Podobně jako před lety v Belgii či Nizozemsku, závadnost loot boxů se v uplynulých měsících přetřásala také v Rakousku. Vztaženo na konkrétní titul šlo o sérii FIFA a oblíbený mód FIFA Ultimate Team, který stojí a padá na balíčcích, v nichž hráči nachází nové fotbalisty, trenéry či kosmetické předměty jako dresy, loga nebo součásti stadionů. Povaha balíčků ovšem bývá v konfliktu s místními legislativami o hazardních hrách, takže musí docházet k nejrůznějším úpravám nebo dokonce zneaktivnění loot boxů jako takových. V případě Rakouska začalo vše v roce 2020, kdy několik hráčů podalo žalobu na Electronic Arts za to, že ve hře „prohráli“ stovky eur kvůli nejisté peněžní hodnotě balíčků, za což požadovali finanční odškodnění. Rozsudek je zatím nepravomocný, nicméně soud pro Korutanskou oblast rozhodl, že loot boxy jsou hazardní hrou a nařídil společnosti Sony – která transakci zprostředkovala – aby minimálně jednomu poškozenému vrátila většinu peněz.
Austrian court rules that FIFA’s FUT packs violate the country’s gambling lawshttps://t.co/OSm9Yv83eE
— Eurogamer (@eurogamer) March 5, 2023
Důvodů, proč zmiňovaný soud rozhodl ve prospěch hráčů, zmiňuje rakouský portál Games Wirtschaft (přes Eurogamer.net) hned několik. V první řadě jde o samotný koncept loot boxů, který za konkrétní finanční obnos obdaruje hráče náhodně vybranými digitálními předměty. Přesnější by samozřejmě bylo mluvit o pravděpodobnosti, nikoliv náhodě, i v tom je ale samozřejmě problém. Podobně jako například u výherních automatů není pravděpodobnost výhry dopředu známá, čímž dochází k potvrzení, že princip je stejný a rakouská legislativa tak v loot boxech vidí stejný princip. Důležitý je ale i fakt, že získané předměty lze zpeněžit, což potenciálně znamená výhru či jednoduše finanční zisk, a nezáleží na tom, že se tak děje na sekundárním trhu, který Electronic Arts ani výrobci konzolí nekontrolují. Ve finále tak rakouskému soudu vadí, že Sony nemá licenci k provozování hazardních her a smlouva uzavřená mezi touto společností a žalobci tak není platná.
Z toho důvodu minimálně jednomu z žalovaných, kterým je 17letý hráč z Korutan, náleží odškodné ve výši 338,26 eur pokrývající přibližně 400 eur, které ve hře „prohrál“, celkově však Sony a Electronic Arts žalovaly asi čtyři desítky hráčů, kteří žádají odškodné v průměrné výši 800 eur. Mluví se dokonce i o jednom extrémním případu, kde žalující žádá vrátit až 85 000 eur, ovšem bližší detaily rakouský magazín nepřináší. Cituje nicméně několik právníků z firem, které podávaly za poškozené žaloby, a ti uvádí, že jde o průlomový rozsudek, který v Rakousku, ale i v Německu dosud chyběl. „Rozsudek ukazuje cestu, jak se s loot boxy vypořádat, a ukazuje, že se videohry nenachází v právním vakuu,“ komentuje například Michael Linhard z vídeňské advokátní kanceláře Salburg Rechtsanwalts. Vysvětluje také, že loot boxy jsou nad rámec práva závadné i z toho, že vykazují mnoho dalších podobných rysů s hazardními hrami, jako jsou audiovizuálně lákavé prvky, které svádí k utrácení a ovlivňují hráčskou psychiku.
Linhard loni v prosinci také poukázal na to, že pokud soud rozhodne ve prospěch žalobců, může to spustit doslova lavinu dalších podobných žalob proti všem možným poskytovatelům loot boxů, o tom ale rozhodne až postoj Sony a Electronic Arts v tomto sporu. Jak už je uvedeno výše, rozsudek je zatím nepravomocný, protože se žalované strany mohou odvolat a je nanejvýš pravděpodobné očekávat, že se tak skutečně stane. Návod, jak se s problematickými prvky loot boxů vypořádat, už ale stihly představit jiní vývojáři, kteří šli například cestou otevřených balíčků, s jejichž obsahem je hráč seznámen ještě před koupí, a všemožnému zabránění sekundární monetizace. Ostatně, variantu balíčků, do nichž lze vidět ještě před nákupem, nabízí i FIFA, jde však pouze o jednu z možností, jak nové předměty získat. Uvidíme tedy, co přinese nejen pokračování soudního sporu, ale také přerod série FIFA do EA Sports FC, který proběhne letos na podzim s dalším dílem oblíbené fotbalové simulace od Electronic Arts.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
ale údajně na tom soudu v Rakousku měla padnout i věta „Soud je přesvědčen, že lootboxy ve FIFA jsou hazardem, protože jejich obsah může mít větší nebo menší peněžní hodnotu, než je hodnota samotného balíčku. Teoreticky tak nabízí finanční výhodu těm, kteří mají štěstí a obdrží cenný předmět.“
což kdyby byla pravda, tak by to byl další nesmysl, protože peněžní hodnotu mají leda tak pro toho provozního/vývojáře ve formě zisku na firemním sběrném účtu, ale určitě ne pro klienta/hráče, ten si s té peněžní hodnoty nekoupí ani teplou vodu, to má každá společnost samozřejmě dobře ohlídané už s principu věci 😉