pro ty, kteří byli vynecháni. Někdo chtěl předat vzkaz a ten vzkaz zněl: ‚Příště k nám buďte loajálnější‘,“ uvedl další z vývojářů.

K záležitosti se vyjádřil i PR manažer Scott Lowe, který dříve působil v Activisionu a Naughty Dog, když podotkl, že titulky v prostoru AAA produkce bývají problematická, i když je řešení jednoduché, tedy uvádět všechny. Do budoucna by snad již nemuselo v této souvislosti vznikat tolik rozkolů vzhledem k již zmíněným plánům na standardizaci závěrečných titulků.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru