branding
Square Enix vydal „AI hru“, dopadlo to neslavně

Square Enix vydal „AI hru“, dopadlo to neslavně

Výsledek je nefunkční a (umělou) inteligenci dle zdrcujících recenzí vyloženě postrádá

Zdroj: Square Enix
24. 4. 2023

Square Enix jde s dobou a zároveň myslí i na budoucnost. Tu spatřuje v nových a neustále se rozvíjejících technologiích, a proto nyní po NFT (kterým na rozdíl od jiných studií a společností nedalo vale a stále v ně věří) zkouší i experimentovat s umělou inteligencí. Prvním výsledkem jednoho z těchto pokusů je technologický prototyp nazvaný SQUARE ENIX AI Tech Preview: THE PORTOPIA SERIAL MURDER CASE, který byl uvolněn ke stažení zdarma na Steamu. Hráči z něj ovšem nejsou příliš nadšení, jelikož dostali něco jiného, než co očekávali. A navíc nefunkčního…

Znalci historie a tvorby (Square) Enix možná v tomto dlouhém názvu postřehli cosi známého. The Portopia Serial Murder Case je adventura z roku 1983, kterou navrhl designér a později i autor série Dragon Quest Júdži Horii, vyvinulo studio Chunsoft a vydala tehdy ještě společnost Enix. A když už se zde zabýváme původní hrou, hodí se zmínit, že jde o velkou herní inspiraci Hidea Kodžimy. Vraťme se však k současné hře, kterou bychom vlastně mohli dokonce označit i za remake. „Dnes byla oživena adventura Portopia Serial Murder Case, kterou jsem vytvořil před 40 lety. Je stále ve stádiu učení, což znamená, že Yasu je ještě trochu tvrdohlavý, ale doufám, že se vám bude líbit. Děkuji všem zúčastněným,“ napsal Horii na svém Twitteru, pokud tedy můžeme věřit strojovému překladu z angličtiny. Ale koneckonců i to je síla technologie, kterou nyní Square Enix zkouší a pokouší.

Původní hra tehdy fungovala jako většina tehdejších adventur na principu textů a příkazů. „Takovéto systémy zadávání textu umožňovaly hráčům cítit velkou svobodu. Přinášely však jeden častý zdroj frustrace: hráči věděli, jakou akci chtějí provést, ale nemohli ji provést, protože nedokázali najít tu správnou formulaci,“ stojí v popisu. Jak samo Square Enix nyní udává, tehdy bylo zpracování přirozeného jazyka (NLP) dosti omezené, a proto by nyní rádi ukázali, co dokáže dnes jeho moderní obdoba. Nebo to tak bylo alespoň zamýšleno. Díky využití umělé inteligence a postupů k práci s ní mělo být dosaženo toho, že hra bude přirozeně reagovat na pokyny a postup hráčů. Tak se ovšem dle hráčů a jejich četných negativních recenzí neděje, jelikož je hra naopak dosti svazující a nutí jít hráče její zamýšlenou cestou. Případně snahu hráče vyloženě ignoruje nebo uvede, že k tomu „nemá co říct“ nebo že „se máte soustředit na úkol“.

Stává se tak, že se hráč položí otázku KDE někdo je, ale hra opakovaně odpovídá na otázku KDO. Jeden z hráčů popsal i bizarní konverzaci, kdy se snažil hru donutit jít do přístavu, přičemž samotné slovo přístav nezafungovalo, a proto se snažil využít dalších slov a formulací. Jakmile však zvolil jinou lokaci, hra se sama rozhodla jej vzít do přístavu. A podobných případů je ukázka plná. Právě moderní využití NLP mělo dle vývojářů hráče zbavit problému s tím, že nevědí, jak se hrou komunikovat a postupovat dál, a zároveň jim dopřát možnosti a svobodu. V době, kdy jsme zaplaveni výstupy textů a konverzací z ChatGPT a mnoha dalších podobných aplikací, to zní rozhodně zajímavě, ale výsledkem je pouhá lineární hra, kde se také naráží na potřebu v podstatě uhádnout, co po hráčích hra chce. To každopádně moc nezní jako AI Tech Preview a umělou inteligencí řízená hra, kterou dokonce Square Enix vyloženě označuje z hlediska žánru za NLP adventuru.

