branding
Propouštět lidi bolí, ale je to nezbytné, říká Embracer

Propouštět lidi bolí, ale je to nezbytné, říká Embracer

Ředitel strategie vysvětlil, že restrukturalizace je cesta k úspěchu. Mluvil také o výši dluhu

Zdroj: Embracer Group
24. 11. 2023

Společnost Embracer Group už v červnu oznámila, že celá skupina projde masivní restrukturalizací, na jejímž konci má být dramatické zeštíhlení za účelem nutných úspor. Postupně pak začaly změny ve společnosti dopadat na jednotlivá studia, jak jsme vás na Vortexu podrobně upozorňovali a vše bude i nadále pokračovat až do března příštího roku, kdy by mělo přijít vyhodnocení a ukončení (první?) vlny propouštění a zavírání studií. O celé záležitosti teď navíc mluvil ředitel strategického a plánovacího oddělení Embraceru Phil Rogers s redaktory Games Industry a vyjádřil se nejen k nesnadnému ukončování pracovních poměrů, ale nechal nahlédnout také na výši dluhu a způsobu jeho postupného umořování.

V první řadě je nutné připomenout, že Embracer v polovině listopadu oznámil, že o místo přišlo už přes 900 lidí, což je obrovský zásah, ale podle Rogerse nutný právě proto, aby mohla společnost souboj s dluhem vyhrát. „Sledovat takhle dramatickou redukci zaměstnanců je bolestivý proces, ale víme, že jde o nezbytnou věc, abychom dosáhli stanovených cílů. Obecně jde všechno podle plánu a pokračujeme,“ uvedl Rogers. Plán, o kterém mluví, se samozřejmě pojí se snížením zmiňovaného dluhu, který na začátku činil 1,5 miliardy s tím, že v podstatě obratem se jej podařilo snížit o 100 tisíc dolarů. Rogers nicméně uvedl, že do konce aktuálního finančního období, tedy do konce března 2024, zredukují dluh o 757 milionů dolarů.

Rogers dále mluvil o nutnosti zredukovat náklady na vývoj her, což s sebou nepřináší jen zmiňované zavírání studií a propouštění lidí, ale také rušení samotných titulů. Dlouhé roky se psalo o tom, kolik desítek a stovek her má celá společnost ve vývoji, to se však výhledově změní. Ačkoliv to podle Rogerse přineslo mnoho pozitiv – například i na úrovni hledání toho nejvhodnějšího uplatnění pro konkrétní zaměstnance, kteří si mohli vybírat z celé plejády možných projektů – vývoj takového množství her stojí příliš mnoho financí a i skrze zúžení portfolia dojde k najití úspor. „Nejdříve se zaměříme na hodnoty pro celou oblast zábavního odvětví, hra musí být zábavná,“ mluví o jednom z kritérií Rogers a dodává, že osobně není fanouškem strategie zahrnující menší množství velkých her. „Velké hry nemusí být zákonitě zábavné,“ říká a přidává příklad, jak lze pracovat s velkým AAA studiem, které se však pustí do vývoje menšího spin-offu své hlavní značky. Řeč je o Crystal Dynamics a jejich přístupu ke hře Lara Croft: The Temple of Osiris, což ale bohužel naznačuje, že i vznikající Tomb Raider – nyní již právě pod křídly Embraceru – skutečně nemusí být nic velkého a v kontextu série plnohodnotného.

Rogers by si dle svých slov přál, aby se do diskuze nad ambicemi jednotlivých titulů a jejich šancemi na úspěch zapojili jednotliví vývojáři napříč dílčími studii Embraceru.

Pak Rogers samozřejmě přidal i faktor nákladů a s ním spojenou otázku příjmů či potenciálu vydělat nějaké peníze. To je přirozeně hlavní motivací v jakémkoliv podnikání a Embracer do svých předpovědí, úvah a kalkulací hodlá zahrnout celou řadu vlivů. Rogers mluví například o žánrech a jejich popularitě, obecných trendech nebo třeba jen možnosti, jak žánrově některé tituly či série posouvat, i to pak bude kladeno na misky vah a posuzováno jako další faktor pro zachování hry, resp. studia. Tohle vyhodnocování by pak mělo pomoci i při vysvětlování, proč se Embracer k danému týmu či jejich titulu postavil právě tak, jak se postavil a Rogers by si dle svých slov přál, aby se do diskuze nad ambicemi jednotlivých titulů a jejich šancemi na úspěch zapojili jednotliví vývojáři napříč dílčími studii Embraceru. Neustále se ale nabízí otázka, proč Embracer tlačil tak moc na akvizice a nafukování svého portfolia, když byla pozice tak křehká a veškerou restrukturalizaci odstartovalo selhání investice ve výši 2 miliard dolarů?

Podle Rogerse šlo společnosti o najití místa na mapě herního odvětví, což se mělo podařit, ale součástí úspěchu a přežití je i schopnost přizpůsobit se všem silným vlivům, což nyní Embracer činí. Kolik to ještě bude vyžadovat propuštěných lidí a uzavřených studií, však Rogers neodpovídá a odkazuje na budoucí čtvrtletní zprávy, v nichž budou všechna čísla uvedena. I na konci této zprávy připomínáme, že pod střechu Embraceru patří i řada českých a slovenských studií, jako Ashborne Games, Warhorse Studios, podpůrný tým z Olomouce nebo slovenští Nine Rock Games. O dopadu restrukturalizace na tyto týmy zatím žádné informace nemáme.

Nahlásit chybu v článku

5

Napsat komentář

Další články
Nahoru