Kalifornský úřad pro spravedlivé pracovní podmínky (DFEH) podal v roce 2021 žalobu na společnost Activision. Důvodem byla toxická firemní kultura a diskriminace žen na pracovišti. Žaloba byla výsledkem dvouletého vyšetřování, během kterého nebyla přijata žádná opatření, a proto DFEH postupovala takto. Po více než dvou letech dospěl soud ke svému závěru a končí dohodou, v rámci které zaplatí Activision 55 milionů dolarů coby kompenzaci dotčeným ženám a příspěvek nadacím podporující ženy v technologických odvětvích.
Activision Blizzard to Pay Nearly $55 Million to Settle Lawsuit Alleging Sexual Harassment, Pay Discrimination Against Women https://t.co/0jHvo1SWVz
— Variety (@Variety) December 16, 2023
O případu informuje například magazín Variety, který se stejně jako řada dalších obrací na rozhodnutí kalifornského soudu. To přišlo už v závěru minulého týdne a podrobněji rozebírá částku, na které se Activision s žalobci dohodnul. Jak bylo uvedeno výše, z celkové sumy 54,9 milionů dolarů bude vynaloženo 45,7 milionů na pokrytí újmy, která byla napáchána na dotčených ženách. Zbylých 9,1 milionů se Activision zavázal odeslat na konta vybraných organizací bojujících o rovné pracovní podmínky pro ženy v technologickém odvětví, ale také na zřízení nezávislého konzultanta na vlastním pracovišti, který bude na dodržování stejných podmínek pro muže a ženy dohlížet. Zároveň se má Activision zasloužit o šíření povědomí o problémech, kterým musí ženy v zaměstnání čelit a bojovat proti stereotypům a genderovým nevýhodám.
Kompenzace se týká všech dotčených zaměstnanců, kteří pro Activision Blizzard pracovali v období od 12. října 2015 do konce roku 2020. Rozhodnutí soudu pak v závěru rovněž upozorňuje na možnost podání dalších stížností skrze anonymní formuláře v případě, pokud se někdo i nadále cítí být diskriminován. To je však spíše obecná nežli konkrétní výzva a neměla by se už v tomto bodě týkat přímo Activisionu. Pokud bude návrh dohody finálně schválen – což se zdá být už jen formalitou – bude to podle mluvčí Kalifornského úřadu pro lidská práva důležitý krok nejen pro Activision, ale pro celé odvětví.
Zástupci herní společnosti, nyní již patřící Microsoftu, pak vyjadřují potěšení nad tím, že se podařilo dojít ve sporu ke shodě a potvrzují, že podle dohody zanesou do pracovních smluv další body, sloužící k ochranně zaměstnanců. „Chceme zajistit férové ohodnocení a způsoby povýšení pro všechny naše zaměstnance a budeme pokračovat v našem úsilí zahrnovat do týmů kvalifikované kandidáty z menšin,“ dodává Activision.