Po českých sportovcích v Tokiu naši zemi reprezentují i české hry. Začala tu totiž unikátní interaktivní výstava Czech Game Show in Tokyo. V rámci ní se v Japonsku představí výběr nejrůznějších počinů a autorů české videoherní scény, kteří nám dělají v tomto oboru v zahraničí dobré jméno už dlouhé roky.
Výstava probíhá od 15. září do 15. října a lze ji najít v galerii Českého centra na Velvyslanectví ČR, kde si zájemci mohou hry rovněž i zahrát. Své tituly zde vystavuje celkem šest studií. Největším zástupcem pak je Amanita Design, jež tu má Machinarium, Samorost 3, Creaks a právě vyvíjenou Happy Game. Dále nás reprezentuje studio Madfinger Games se svými mobilními hrami Shadowgun Legends, Dead Trigger 2 a stavbou modelů ve virtuální realitě Monzo VR.
Charles Games na výstavě ukazují Attentat 1942 i nedávnou Svobodu 1945. Po jednom titulu pak na akci mají Warhorse Studios s Kingdom Come: Deliverance, jež se v Japonsku těší značné oblibě i díky kompletní japonské lokalizaci včetně dabingu, CBE Software se Someday You’ll Return a GoldKnights s rozpracovaným The Last Oricru.
„Počítačovým hrám se daří doma i ve světě. Český herní průmysl rok od roku roste a v současnosti už převyšuje obrat průmyslu filmového.“
Co by to ale bylo za výstavu, kdyby tomu všemu chyběl nějaký ten přesah. Počítače a monitory doplňují nejrůznější ilustrace a concept arty, případně i fyzické kopie a sběratelské edice. Výstava je dokonce doprovázena hudebními motivy z některých z vystavovaných her. Akce je navíc rámována časovou osou, která stručně shrnuje české hry od roku 1985 až do současnosti.
Od 30. září do 3. října se rovněž v Japonsku koná herní veletrh Tokyo Game Show 2021, jehož se budou účastnit i některá zde zastoupená studia, konkrétně CBE Software, Madfinger Games, Amanita Design a GoldKnights. Výstava byla připravena v rámci Roku české vědy, školství a inovací v Japonsku a podílely se na ní kromě Velvyslanectví ČR v Tokiu, Českého centra Tokio a agentury CzechInvest i společnosti DMM GAMES (japonský herní distributor) nebo MSI Japan.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Před pár dny jste v rozhovorech pro Vortex říkala, že se většině českých indie tvůrců se nevyplatí dělat ani české titulky do her. To mi nepřipadá, že by se většině českých her na domácím trhu zrovna dařilo Tak jak to tedy je?.
Asi se to nedá zobecňovat. Předpokládám, že ne u všech českých indie vývojářů je jejich investice do české lokalizace nenávratně v prachu. Samozřejmě tímto nechci nějaké vývojáře nějak shazovat. Konkurence je velká a uspět pro malé vývojáře není snadné, a tak chápu, že někteří se do té češtiny nehrnou. Na druhou stranu je dobré, že jiní zase na češtinu nezanevírají. Aspoň je více her v češtině.
Jinak se mi ten Váš rozhovor celkem líbil, nebýt některých názorů, které mě zrovna od Vás dost překvapily. I tak však Vaši práci obdivuji.