Čarodějnice Bayonetta dorazí ve svém třetím dobrodružství již zanedlouho, někteří fanoušci však museli nedávno překousnout zklamání z jedné dosti výrazné změny. V předcházejících dvou dílech se svým hlasem postavy ujala dabérka Hellena Taylor, která si ovšem tuto roli ve třetím díle nezopakovala. Důvodem mělo být hned několik okolností, které měly Taylor znemožnit se projektu zúčastnit. Proto z vyhlášeného konkurzu nakonec vzešla nová představitelka Bayonetty, jíž se nakonec stala známá dabérka Jennifer Hale. Hellena Taylor však nyní tvrdí, že všechno bylo trochu jinak, přičemž fanoušky dokonce vyzývá k tomu, aby novou hru bojkotovali.
Friends, Worldlings, Bayonutters. Hear ye!#PlatinumGames #Nintendo #Bayonetta #Bayonetta3 #Bayonutters #Boycott #NintendoEurope #NintendoAmerica #NintendoJapan pic.twitter.com/h9lwiX2bBt
— Hellena Taylor (@hellenataylor) October 15, 2022
Taylor na svém Twitteru zveřejnila videa, v nichž popisuje celou situaci, která se týkala jejího přeobsazení. Ve skutečnosti se musela sama rovněž účastnit konkurzu na roli. Je to sice trochu neobvyklé, ale skutečně tomu tak u některých projektů občas bývá. Nicméně po oslovení ze strany studia PlatinumGames, aby si znovu zopakovala dabing své postavy, jí bylo nabídnuto pouhých 4000 dolarů, což shledala jako nedostačující a dabovat za tento honorář odmítla. Částka může na první pohled působit jako poměrně velký obnos, v přepočtu na koruny jde asi o 100 tisíc, ale je nutno brát v potaz, že nemáme zcela jasno, jak se běžně pohybují honoráře herců či dabérů v tomto oboru. Dále je důležité zohlednit, že se jedná o hlavní roli v zavedené a úspěšné sérii a že Taylor nezpochybnitelně přispěla k utvoření postavy Bayonetty jako takové a tím pádem i její oblíbenosti.
„Uspořádali jsme konkurz na nový hlas Bayonetty a nabídli jsme roli Jennifer Hale, která se podle nás na postavu hodí,“ řekl v souvislosti s přeobsazením Jusuke Mijata pro Game Informer. „Chápu obavy některých fanoušků ze změny hlasu v této fázi série,“ pokračoval, „ale výkon Jennifer byl mnohem lepší, než jsme si dokázali představit. Jsem přesvědčen, že její ztvárnění Bayonetty předčí očekávání našich fanoušků.“ Řada fanoušků to ovšem po vyjádření Taylor vidí jinak, i když jde přirozeně jen o tvrzení proti tvrzení.
„Chápu, že bojkotovat tuto hru je osobní volba, a jsou i tací, kteří ji bojkotovat nebudou,“ řekla v jednom z videí Taylor. „A to je v pořádku. Ale pokud vám záleží na lidech a na světě kolem vás, pokud vám záleží na tom, kdo bude těmito finančními rozhodnutími poškozen, pak vás vyzývám, abyste tuto hru bojkotovali. […] Rozhodla jsem se to udělat, abych vyjádřila solidaritu s lidmi na celém světě, kteří nedostávají za svůj talent náležitě zaplaceno,“ vysvětlila dabérka.
Part 2. #PlatinumGames #Nintendo #Bayonetta #Bayonetta3 #Bayonutters #Boycott #NintendoEurope #NintendoAmerica #NintendoJapan pic.twitter.com/iiaiVp1lyn
— Hellena Taylor (@hellenataylor) October 15, 2022
Hellena Taylor se obrátila i na tvůrce Bayonetty Hidekiho Kamiju, který si má její práce na předchozích dílech velice vážit, ale honorář 4000 dolarů potvrdil. Později ovšem na Twitteru označil Taylořina tvrzení jako nepravdivá, ačkoliv neznáme přesný důvod tohoto obratu. Fanoušci a hráči se postavili nejen za Taylor, ale i za další herce, kteří nejsou dostatečně placeni. Následkem byla smršť tweetů směrem ke Kamijovi, jenž se vzápětí pustil do blokování jednotlivých uživatelů, což nakonec vedlo k omezení jeho účtu ze strany Twitteru. Taylor dále uvedla, že by bylo lepší darovat peníze na charitu namísto zakoupení Bayonetty 3, načež někteří skutečně začali rušit své předobjednávky. Navíc vyčetla Jennifer Hale, že roli přijala a že to považuje na nemorální, Hale ovšem byla hněvu fanoušků naštěstí víceméně ušetřena.
