Švédsko se pouští do přezkoumávání závadnosti lootboxů

Švédsko se pouští do přezkoumávání závadnosti lootboxů

Vláda hledá spojitost s hazardem, vybudila ji k tomu závislost mladistvého hráče FIFY

15. 5. 2019

V únoru loňského roku informoval švédský rozhlas Sveriges Radio o případu mladého muže, který se stal závislým na lootboxech ve hře FIFA, resp. módu Ultimate Team. Hovořilo se tehdy o částce kolem 30 000 švédských korun, což je v přepočtu přibližně 70 000 Kč, které během několika let utratil zejména za nové virtuální balíčky s novými fotbalisty. Sám přitom přiznal, že i v momentě, kdy odstranil svou platební kartu ze svého účtu ve hře, cítil nutkavou tužbu neustále si balíčky kupovat a mluvil o těchto pocitech jako o závislosti. To pak samozřejmě vybudilo veřejnou diskuzi, do které přispěl i ministr vnitra Ardalan Shekarabi: „Pracujeme na tom, abychom získali kontrolu nad hazardními hrami, jak nejrychleji to bude možné. A i když nejsem momentálně schopný klasifikovat, zda mezi ně patří i lootboxy, je zřejmé, že se na nich mnoho lidí stalo závislými.“ Už od loňského února jsme proto mohli očekávat, že se vláda začne tímto problémem zabývat do hloubky a v těchto dnech se tak skutečně začíná dít.

Podle stanoviska švédské televize SVT zahajuje švédská vláda vyšetřování, kterým však nepověřila regulační orgán Spelinspektionen, zabývající se právě hazardními a sázkovými hrami, ale orgán na ochranu spotřebitele. Jeho příslušníci by měli spolupracovat nejen s členy vlády, ale také oddělením národního zdraví a zástupci médií. Výsledkem práce by mělo byt vypracování podrobné zprávy do konce září letošního roku, která by měla pomoci ostatním složkám vlády s klasifikací lootboxů a poskytnout oporu pro soudy při případných sporech a jednání. Důležité je však říct, že na rozdíl od situace v Belgii nebo Nizozemsku nejsou aktuální kroky namířeny směrem k žádné konkrétní společnosti či hře a ono vyšetřování probíhá v obecné rovině.

Podobně jako v ostatních zemích, které už případ lootboxů řeší – a na seznamu je i Česká republika – upozorňuje Ardalan Shekarabi na chybějící vymezení možné odměny, případně procentuální vyjádření, za jakých okolností je možné předmět z lootboxů získat. Nastat tak může stejná situace jako v již zmiňované Belgii a Nizozemsku, kde přinejmenším v první vlně došlo právě k úpravě zobrazení toho, co může lootbox obsahovat. Na druhou stranu je ale potřeba zasáhnout i do legislativy, která by bez hlubšího pohledu na celý problém i nadále nevnímala lootboxy jako hazard, vzhledem k tomu, že je definován odměnou s peněžitou hodnotou. A tu pro změnu podle aktuálních švédských zákonů virtuální věci získané otevřením virtuální krabičky, byť za skutečné peníze, nemají.

Tou pro hráče nejdůležitější věcí ale nakonec není to, k jakému závěru ve Švédsku dojdou, ale především to, že se Švédsko připojilo k dalším zemím, které nejsou vůči tomuto problému lhostejné. Vedle již zmiňovaných států Beneluxu můžeme do skupiny angažovaných zemí zahrnout Austrálii, Spojené státy a pak v podstatě všechny státy Evropské, které jsou členy evropských regulátorů hazardních her, kam vedle nich spadá i Norsko nebo Černá Hora. Je proto spíše důležité ptát se kdy, namísto jestli, se něco takového začne v dohledné době řešit i u nás a přemýšlet nad dopady budoucích rozhodnutí.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru