Streamovací služba GeForce Now je oficiálně spuštěna

Streamovací služba GeForce Now je oficiálně spuštěna

Oproti Stadii se za hry neplatí dvakrát. RTX efekty jsou dostupné za měsíční poplatek 139 Kč

5. 2. 2020

O herně-streamovacích službách se mluví v souvislosti se Stadií nebo projektem xCloud jako o žhavých novinkách, které budou definovat nejbližší roky hraní. Ve skutečnosti ale není streamování novým pojmem a hraní v cloudu už nabízela, či stále nabízí řada dalších služeb. Jednou z nejvýraznějších je iniciativa společnosti Nvidia, která odstartovala už v roce 2013 a přes betaverzi Nvidia Grid, úzce spojenou se zařízením Nvidia Shield, se postupně propracovala až do aktuální podoby označené GeForce Now. Od roku 2017 byla tato služba dostupná ve formě uzavřené bety, do které se mohli hráči dostat pouze na pozvání, dnešním dnem se ale toto pravidlo ruší a GeForce Now zahajuje ostrý provoz.

Největším rozdílem oproti zmiňované Stadii je skutečnost, že za hry nemusíte platit dvakrát. Jinak řečeno, svůj účet propojíte s herní knihovnou na Steamu a/nebo Epic Games Storu, a pokud je daný titul na straně Nvidie podporovaný, můžete jej hrát bez dalších poplatků. Knihovna samozřejmě není dostupná jedna ku jedné, přesto už nyní můžete hrát stovky her, mezi kterými alespoň na první pohled nechybí žádná z výrazných novinek uplynulých let, včetně free to play hitů jako Destiny 2, Warframe nebo Fortnite. V porovnání s xCloudem i Stadií je odlišný také způsob spouštění her, kdy si defacto půjčujete od Nvidie virtuální počítač, na kterém běží „váš“ Steam nebo Epic Games Store. Přináší to s sebou ale značnou výhodu, že máte během hraní vždy po ruce celé rozhraní daného obchodu, takže můžete komunikovat s přáteli a využívat všechny obvyklé funkce.

Pokud však budete ochotní platit měsíční poplatek ve výši 139 Kč, hraní se protáhne na nerušených 6 hodin, vždycky přeskočíte frontu čekajících a co je snad nejzajímavější, v podporovaných titulech budete moci využít RTX efekty.

S oficiálním spuštěním GeForce Now přichází také dva režimy, v nichž můžete službu využívat. Bezplatný účet vám zaručí přístup k výše uvedenému bez kompromisů stran kvality obrazu. Pokud splníte požadavky – zejména stran rychlosti připojení, které by mělo být alespoň 25 mbps – můžete hrát až v rozlišení 1080p a s frekvencí 60 snímků za vteřinu. Háček tkví v tom, že tímto způsobem můžete hrát pouze hodinu, poté musíte hru opustit a znovu se do ní vrátit opětovným spuštěním, což s sebou může přinést i nutnost počkat si ve frontě, jsou-li všechny virtuální počítače na serverech Nvidie obsazené. Pokud však budete ochotní platit měsíční poplatek ve výši 139 Kč, hraní se protáhne na nerušených 6 hodin, vždycky přeskočíte frontu čekajících a co je snad nejzajímavější, v podporovaných titulech budete moci využít RTX efekty. Připojit se k tzv. Founders účtu můžete navíc v tuto chvíli bezplatně až po dobu 90 dní, takže sami můžete zvážit, jestli se vám od května vyplatí za službu dále platit, či nikoliv.

Pokud by vás zajímal výkon GeForce Now, zkusili jsme v rychlém testu Counter-Strike: Global Offensive coby zástupce rychlých stříleček, dále strategii Planet Zoo a závodní hru Dirt 4. Ve všech případech bylo možné na 200mbitové lince – a podotýkáme na notebooku přes Wi-Fi – hrát v rozlišení 1080p překvapivě uspokojivě a bez výraznějších lagů. Nejlépe na tom díky povaze bylo Planet Zoo, nepatrné zpoždění přestanete po několika minutách vnímat, nejhůře pak z pochopitelných důvodů Conunter-Strike, který přes cloud jednoduše nelze hrát kompetitivně. Určitě nás ale plynulost a použitelnost služby potěšila a pro řadu hráčů může jít o perfektní alternativu, jak se ke hraní dostat na cestách, nebo jen v případě, nemají-li k dispozici adekvátně výkonný počítač.

Jediné, co s sebou potenciálně nese jisté riziko, je momentálně nastavený platební model – Nvidia může získat peníze jen za hráče, kteří budou ochotní platit provoz serverů přes prémiový účet.

Za zmínku pak stojí, že vedle Windows a Macu funguje GeForce Now také na zařízeních s operačním systémem Android a samozřejmě i na dedikované krabičce Nvidia Shield. Oblíbenost služby navíc rámuje i zájem o předchozí betu, do které se podle Nvidie připojilo přes 300 000 Hráčů a odehráli v kumulativním součtu přes 70 milionů hodin. Co se knihovny týče, zástupci Nvidie v tiskové zprávě slibují, že počet podporovaných titulů bude každým týdnem narůstat a bude pravděpodobně řízen i zájmem hráčů, kteří mohou chybějící hry zapsat do seznamu přání. Jediné, co s sebou potenciálně nese jisté riziko, je momentálně nastavený platební model – Nvidia může získat peníze jen za hráče, kteří budou ochotní platit provoz serverů přes prémiový účet, což nemusí výhledově stačit vzhledem k velkorysé nabídce bezplatného režimu. Nedivili bychom se proto, kdyby později došlo na přehodnocení postoje a přímého zpoplatnění služby jako takové. Už nyní je ale služba GeForce Now podle ohlasů přijímána mnohem pozitivněji než Google Stadia a je tudíž zřejmé, že by budoucí zpoplatnění hráči akceptovali.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru