branding
Samorost 3, Amanita Design, Samorost 3 slaví páté narozeniny dokumentem o vývoji

Samorost 3 slaví páté narozeniny dokumentem o vývoji

Podívejte se, jak vznikala nejpropracovanější hra v sérii. Rozebírá se také, zda jsou hry umění

Zdroj: Amanita Design
25. 3. 2021
Název: Samorost 3 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , Žánr: Datum vydání: 24. 3. 2016

Přesně před pěti lety se skřítek ze hry Samorost vydal na své třetí vesmírné dobrodružství a studio Amanita Design se rozhodlo poodhalit, jak celá hra vznikala. Fanoušci se tak můžou podívat do zákulisí vývojářů díky půlhodinovému dokumentu Growing a Samorost, který je odedneška volně dostupný ke zhlédnutí na YouTube v češtině s anglickými a ruskými titulky. Jde o velmi zajímavý pohled do kuchyně jednoho z nejslavnějších českých studií, plný dosud nezveřejněných materiálů, skic, výpovědí jednotlivých autorů, humoru i vážných situací.

Dokument je zajímavý i proto, že se Amanita po druhém díle této série a oceňovaných titulech jako Machinarium nebo Botanicula vracela do světa Samorostu skrze další pokračování po dlouhých 11 letech. Skřítek tentokrát nezachraňoval ani svou planetu, ani svého psa od ufonů, zato prozkoumává hned celou řadu planet a snaží se poodhalit tajemství kouzelné flétny. Není tedy divu, že vše bylo napotřetí ještě o něco větší, propracovanější i působivější. A právě to dokument pochopitelně zachycuje a postupně dává možnost nahlédnout do jednotlivých procesů vývoje.

Vývoj hry původně zachytil Aleš Brunclík coby jednu z částí svého absolventského dokumentu New Game, který se kromě Samotostu 3 a Amanity samotné zabýval i jejich kolegy se stále neohlášenou hrou Phonopolis, ale také úspěšnými Space Engineers od Keen Software House a bohužel poněkud problémovým Ghost Theory od Dreadlocks. V tomto případě se ovšem vše točí pouze kolem Amanity, a tak lze sledovat zrození dalšího Samorostu přímo od idey tvůrce a hlavního designéra Jakuba Dvorského, jenž první díl původně navrhl a zpracoval jako svou diplomovou práci na UMPRUM v roce 2003. Ačkoli bylo o rok později pokračování o něco rozsáhlejší, stále šlo spíše o menší hříčku a až o třetím díle se dá mluvit jako o velké a plnohodnotné hře.

Dokument pojme skutečně vše a pokračuje přes výtvarnou stránku hry a celkovou stylizaci grafika a výtvarníka Adolfa Lachmana, zvukový design a efekty Tomáše Dvořáka, hudbu v podání Floexe nebo programátorské útrapy Davida Olivy. Vše pochopitelně směřuje až k vydání a vyhlížení prvních recenzí a reakcí hráčů. Na závěr nechybí ani zamyšlení nad hrami coby uměním, což ideálně vystihuje celou podstatu tvorby Amanita Design, jak se nyní může každý sám přesvědčit nejen jejich hrami, ale právě i zhlédnutím nového dokumentu.

Tvůrci se však fanouškům rozhodli dát ještě jeden dárek a v rámci výročních slev nabízí na svých stránkách druhý a právě i třetí díl s 80% slevou, přičemž se zajímavé ceny nevyhnuly ani mobilním zařízením. Současně lze využít i 30% a 50% slevových kódů na samorostí merch v podobě triček a plyšáků.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru