Tento týden se v Berlíně konal další ročník soutěžního festivalu Prix Europa, který už od roku 1987 oceňuje nejlepší evropské multimediální a digitální počiny, mezi něž patří filmová, televizní, hudební, rozhlasová či dnes také nejrůznější online tvorba. Česká republika měla i letos svá želízka v ohni, ovšem vedle filmů či seriálů se v nominacích objevily i dvě hry. Česká televize a Déčko zaujaly se svou edukativní hrou Jak bylo ve škole?, ale nominaci si vysloužila i loni vydaná audiohra Šachová hra od studia Play By Ears a Českého rozhlasu. Právě ta nakonec zvítězila v kategorii Best European Interactive Media Project (nejlepší evropský interaktivní mediální projekt).
První místo v kategorii Digital Media Interactive Project na prestižní mezinárodní soutěži Prix Europa vyhrála Šachová hra Českého rozhlasu. Hru si lidé mohou nainstalovat a bezplatně zahrát na mobilních telefonech.https://t.co/GH78oyyym0 pic.twitter.com/DFjvOP6m9d
— Radiožurnál (@Radiozurnal1) October 28, 2023
Šachovou hru jsme si zde představili loni v listopadu, když vývojáři a tvůrci ze studia Play By Ears tento nový projekt oznámili společně s anglickou verzí jejich předchozí hry Důkaz 111, která vyšla v roce 2020. V obou případech se jedná o nikoli neznámý, ovšem u nás stále nepříliš rozšířený žánr audiohry, přičemž oba tituly byly navrženy tak, aby si je mohli pohodlně na mobilním zařízení zahrát vidící i nevidomí hráči. Šachová hra byla menším projektem, který Play By Ears a Český rozhlas vytvořily ve spolupráci s nadačním fondem Světluška, a je možné si ji stáhnout zcela zdarma. Příběh Šachové hry nicméně není přímo o šachové partii, ale dotýká se tématu Alzheimerovy choroby, přičemž jeho rozvinutí bylo jednou z předností, které porota ocenila. Vedle samotného zpracování, jemuž vévodí binaurální audio, pak nepřekvapivě zaujala i již zmíněná přístupnost.
Celkově bylo do soutěže přihlášeno 611 příspěvků ze všech koutů Evropy, do finálních nominací se pak dostalo 181 počinů z celkem 27 zemí. Mezi nominovanými projekty bylo 11 českých děl právě od České televize a Českého rozhlasu, přičemž tituly Šachová hra a Jak bylo ve škole? soutěžily ve své kategorii s dalšími 17 projekty. Ocenění v podobě sošky býka Tauruse, což je prestižní evropskou trofej pro televizní a rozhlasové vysílatele, převzala kreativní producentka Českého rozhlasu Kateřina Rathouská a dílo na festivalu prezentoval programátor hry Michal Zátopek. Hře se nicméně dařilo i na dalším prestižním festivalu, a to na Prix Italia 2023, který proběhl začátkem tohoto měsíce. Zde sice Šachová hra nezískala hlavní cenu, ale probojovala se mezi závěrečné tři finalisty v kategorii Digital Interactive, což je rovněž nezpochybnitelný úspěch.
Šachovou hru si můžete sami zdarma zahrát na mobilních zařízeních a je dostupná ke stažení na Google Play a App Store. Kromě toho si můžete vyzkoušet i úvod předchozího titulu Důkaz 111, případně anglické verze Evidence 111. Šachové hře jsme rovněž věnovali méně tradiční recenzi, ale můžete si připomenout i náš starší rozhovor o Důkazu 111 s autorem obou her Tomášem Oramusem a dabérem Bohdanem Tůmou, jenž ve hře ztvárnil jednu z postav.