Ačkoliv je portál Metacritic pouze agregátorem hodnocení, herní společnosti mu přikládají mnohdy až nezdravý význam. Nejednou jsme vás informovali o studiích či vydavatelích, kteří chtěli mít hru v určité hladině hodnocení, a většinou v případech, kdy se cíl nepodařilo naplnit, zaznívaly kritické ohlasy, že souhrnný verdikt z recenzí není jedinou, o to víc nejdůležitější metrikou. Přesto s ní celá řada vývojářů stále kalkuluje, a podle vyjádření bývalého art directora ze Sony Santa Monica Rafaela Grassettiho, který pracoval například na God of War, tomu jinak není ani u studií Sony. V rozhovoru pro brazilský magazín Flow Games uvedl, že i velké týmy spadající do rodiny PlayStation Studios mají svá očekávání a většinou se snaží dostat v souhrnném skóre k číslo 90 a výš. Jeho vyjádření však vzbudilo nechtěnou kontroverzi kvůli překladu z portugalštiny, ve které je rozhovor veden, a zdání, že by něco takového Sony po svých studií vyžadovala.
Grassetti potvrdil, že Metacritic je pro vývojáře v Sony důležitý, po upřesnění na Reseteře – kde došlo ke korekci toho, co vývojář skutečně řekl – se však nezdá, že by to autoři her jako God of War, The Last of Us, Uncharted, Spider-Man a další jakkoliv přeháněli. „Tipnul bych si, že first party studia jako SSM nebo Naughty Dog chtějí mít hodnocení 90 %,“ uvedl podle překladu uživatele Resetery s přezdívkou Oty. Bývalý art director God of War pak také uvedl, že jedním z důvodů, proč se nedá dopředu kalkulovat s nějakým očekávaným skóre či ratingem, je skutečnost, že velmi dlouhou dobu vývojáři jednoduše neví, jaká jejich hra ve finální podobě bude.
Grassetti doslova uvedl, že přibližně tak do posledních 12 měsíců vývoje mohou hry vypadat opravdu zvláštně, takže nelze nic exaktně odhadnout a týmy musí důvěřovat vlastním schopnostem, než se hra dostane k recenzentům a těm, kdo skóre na Metacriticu ovlivňují. Částečně došlo také na vyjádření stran uživatelského hodnocení, které ale Grassetti glosoval poznámkou, že je velmi přesně změřeno, nakolik hráči jednotlivé tituly skutečně dohrávají. Ačkoliv se neodvolával na žádný konkrétní zdroj a statistiky, nadhodil, že přibližně polovina lidí závěrečné titulky nespatří, což může z pohledu vývojáře působit trochu nešťastně. Samozřejmě to ale jde ruku v ruce s délkou a ve finále i kvalitou či zábavností hry, takže ani z této statistiky nelze činit příliš silné závěry.
A abychom nezůstali dlužni ve smyslu ještě jednoho pohledu, je na místě připomenout, že ne všichni bývalí zaměstnanci některého ze studií patřící Sony mluvili o portálu Metacritic tak, jako Grassetti. V momentě, kdy se přetřásala kauza kolem studia Bend a možného pokračování Days Gone, byl to bývalý ředitel vývoje této hry John Garvin, který naopak uvedl, že metaskóre je pro Sony vším a právě proto, že se Days Gone tolik nedařilo, nikdy nedošlo na druhý díl. I v tomto případě ale šlo jen o vyjádření jednotlivce bez stanoviska společnosti.