Sešly se nám dvě zajímavé informace týkající se tuzemských projektů, jednoho českého a jednoho slovenského s českým přesahem. Konkrétně je řeč o hře Čtyřlístek a strašidelný hrad a druhoválečné strategii Forgotten but Unbroken, přičemž se nyní oba tituly přihlásily s novinkou stran data vydání, v obou případech navíc značně blízkého. Začněme ale nejprve u nás a konkrétním termínem.
Před pár dny jsme zde na Vortexu informovali o návratu herního Čtyřlístku, konkrétně 2D adventury Čtyřlístek a strašidelný hrad v podobě remasteru. Na vylepšené verzi hry, která nabídne například rozlišení 4K, nové animace nebo úpravy herních mechanik, pracuje studio Svofia vedené Petrem Svobodou, nynějším vývojářem Poldy, ve spolupráci s někdejšími vývojáři ze studia Centauri Production a Ateliéru Čtyřlístek. K dispozici byly i první obrázky a informace, že remaster hru po letech nedostupnosti konečně zavede do digitální distribuce, a to kromě Steamu (Windows i Mac) i na mobilní zařízení skrze Google Play a App Store. Hra zatím ovšem nebyla ani v jednom z obchodů dostupná, stejně tak nebylo známo ani datum vydání. To už neplatí, jelikož má Čtyřlístek a strašidelný hrad již stránku na Steamu, z níž se dozvídáme, že se remasteru dočkáme už velice brzy, a to 29. listopadu 2024.
Vývojáři z nitranského studia Centurion Developments společně se svým vydavatelem MicroProse, s nímž navázali spolupráci letos, zatím přesné datum neodhalili, ale dojde na to brzy. „Nezávislé studio Centurion Developments s hrdostí informuje, že datum vydání strategické hry Forgotten but Unbroken bude oficiálně oznámené 5. listopadu, přičemž samotné vydání je naplánované na velice blízký termín,“ oznámili vývojáři prostřednictvím tiskové zprávy. Vzhledem k tomu, že hra měla vyjít ještě do konce letošního roku a i v současnosti na Steamu svítí v kolonce datum listopad 2024, vydání skutečně nebude daleko. V tiskovce vývojáři dále připomínají, že je hra zasazena do druhé světové války, jejímiž událostmi se inspiruje, a že hráče vezme do centra partyzánského odboje na území okupovaného Československa.
Pochopitelně zmiňují i český dabing, který se může stát pro zdejší hráče velkým lákadlem, navíc si na něm dali záležet a oslovili pro něj známé herce. Těm vévodí dvojice Petr Rychlý a Marek Vašut známá z Mafie, titulní postavy Martina se pak ujal Richard Wágner, kterého hráči pro změnu mohou znát jako Jindřicha v Kingdom Come: Deliverance. „Dabing přináší hře novou hloubku a posouvá zážitek na vyšší úroveň. Slyšet postavy mluvit naším jazykem je působivý moment, který výrazně posiluje atmosféru a prohlubuje spojení s příběhem,“ vysvětlují vývojáři. Právě dabingu hry jsme se v minulosti hned několikrát důkladně věnovali, když jsme kromě ukázky z dabování přinesli i reportáž ze samotného nahrávání. Mnoho dalších článků a informací o Fotgotten but Unbroken naleznete i v našem archivu.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
„Notice: This game is excluded from Steam’s Family Sharing service.“ (Takto to zvýrazní Augmented Steam)
Doufám, že to vývojáři ještě změní. Zrovna u her pro děti mi nedává smysl nepodporovat rodinnou knihovnu. Všechno kupuju na sebe, a pak konkrétní hry povolím pro dětský účet.