Dva měsíce po vydání Steam Decku nepřestávají lidé z Valve přidávat prostřednictvím aktualizací nové funkce a odstraňovat nedostatky, na které zvětšující se komunita vlastníků přenosného PC naráží. Nejnovější update o trochu zlepšuje uživatelský zážitek a přidává i poměrně důležitý prvek ochrany v podobě zamykací obrazovky. S přihlédnutím k tomu, že bývá na Steam Decku přihlášen živý Steam nebo prohlížeč s historií a uloženými hesly, je přístup přes PIN žádoucí, a jak uvádí Valve, může držet dál třeba i nenechavého sourozence nebo potomka. Používání PINu je zcela volitelnou součástí a vybrat si také můžete, kdy by se měla zamykací obrazovka objevit – tedy zda po probuzení zařízení, jeho zapnutí nebo při přepínání do prostředí Linuxu.
Dalším vylepšením prošla stránka s achievementy, jejíž procházení je mnohem svižnější a umožňuje i rychle procházet globální statistiky pro porovnání vlastních úspěchů. K dispozici je také nová rozbalovací nabídka, na které můžete achievementy porovnávat i s přáteli, pokud je to váš šálek kávy a na dohrávání her si potrpíte. Příjemnou novinkou je také lokalizovaná virtuální klávesnice, která doplňuje již upravenou klávesnici z předchozích updatů. České rozložení zahrnuli lidé z Valve k dalším 21 jazykům, takže i v tomto ohledu si není nač stěžovat.
Asi nejdůležitějším vylepšením, zejména pokud hrajete hry z jiných launcherů či emulátorů, je však možnost přepínat mezi aktivními okny spuštěné aplikace. Na problém velmi nepříjemného problikávání dvou oken jste mohli narazit třeba při snaze spouštět tituly z GOGu, kdy si Steam Deck nevěděl rady s tím, které okno je hlavní a které zobrazuje jen nepotřebný launcher. Nyní si po stisku servisního tlačítka Steam můžete hned na první obrazovce vybrat, které okno chcete použít, což se hodí i v případě, používáte-li víc oken například u prohlížeče internetu.
Změn a novinek je ale mnohem víc a týkají se třeba i výdrže celého zařízení. V tomto ohledu se údajně snížila energetická zátěž při nečinnosti zařízení nebo u velmi málo náročných procesů a nově je možné také použít experimentální možnost Variabla Rate Shading (VRS) v šetřícím módu 2×2. Pokud naopak chcete co nejvyšší výkon, můžete si nově vypnout veškeré omezení fps, případně využít vylepšenou kompatibilitu hlavního USB-C portu s dokovacími stanicemi, microSD kartami nebo nabíječkami. V souvislosti s nabíjením pak Steam Deck také nově indikuje připojení k nedostatečně výkonné či „pomalé“ nabíječce, takže hned víte, jestli má nabíjení zvolenou formou smysl, či nikoliv.
I nadále bohužel platí, že je Steam Deck zařízením dostupným pouze na objednávku, jejíž vyřízení navíc trvá několik měsíců. Pokud byste si chtěli přenosný počítač od Valve koupit dnes, očekávat ho můžete nejdříve v říjnu letošního roku. Na druhou stranu se Valve už nechalo několikrát slyšet, že se produkce zrychluje a je možné, že dojde k nějakému pozitivnímu posunu. Více o Steam Decku najdete v našem zpravodajství, případně v recenzi ze začátku letošního roku.