THQ Nordic od roku 2011 získal už stovky herních značek

THQ Nordic od roku 2011 získal už stovky herních značek

Nenápadná evropská firma roste do obřích rozměrů. Ve vývoji má bezmála 80 titulů

14. 2. 2019

Ve světle posledních událostí okolo Warhorse Studios a Kingdom Come: Deliverance, ale vlastně už několika posledních let, si člověk musí dříve či později položit otázku, kolik vlastně značek v tuto chvíli společnost THQ Nordic spravuje, když nás co chvíli zaskočí zpráva, že “už zase” něco kupují. Společnost získává práva na jednotlivá IP, ale zájem má i o celé studia. Podle poslední finanční zprávy měl THQ Nordic ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ve vývoji rekordních 77 titulů. Což je číslo, před nímž by se zřejmě “zastyděl” leckterý světový vydavatelský gigant. Celých 48 z těchto her přitom teprve čeká na své oficiální oznámení, z nichž některé mají vyjít ještě letos.

Jen v posledním čtvrtletí roku 2018 se začalo pracovat na 25 nových projektech.

Finanční zpráva dále dopočítává, že ze zmíněných 77 her bylo zbývajících 29 už představeno veřejnosti. Jen v posledním čtvrtletí roku 2018 se začalo pracovat na 25 nových projektech a 11 titulů spadajících do portfolia společnost THQ Nordic se dočkalo vydání. Na takovém objemu her pochopitelně dělá také úctyhodný počet lidí. Celkem se jedná skoro o 1500 vývojářů, z nichž 613 tvoří interní zaměstnanci a 871 pak ti ostatní.

Firma založená před pouhými sedmi lety nyní třímá v rukou úctyhodné množství značek, titulů a sérií, které jsou často dědictvím po méně úspěšných předchůdcích. V portfoliu bývalých Nordic Games, kteří v nejrůznějších dražbách a aukcích kromě práva k mnoha titulům získali právě i možnost používat ochrannou známku THQ po zkrachovalém americkém vydavateli, byste našli pozůstatky po společnostech JoWooD Entertainment, DreamCatcher Interactive, The Adventure Company, DTP Entertainment, bitComposer Entertainment, Digital Reality, Crytek, NovaLogic, Atari a samozřejmě už zmíněných THQ.

THQ Nordic čeká na vhodnou investici, kterou si záhy mnohdy pojistí tím, že oznámí remaster či reedici, která otevře cestu pro případná pokračování.

Tím však výčet “osvojených” značek ani zdaleka nekončí. Právě naopak. Jen pro ilustraci. Za práva na víc než 150 her po THQ v roce 2013 Nordic zaplatil necelých 5 milionů dolarů. Byly mezi nimi série jako Darksiders, Red Faction nebo MX vs. ATV. O rok později pak oznámil, že získal i samotnou značku THQ, jak už bylo řečeno.

Co s tím vším vlastně nově vzniklý evropský gigant zamýšlí? Jeho strategie není nikterak komplikovaná ani nepochopitelná. THQ Nordic sice investuje jako na běžícím pásu, ale činí tak zjevně s rozvahou. Sází na slavná jména, která opakovaně měnila vlastníky a nachází se v problémech. Takové značky často nejsou drahé a THQ Nordic čeká na vhodnou investici, kterou si záhy mnohdy pojistí tím, že oznámí remaster či reedici, která otevře cestu pro případná pokračování. Navíc si tak firma šikovně ověří, zda je o produkt mezi hráči stále skutečně zájem. I když zjevně tyto tituly nesbírají nejvyšší známky ani nemusí zaznamenat astronomické prodeje, díky šíři nabídky do centrály proudí jistý příjem.

Přes Deep Silver THQ Nordic nyní ovládá i práva na Dead Island, Galaxy on Fire, Homefront, Metro, Risen, Sacred, Saints Row nebo Secret Files.

A tyto opatrnější akvizice pochopitelně později otevřely cestu i k větším a odvážnějším nákupům, jako když THQ Nordic loni v únoru koupil za 121 milionů eur, tedy v přepočtu přes tři miliardy korun, společnost Koch Media, která vlastní mimo jiné Deep Silver a jeho studia i značky. Mluvíme tu o týmech jako Volition, Fishlabs Entertainment a Dambuster Studios. Přes Deep Silver tak THQ Nordic nyní ovládá i práva na Dead Island, Galaxy on Fire, Homefront, Metro, Risen, Sacred, Saints Row nebo Secret Files.

Ten výčet by byl skoro nekonečný. Podrobnější přehled najdete v tabulce, ale ani ta není zdaleka vyčerpávající. Věnuje se jen těm nejznámějším značkám. Samotný THQ Nordic má množství dceřiných společností, mezi něž patří i nejrůznější herní studia. Další firmy a značky pak vlastní přes Koch Media, respektive Deep Silver. Není proto divu, že třeba na Wikipedii najdete kromě klasického profilu THQ Nordic a seznamu jeho her i samostatný přehled akvizicí. Ani ten ale není úplný, protože nereflektuje všechny nákupy přes dceřiné firmy, jako je gigant Koch Media. Minimálně je z něj ale patrné, že společnost v nákupech nijak nepolevuje.

Novinkový souhrn: Autoři Kingdom Come mají nového majitele, Activision masivně propouští a další Mass Effect

Tyhle značky dnes patří THQ Nordic, respektive Deep Silveru

AquaNox, Darksiders, Red Faction, MX vs. ATV, SpellForce, We Sing, Desperados, ELEX, Jagged Alliance, Delta Force, Gothic, Sphinx, Baja, De Blob, Destroy All Humans!, Kingdoms of Amalur, TimeSplitters, Second Sight, Alone in the Dark, Act of War, Expeditions, Carmageddon, Outcast, Wreckfest, Biomutant, Titan Quest, Dead Island, Galaxy on Fire, Homefront, Metro, Risen, Sacred, Saints Row, Secret Files, Singles a samozřejmě Kingdom Come: Deliverance

Mohlo by se zdát, že THQ Nordic trochu číhá na své potenciální oběti jako sup. Na druhou stranu tenhle žralok podobně jako v přírodě nemusí být agresivní a útočit jen tak. Není to predátor, ale spíš mrchožrout, jenž “čistí” herní byznys a svým způsobem mu vděčíme za to, že ohrožené a klasické značky neskončí někde na smetišti dějin nebo v nějakém fondu, ale někdo s nimi má další pro hráče relevantní plány. Nebo v to můžeme alespoň doufat.

Až čas odpoví na otázku, zda se tenhle hlad nestane novodobému THQ osudným a nezlomí mu vaz podobně jako jeho jmenovci-předchůdci. S jídlem totiž roste chuť, ale i té nejlepší hostiny se můžete jednou přejíst…

Nahlásit chybu v článku

4

Napsat komentář

Další články
Nahoru