branding
Steampunkový Master System vypadá jako z BioShocku

Steampunkový Master System vypadá jako z BioShocku

Kdyby Nikola Tesla vynalezl konzoli místo rádia, vypadala by právě takhle

10. 1. 2019

Původní Master System od Segy už na pohled dnes sám o sobě působí poměrně dost archaicky. Franklin Vanseizenberg, který má zjevnou zálibu ve steampunku, ale konzoli z roku 1985 transformoval do podoby “přenosného” zařízení vybaveného vlastní televizí, za které by se nemusel stydět ani Nikola Tesla. Anebo nejslavnější detektiv Ameriky Nick Carter. Jestli v podvodním městě Rapture někdy hráli videohry, tak docela jistě na zařízení, které vypadalo právě takhle. Na rozdíl od některých dřívějších Vanseizenbergových kreací je novinka dokonce plně funkční a neslouží jen pro potěchu oka.

Díly pro svou retro futuristickou konzoli začal podle svých slov sbírat už před pěti lety. Původně mělo jít o rychlý proces.

Forma by sice neměla vítězit nad funkčností, ale pravdou je, že moderní konzole přílišnou originalitou na poli designu nehýří. A steampunkový Master System je pěknou připomínkou toho, že herní zařízení mohou být i líbivá. I když z hlediska údržby zřejmě nebude příliš praktický. Dřevem vykládaná Vanseizenbergova konzole se pyšní řadou zajímavých detailů a kromě malé CRT obrazovky upoutá pozornost například díky všemožným přepínačům nebo stylovému budíku.

Autor svůj projekt zdokumentoval na Facebooku a podělil se s námi o několik podrobností. Díly pro svou retro futuristickou konzoli začal podle svých slov sbírat už před pěti lety. Původně mělo jít o rychlý proces, nebo si to alespoň myslel. Komunita fanoušků však jeho dluoholeté úsilí náležitě ocenila. Z jeho díla se stal vděčný materiál šířený prostřednictvím sociálních sítí.

Pro přestavbu nepoužil původní verzi konzole z roku 1985, ale takzvaný Master System II, který byl uveden na trh až v roce 1990. Ten byl levnější, ale současně postrádal některé původní komponenty. Co však bylo z dnešního hlediska důležitější, tato revize byla kompaktnější a je proto vhodnější k podobným modifikacím, i když tvarem může Vanseizenbergova konzole připomínat spíš první generaci. Mimochodem, Master System II dorazil do obchodů v době, kdy už byla dva roky v prodeji šestnáctibitová konzole Mega Drive.

Franklin Vanseizenberg o sobě říká, že byl odjakživa fascinovaný vědeckofantastickými filmy a viktoriánskou dobou. Baví ho představovat si, jak by filmové rekvizity mohly skutečně fungovat v alternativní realitě. Tyto zájmy ho přivedly až ke steampunku a odtud byl už jen krůček ke stavbě vlastních věcí. O své výtvory se dělí s dalšími fanoušky na vlastním webu, Facebooku i kanálu na YouTube.

Steampunkový Master System vypadá jako z BioShocku

Cesta do pravěku

Konzole Sega Master System se vyráběla v letech 1985 až 1992. Debutovala pochopitelně v Japonsku, do Spojených států se dostala až v září 1986 a v Evropě vstoupila na trh dokonce až v roce 1987. Už tehdy výrobce přišel s futuristickými periferiemi, jako byla světelná pistole nebo 3D brýle. Podle odhadů se prodalo 13 milionů konzolí po celém světě. Hlavním konkurentem byla konzole Nintendo Entertainment System, která v prodejích Segu výrazně předčila. Nástupcem Master Systemu se stal Mega Drive známý v USA jako Genesis.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru