Tohle byl skutečně mimořádný závěr roku z pohledu herních historiků a archivářů. Psali jsme hned o několika projektech. Mezi nimi třeba sérii Duke Nukem. Po Duke Nukem Forever z roku 2001 a lovecké akci Duke Nukem: Endangered Species by asi jen málokdo očekával, že se ještě do konce roku 2022 dočkáme úniku dalšího nerealizovaného dobrodružství atomového vévody. Pikantní na tom přitom je, že jde opět o Duke Nukem Forever, nicméně jiný než si většina lidí pod tímto názvem představuje. Jde o 2D akci z poloviny devadesátých let, která předcházela slavné FPS.
Na uniklý build znovu na Twitteru upozornil Vinícius Medeiros. Prototyp byl opět nahrán na Internet Archive a později dodatečně upraven tak, aby jej šlo spustit i přímo v emulátoru v prohlížeči bez nutnosti stahovat jej. Jedná se o projekt z roku 1996, který obsahuje hned čtyři verze včetně nástrojů na tvorbu úrovní. Za únikem znovu stojí x0r_jmp podobně jako u některých starších případů.
Hra se začala vyvíjet právě po vydání slavné FPS a měla obsahovat vedle singlu také multiplayer.
Tento titul známý také pod názvem Duke Nukem 4Ever se inspiroval zejména prvními dvěma plošinovkovými díly. Měl ale nabídnout pojetí a interaktivitu, kterou přinesl Duke Nukem 3D. Hra se začala vyvíjet právě po vydání slavné FPS a měla obsahovat vedle singlu také multiplayer. Nabídla by stejné zbraně i známé nepřátele.
Na pohled měla zrušená verze připomínat modernější plošinovky jako Donkey Kong Country. Byla sice ve 2D, ale díky tomu, jak grafika vznikala, měla moderní šmrnc a budila dojem plastičnosti. Jenže i přesto autoři nejspíš správně vycítili, že tyto tituly už se nehřejí na výsluní popularity a naopak je velký hlad po 3D akcích. Obávali se, že 4Ever nedokáže být plnohodnotným nástupcem DN3D.
3D Realms tak nakonec tento projekt zrušili a namísto něj v roce 1997 oznámili vývoj Duke Nukem Forever coby další first person akce. Zůstalo jméno, vše ostatní se změnilo. Ale neskončilo to tak docela v koši. Engine vyvinutý pro 4Ever byl využit pro akci Ravager, která byla později prodána studiu Inner Circle Creations a nakonec vyšla pod názvem Alien Rampage.
Samotný nápad na klasičtější akci s Dukem v hlavní roli rovněž tak docela nezapadl. V roce 2002 nakonec vyšla hra Duke Nukem: Manhattan Project od studia Sunstorm Interactive.
I když můžete prototyp stáhnout a sami vyzkoušet, opět nečekejte hru v pravém slova smyslu. K dispozici je pár prostředí, můžete běhat, střílet, ale spíš je to jako návštěva interaktivní galerie digitální historie.