Roli Bayonetty převzala Jennifer Hale, jež vyhrála konkurz, jak již bylo zmíněno výše. V této souvislosti se hodí připomenout její herní portfolio, které obsahuje například série Mass Effect (velitelka Shepard), Metroid (Samus Aran) nebo Star Wars (Aayla Secura a další), dále jsme ji mohli slyšet ve hrách Bioshock Infinite (Rosalind Lutece), Dragon Age: Inquisition (Cremisius Aclassi), Overwatch (Ashe) či Ratchet & Clank: Rift Apart (Rivet), k tomu je samozřejmě nutné přičíst i spoustu dalších projektů, například animovaných filmů a seriálů. V současnosti je Hale považována za jednu z nejvýznamnějších dabérek, proto se někteří začali ptát, zda i jí bylo nabídnuto pouze 4000 dolarů.
Některé hráče, kteří preferují spíše japonské znění, zřejmě uklidní, že zde k žádným změnám nedošlo a japonsky postavu Bayonetty stále dabuje herečka Atsuko Tanaka. V každém případě bez ohledu na bojkotování či nebojkotování vychází Bayonetta 3 exkluzivně na Nintendo Swich již 28. října 2022.
Bayonetta ani zdaleka není jediný případ podobného přeobsazování, přičemž se tento problém táhne už řadu let. Řada umělců se snaží zasazovat o lepší podmínky pro herce, dabéry, zpěváky a další lidi v oboru, a to prostřednictvím stávek nebo odborů. Výsledkem však často bývá pouhé přeobsazení, které sice naštve fanoušky, ale jinak v podstatě k ničemu nevede. V roce 2016 proběhla například masivní stávka dabérů, především pak ve videoherním odvětví, jelikož se podmínky pro dabing (případně motion capture) v podstatě nijak nezměnily od poloviny 90. let, kdy se samotný obor dabingu her teprve vyvíjel. Shodou okolností byla součástí této stávky i Jennifer Hale. Tato stávka se dotkla například studií EA, Activision, WB Games, Take-Two nebo Disney Character Voices. O rok později nakonec dospěli k částečné dohodě. Tento problém se samozřejmě netýká jen her, v poslední době se na něj často naráží například u anime, respektive jeho anglických dabingů.
Pro další příklad ani nemusíme chodit daleko, neboť k něčemu podobnému (ačkoli pochopitelně ne v souvislosti s hrami) došlo i u nás v roce 2014. Tehdy více než 150 českých herců a dabérů začalo společně s Hereckou asociací požadovat lepší podmínky v dabingu, kdy by docházelo ve vyplácení za repliku a nikoli za hodinu. Tento způsob měl totiž tlačit na herce i dabingové tvůrce, aby byla práce odváděna co nejrychleji, což se projevuje na kvalitě. Stanovené podmínky ovšem nepřijala všechna dabingová studia, někteří herci se kvůli tomu dostali na "černou listinu", a tak začalo docházet k přeobsazování zavedených spojení nebo napříč již roztočenými projekty, například sériemi tehdy běžících seriálů. V jednom případě ovšem hněv diváků přece jen k něčemu byl, neboť si u dabingu seriálu Teorie velkého třesku nakonec vydobyli návrat přeobsazených dabérek. Celkově ovšem k výraznému zlepšení ani zde příliš nepomohlo. Nelze si však dělat iluze, že jinde ve světě by byla situace nějak závratně lepší.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.