Co znamenají zkratky, jimiž se vývojáři ohánějí?

· NLP = zpracování přirozeného jazyka (natural language processing)
Jedná se o techniky na pomezí (počítačové) lingvistiky, informatiky (umělé inteligence) a dalších. Součástí je analýza či generování textů nebo mluveného slova, které vyžadují určitou (ne absolutní) míru porozumění přirozenému jazyku strojem. a využívá se kromě strojového překladu i výtahy z textu, automatické opravy, syntézu řeči a také pro chatboty.

· NLU = porozumění přirozenému jazyku (natural language understanding)
Nepostradatelná součást zpracování přirozeného jazyka, která je naprogramována tak, aby porozuměla navzdory překlepům, nejednoznačnosti nebo neobratné formulaci a dalším nedostatkům a pochopila původní záměr, o který se uživatel snaží.

· STT; TTS = řeč na text a text na řeč (speech to text; text to speech)
Převod mluveného slova a jeho rozpoznávání na psaný text a naopak pomocí syntézy. Za pomocí STT a ASR (automatické rozpoznávání řeči) je možné udělovat pokyny a ovládat hardware i software.

· NLG = generování přirozeného jazyka (natural language generation)
Jedna z nejdůležitějších a momentálně i nejoblíbenějších (díky chatbotům) technologií umělé inteligence, která zároveň patří i do počítačové lingvistiky. Jde o úlohu, při níž se na základě zadaných vstupních dat vytváří srozumitelné a plynulé sdělení v lidském jazyce.

Někteří v recenzích udávají, že se jim nedaří zvládnout ani první část hry, ačkoli se snaží se hrou komunikovat a psát mnoha způsoby, ale ta se jednoduše nedá a je neoblomná. Další si stěžují na technické problémy, nefunkčnost klávesnice, ale také zneuctění skvělé adventury, která takto navíc poprvé vyšla oficiálně v angličtině a vyčítají Square Enix takovéto zacházení. Jiní se pak zaměřují právě na zavádějící označení AI Tech Preview, když výsledek nemá s AI vůbec nic společného. Řada lidí přiznává, že samotný koncept nepůsobí zrovna špatně, ale výsledek jednoduše nefunguje. I celkový souhrn recenzí na Steamu mluví sám za sebe, aniž bychom se vydali jednotlivé recenze pročítat. V současnosti se SQUARE ENIX AI Tech Preview: THE PORTOPIA SERIAL MURDER CASE „chlubí“ velmi zápornými recenzemi, přičemž z 218 recenzí jich je pouhých 18 % pozitivních.

Zdroj: Square Enix, Steam

Hru vyvinulo Square Enix AI Division, tedy speciální divize zaměřená přímo na umělou inteligenci. Na oficiálních stránkách hry stojí, že se zaměřuje na výzkum a vývoj technologií AI, jichž hodlá do budoucna využít v dalších ukázkách a prototypech. Otázkou však spíše je, jak nejprve naloží se svým současným počinem. Popis hry hlásá i využití NLG, tedy generování přirozeného jazyka, ale ve skutečnosti ani není součástí hry. Na blogu se dozvídáme, že je to z důvodu, aby hra negenerovala neetické odpovědi, ale že je zvažováno budoucí přidání. Generování zcela nových nepředepsaných textů by významně proměnilo celou hru a patrně zaujalo hráče ze všeho nejvíce, tak nezbývá než si počkat, zda hru nakonec obohatí. A zda samotná hra začne hráče respektovat, nebo ho stále bude někam tlačit dle svých vlastních potřeb…

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru