Společnosti Riot Games a Bungie se kvůli problémům s cheatery ve hrách Valorant a Destiny 2 pouští do soudního sporu s Cameronem Santosem a jeho kolegy, autory nechvalně proslulého nástroje GatorCheats. Jde o software, který z pohledu jeho tvůrců úspěšně obchází všechny anti-cheatovací nástroje a nabízí tak uživatelům značnou výhodu v kompetitivním multiplayeru prostřednictvím automatického míření či detekce nepřátel skrze pevné objekty. Obě zmíněné společnosti už v minulosti vyzvali Santose, aby přestal cheat distribuovat a chvíli se zdálo, že autor cheatu skutečně uposlechl. Nyní se však právníci Riotu a Bungie domnívají, že Santos se svým týmem nadále poskytuje podporu a aktualizace nástrojů stávajícím uživatelům a nové pak oslovuje skrze soukromou část webu a další komunikační kanály.
Stížnost, jež byla podána 8. ledna ke Kalifornskému oblastnímu soudu, odhaduje i možnou škoda, která by měla v součtu pro obě společnosti činit miliony dolarů.
Vedle samotného problému s podváděním, které je logicky v rozporu s veškerými ustanoveními, s nimiž hráči před instalací hry i vlastním hraním souhlasí, vadí právníkům i skutečnost, že autoři GatorCheats na svém závadném softwaru vydělávají nemalé peníze. Má jít údajně o desítky až stovky tisíc dolarů, vzhledem k tomu, že za nástroje je nutné buďto platit 90dolarový měsíční poplatek, nebo až 500 dolarů při zájmu vlastnit cheaty trvale. Stížnost, jež byla podána 8. ledna ke Kalifornskému oblastnímu soudu, odhaduje i možnou škoda, která by měla v součtu pro obě společnosti činit miliony dolarů. Riot Games i Bungie proto chtějí, aby soud situaci prošetřil a hlavně přiměl Camerona Santose, aby s vývojem GatorCheats přestal.
„Úspěch her závisí na tom, aby byly férové a mohli si je tak užít všichni hráči. Žalující strany vynaložily enormní časové i finanční úsilí, aby toho dosáhly. Prodej a distribuce cheatovacího softwaru proto způsobuje žalující straně nenapravitelné škody na jejich reputaci, čímž přichází o miliony dolarů v příjmech,“ uvádí stížnost konkrétně. Mluvčí Riot Games pak ve svém vyjádření pro Polygon uvedl, že jakákoliv forma podvádění podrývá kompetitivní integritu Valorantu a narušuje důvěru komunity. „Riot je odhodlán bránit hodnoty svých her, takže se můžete vsadit, že po autorovi cheatů půjdeme,“ dodává mluvčí. Vyjádření Bungie k dispozici není, hádáme však, že bude v podsatatě kopírovat postoj Riot Games, případně jakékoliv jiné herní společnosti, která souboj s cheatery svádí ve svých hrách.
V mezičase se pak na stránkách GatorCheats objevilo upozornění, že „kvůli soudnímu sporu s Riot Games a Bungie bude služba natrvalo ukončena“, jedná se však o podobné upozornění, které přišlo i dříve po prvních stížnostech ze strany vývojářů. Je proto otázkou, zda se v tomto případě něco změní, nebo se Cameron Santos stáhne ještě hlouběji, ale s distribucí svého softwaru nepřestane.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.