Důvěryhodné neoficiální zprávy o konci dalšího studia pod křídly společnosti Embracer se bohužel naplňují. V pondělí večer se začaly na internetu objevovat informace nasvědčující tomu, že britský tým Free Radical Design už podruhé končí. A to přímo od (bývalých) zaměstnanců studia. Poprvé fungoval v letech 1999 až 2014. Znovu pak v letech 2021 až 2023. Symbolicky asi nejlépe aktuální situaci ilustruje oficiální web, který sice stále funguje, ale objevuje se na něm pouze zpráva “404 Company Not Found :-(“. Autorům TimeSplitters se zjevně nepovedlo najít nového zájemce, který by studio koupil. Původně se psalo, že to je jediná naděje na pokračování.
Update: Společnost Embracer ve vyjádření pro magazín VGC potvrdila v úterý odpoledne zavření studia Free Radical Design. Říká, že toto další obtížné rozhodnutí oznamuje s těžkým srdcem. Firma lituje, že se musela rozloučit s talentovanými a těžce pracujícími lidmi. Vedení je vděčné ze jejich přínos pro Plaion, pod nějž tým spadal. Všem odcházejícím kolegům firma přeje úspěch v jejich další práci.
Pokračuje původní zpráva: První zprávy o možném konci týmu se objevily už před měsícem. Později magazín VGC upřesnil, že studio může přestat fungovat ještě před Vánoci, konkrétně 11. prosince, což se bohužel beze zbytku vyplnilo. Zdá se, že okamžitému uzavření skutečně bránila jen britská legislativa. Pondělní derniéru někteří bývalí zaměstnanci okomentovali na sociálních sítích. Propuštěno mělo být všech zbývajících víc než 80 lidí, kteří v týmu dosud pracovali. Stali se tak bohužel další obětí rozsáhlé a bolestivé restrukturalizace Embraceru, který má finanční potíže. V případě Free Radical je to o to citlivější, že se tak stalo v nejhorší možnou část roku.
„Bohužel jsme se připojili ke stále rostoucímu seznamu obětí rozbitého průmyslu, kde jsou celá studia považována za nahraditelná kolečka v bezduchém stroji, který se soustředí pouze na cenu akcií.“
Kupříkladu bývalý QA manager Kevin Ellis to okomentoval slovy, že se bohužel připojili ke stále rostoucímu seznamu obětí rozbitého průmyslu, kde jsou celá studia považována za nahraditelná kolečka v bezduchém stroji, který se soustředí pouze na cenu akcií. Další zprávy se objevily třeba na síti LinkedIn. Embracer se zatím k uzavření studia oficiálně nevyjádřil, ale zřejmě už půjde jen o formalitu. Společnost jen za předchozí čtvrtletí propustila přes 900 lidí. A v propouštění, rušení projektů a zavírání studií má pokračovat až do března.
Bývalým zaměstnancům Free Radical už některé jiné britské týmy nabídly pomocnou ruku při hledání nového místa. Nezapomínejme ale na to, že i přes klišé o tom, že v herním průmyslu je vždy nedostatek lidí, nikdo nechce přijít o své místo a propouštění se teď týká řady společností, což nepochybně výběr na trhu omezuje. Řada odcházejících lidí z Free Radical komentuje svůj konec se zjevným zármutkem a shodují se, že se jim ve firmě dobře pracovalo.
The last day at FRD was very different from what I imagined. I don’t think it sunk in properly just yet, but handed my keys in and left the building the last time. It’s Time to Split pic.twitter.com/n1UGELsoED
— Adam Kiraly (@94Kiraly) December 11, 2023
It’s been an honor working with these lot for the past year. All of them are amazing and talented individuals that made working here so much fun. It’s sad to say goodbye like this.
Wishing you all the best! pic.twitter.com/Gy3ZIWPNjS
— Alex Tang (@alexkmtang1) December 11, 2023
It’s been a great 2 and a quarter years at Free Radical Design, sad to see us go.
Onwards and upwards! pic.twitter.com/VEfJ29g42D
— Mark🥋🎨 (@KeighleyKicker) December 11, 2023
Odhaduje se, že jen za letošní rok bylo v herním průmyslu zrušeno asi 9 tisíc pracovních míst. Tuhle depresivní statistiku můžete sledovat třeba na webu videogamelayoffs.com. Nejvíc propouštěly společnosti Unity (1165), ByteDance (1000), Embracer (964), Epic (830) a Amazon (715). Ty další nemá smysl se ani snažit vyjmenovat. Většina společností tlačí na efektivitu, snaží se ušetřit a snížit náklady. Po cvidovém období rozkvětu, růstu, akvizic a snadno dostupných “levných peněz” se jednoznačně nacházíme v období úspor a škrtů.
Studio Free Radical Design sídlilo v britském Nottinghamu a proslavilo se sérií TimeSplitters, jejíž první díl vyšel v roce 2000. Tým byl založen v roce 1999 a v roce 2009 jej koupil Crytek. Následně začal fungovat pod názvem Crytek UK. V roce 2014 studio zavřelo a většina týmu se přesunula do nové firmy Dambuster Studios. V květnu 2021 ale původní zakladatelé oznámili comeback pod křídly Embraceru. Naneštěstí, tahle pohádka netrvala dlouho.
Není také jasné, co to znamená pro značku TimeSplitters, na které tým pracoval a kterou měli společně s některými původními autory znovu přivést k životu. Je ale skoro jisté, že projekt skončí u ledu.