Už v březnu jsme vás obsáhle informovali o novém systému pro sdílení knihovny her a rodičovský dohled na Steamu. Ačkoliv obě tyto funkce Steam nabízel, novinka pojmenovaná jednoduše Rodiny tyto dvě věci spojuje, částečně upravuje jejich fungování a přináší i několik očekávaných restrikcí. Dosud Rodiny fungovaly jen v betě, kde si je mohl každý vyzkoušet a případně poskytnout Valve zpětnou vazbu, ode dneška už ale Rodiny vstupují na Steam v ostré verzi a zajímat byste se o ně měli zejména v případě, sdílíte-li někomu své hry. Nově tak totiž budete moci skutečně činit jen přes systém Rodin.
Jak už jsme psali před několika měsíci, rodinu může založit kdokoliv s tím, že do ní může pozvat až pět dalších členů a nezdá se, že by Valve přísně hodnotilo – například na základě IP adresy – zda ostatní členové jsou skutečně z jedné domácnosti. Ostatně, několikrát v textu zazní, že rodiny mohou být různé, takže aktuálně jsou pravidla nastavená takto, Valve ale současně nevylučuje, že v budoucnu pravidla upraví. Nicméně, pokud se do nějaké rodiny připojíte, dostanete automaticky přístup ke všem hrám ostatních členů a aplikují se obdobná omezení, která mělo standardní sdílení knihovny her.
Asi nejdůležitější je zmínit, že v jednu chvíli nemůže hrát jednu kopii hry více lidí, je ale stále možné, že se majitel titulu přepne do režimu offline, čímž se jiný člen k titulu skrze sdílení dostane, jen o tom Valve v textu nemluví. Neméně podstatné je také zmínit, že pokud se rozhodnete nějakou rodinu opustit a připojit se k jiné, nepůjde to tak snadno. Valve totiž v takovém případě aplikuje roční období, během kterého se nemůžete připojit do jiné rodiny, a co je také důležité, prázdný slot, který po členovi zůstal v původní rodině, nesmí být rovněž po dobu jednoho roku obsazen. Tím chce provozovatel Steamu zamezit rychlému střídání sdílených knihoven a už tak velkorysou možnost – kterou například některé streamovací služby zcela zakazují – alespoň trochu regulovat.
A pak tu jsou samozřejmě nástroje pro dohled nad účty, které jsou v rodině vedeny jako děti. Rodiče mohou sledovat aktivitu, povolovat či zakazovat přístup k některým hrám či funkcím Steamu, a také schvalovat či zamítat nákupy. Zajímavá je také možnost nastavení herního času, který lze z účtu rodiče spravovat a omezovat, případně ale také coby výjimku prodlužovat. Je samozřejmě na každém z rodičů, jak k omezování herní doby či doby strávené u počítače přistoupí, ale jde o poměrně jednoduchý a přehledný systém, který může pomoci v nastavení hranic.
Je to fajn, s kamosema to pouzivame asi uz toho pul roku co to zacalo a parada, sice ne uplne kazda hra je dostupna pro Family sharing, vetsinou to jsou hry ktere jsou jeste navazany na dalsi launcher (EA, UBI, atd.) ale aspon to u kazde hry je uvedeno jestli se da sdilet nebo ne, ale vetsina se da. A jiz zmineny offline rezim resi to kdyz nas chce hrat vice tu samou hru (kopii hry).
Jen nevyhoda je, ze jak ma pak clovek mnohem vetsi knihovnu, tak nevi co hrat driv 😀
Tak se tím moc nechlub, je to steam rodina, ne steam kámoši 😁 Každopádně to, jestli bude hru možno sdílet s ostatními členy rodiny určuje vydavatel hry.
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Jen nevyhoda je, ze jak ma pak clovek mnohem vetsi knihovnu, tak nevi co hrat driv 😀