branding
Ubisoft zbavuje hráče přístupu k The Crew

Ubisoft zbavuje hráče přístupu k The Crew

Hra přestala fungovat na začátku dubna. Hráči ale navíc ztrácejí kompletní přístup k licenci

Zdroj: Ubisoft
13. 4. 2024

Loni v prosinci společnost Ubisoft oznámila, že na konci letošního března ukončí fungování ověřovacích serverů pro hru The Crew, čímž se vzhledem ke své „always online“ povaze stane nehratelnou. Hra se v tu chvíli přestala prodávat a hráči měli poslední tři měsíce na to, aby se se hrou rozloučili nebo třeba přešli k druhému či třetímu dílu této série. Jak nicméně Ubisoft oznámil, tak se i stalo, a od 1. dubna už The Crew skutečně nelze spustit. To se jednak stalo základem pro chystaný právní boj youtubera Rosse Scotta proti znepřístupňování a ničení digitálních her a jednak se v těchto chvílích stává podnětem k další, poměrně závažné diskuzi, když hráči zjistili, že Ubisoft jim necelé dva týdny po vypnutí ověřovacích serverů bere také samotný přístup ke hře ve vlastní knihovně.

Incidentu si všimnul magazín PC Gamer, který cituje několik rozhořčených hráčů informujících o výše uvedeném kroku na Redditu. Koluje tam screenshot z knihovny Ubisoft Connect, který hráče v servisním upozornění varuje, že hra už není dostupná. „Nadále už nemáte přístup k této hře. Proč se nepodívat do obchodu, abyste se mohli vydat na další dobrodružství,“ zní v překladu zpráva, kterou začali majitelé The Crew nacházet v aplikaci Ubisoftu a dále na ní s velkým nepochopením reagovat.

„Tohle bylo jedno z nejsmutnějších a nejkrutějších rozhodnutí, které jsem kdy viděl. Vždy budu bojovat za digitální média, miluji výhody, které to uživatelům z celého světa dává, ale tohle…,“ napsal například uživatel MeCritic. Doplnil, že z jeho pohledu by taková věc měla být ošetřena legislativou daných zemí, protože jedna věc je znepřístupnit servery pro hraní hry a něco jiného je z jeho pohledu zamezení přístupu k datům. Další komentující se k němu přidávají a doplňují například, že v takovém případě by měl Ubisoft hráčům vracet peníze. Zároveň také nerozumí, proč francouzský vydavatel něco takového vůbec dělá, když hra nejde spustit, proč se tedy obtěžovat něčím, co může potenciálně vyvolat jen vlnu kritiky.

Z druhé strany je nicméně nutné doplnit, že s odvoláním na licenční ujednáni koncoví zákazníci v drtivé většině případů software koupený přes obvyklé digitální distribuční sítě nevlastní. Zjednodušeně řečeno můžeme mluvit o propůjčení licence za stanovených podmínek, a je téměř jisté, že právní oddělení Ubisoftu postupuje tak, aby jejich kroky nebylo možné postihnout. Tedy, za předpokladu, že se skutečně nerozběhne soud, který by nastavení „vlastnictví“ zpochybnil a přinutil ke změně legislativních opatření. Nevíme rovněž, co přesně stojí za nutností provoz hry ukončit, patrně je ale celá situace spojená s dalšími licencemi, které Ubisoft pro hru získal například stran soundtracku, jak je ostatně běžné i u jiných titulů dalších vydavatelů a vývojářů. Ve finále tak nemusí jít o protiprávní chování, ale o něco, co už stojí na hranici etického přístupu k hráčům a „jejich“ majetku, tedy spíše o otázku renomé či vlastní pověsti u zákazníků.

Bude však i nadále velmi zajímavé sledovat, kam – a zda vůbec – se dostane snaha v úvodu zmíněného Rosse Scotta. Pravdu má minimálně v tom, že pokud by přiměl francouzské úřady záležitost prošetřit, mohl by v případě vítězství po vleklém sporu pomoci ustavit precedens, podle kterého by se mohlo rozhodovat v jiných případech. Zda je tohle ale nejlepší způsob, jak zaručit existenci všech digitálních kopií her, je ale další otázkou…

Nahlásit chybu v článku

15

Napsat komentář

Další články
Nahoru