branding
Unity se omlouvá za instalační poplatky

Unity se omlouvá za instalační poplatky

Společnost děkuje za zpětnou vazbu a slibuje změny. Dozvíme se je do týdne

Zdroj: Unity Technologies
18. 9. 2023

Minulý týden společnost Unity Technologies oznámila změny ve svém obchodním modelu, který dosud stál na několika úrovních jednoznačně naceněného předplatného. Velká část uživatelů enginu Unity z řad nezávislých vývojářů a menších týmů přitom využívala technologii zdarma, díky čemuž je dlouhodobě velmi populární. Nově představené instalační poplatky, které hodlá Unity Technologies od začátku příštího roku zavést, však vývojáře pobouřily a velmi rychle se prokázalo, že vedení společnosti nepromyslelo všechny možné scénáře a dopady. Na kritiku proto podle očekávání navázaly i výhružky ohledně ukončení využívání enginu ze strany větších projektů a následně, bohužel, i výhružky smrtí, které zapříčinily dočasné uzavření kanceláří v Austinu a San Francisku. Nyní se Unity omlouvá a slibuje změny.

„Slyšíme vás. Omlouváme se za za zmatení a nepříjemnosti, které vyvolaly informace o instalačních poplatcích,“ uvedli zástupci společnosti na Twitteru. „Nasloucháme vám, mluvíme se členy našeho týmu, komunitou, zákazníky i partnery, a provedeme změny pravidel,“ slibuje Unity Technologies. Jasněji by mělo být v rámci dní, do té doby provozovatelé enginu děkují všem za kritickou a upřímnou zpětnou odezvu a svůj první oficiální příspěvek k celé kauze končí možná až příliš rychle. Za aktuální situace je proto vcelku pochopitelné, že v komentářích zůstávají vývojáři i hráči nadále kritičtí a volají nikoliv po změnách, ale po zrušení celého plánu.

Je nicméně pravděpodobné, že Unity podmínky skutečně vrátí do stavu před oznámením a poplatky budou – alespoň prozatím – zrušeny. I v takovém případě ale nemusí dojít na obnovení vzájemné důvěry, která podle mnohých vývojářů značně utrpěla a plánovaný přesun mnoha jednotlivců i studií ke konkurenčním technologiím už možná nepůjde zastavit. Paradoxní přitom je, že zvýšení ceny za užívání Unity je možná nakonec tím nejmenším problémem, daleko za velmi nejasným vysvětlením, jak hodlá společnost sledovat jednotlivé instalace, resp. bližší situaci kolem nich, případně jak hodlá naložit s mnoha možnostmi zneužití celého systému vůči vývojářům.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru