Požádat o vrácení peněz na GOGu lze snáz než na Steamu

Požádat o vrácení peněz na GOGu lze snáz než na Steamu

Prodlužuje se lhůta, po kterou může hráč uplatnit svůj nárok a ruší se limit odehraného času

27. 2. 2020

Herní obchod GOG vstoupil na trh už před 12 lety a postupně se etabloval coby zajímavější alternativa Steamu pro náročnější hráče. V porovnání s platformou od Valve přinesl majitel a provozovatel platformy CD Projekt výhodu v podobě absence protipirátské ochrany, byť se to i s ohledem na dřívější název Good Old Games týkalo v drtivé většině starších titulů. U těch byla absence DRM pochopitelná a k jejímu vyjednání jistě nebylo zapotřebí příliš energie jako u současných her, na které se nicméně začal GOG později také zaměřovat. Z názvu v průběhu let ostatně vymizelo slovíčko Old a v katalogu se tím pádem mohly začít objevovat i novinky. Z GOGu byl rázem velký hráč na trhu, který o sobě v souvislosti s péčí o zákazníky dává opět vědět, když CD Projekt tahá další eso z rukávu a spouští velkou výhodu oproti konkurenci – velmi benevolentní pravidla reklamací a následného vracení peněz.

V případě Steamu i Epic Games Store platí, že zakoupené tituly lze vrátit do dvou týdnů od zakoupení. Platí to ale jenom tehdy, pokud hráč v dané hře nestráví více než dvě hodiny. Pak už není standardní cestou vrácení finančních prostředků možné. GOG tato pravidla obrací poněkud naruby a v ochraně zájmu hráčů jde podstatně dále. Nově zveřejněné podmínky slibují až třicet dnů trvající ochrannou lhůtu a neobsahují horní hranici odehraného času. Nabídka platí i pro přídavky do her, má ale samozřejmě svá specifika. Peníze lze požadovat zpět u předobjednávek (kde třicetidenní lhůta startuje s vydáním hry), platí to i pro rozpracované hry a pro balíčky obsahující hru i s dodatečnými rozšířeními. Tyto balíky ale není možné rozdělovat na jednotlivé produkty. V případě darů pak musí o tzv. refund zažádat ten, kdo hru původně zakoupil. A konečně platí, že z pochopitelných důvodů si CD Projekt pro jistotu vyhrazuje právo přistupovat ke všem případům individuálně.

Vedle pokory vyzývají zástupci platformy také k tomu, aby hráči tuto možnost nevyužívali, pokud hra zrovna nejede. V takovém případě je samozřejmě záhodnější snažit se využít technické podpory.

Důvod se přímo nabízí a je jím možné zneužití dobré vůle majitelů platformy. Vzhledem ke zmíněné absenci protipirátské ochrany některým vykukům vlastně nemusí na první pohled nic bránit v tom, aby si hru koupili, stáhli a vrátili ji jen na oko. Rovněž je teoreticky možné titul dokonce během onoho měsíce i dohrát a poté vrátit. Zároveň platí, že bez DRM nejde o vrácení v pravém slova smyslu, ale svým způsobem o prohlášení o tom, že hráč nestřežený produkt smaže. GOG ale bude situaci sledovat a vyhrazuje si právo v některých případech vracení prostředků odmítat. Zmíněná stránka s novými pravidly k tomu dodává následující: „Vždy respektujte tvrdou práci při vytváření her a nezapomeňte, že vrácení peněz není to samé jako recenze. Pokud jste hru dokončili a nelíbila se vám, zvažte místo toho raději sdílení svého názoru. Zároveň prosím nevyužívejte naši důvěru tím, že požádáte o vrácení nepřiměřeného množství her. Nebuďte tou osobou. Nikdo nemá rád takové lidi.” Vedle pokory vyzývají zástupci platformy také k tomu, aby hráči tuto možnost nevyužívali, pokud hra zrovna nefunguje. V takovém případě je samozřejmě záhodnější snažit se využít technické podpory, což je výhodnější zejména pro vývojáře: „Sledujeme účinky aktualizace podmínek a ujišťujeme se, že nikdo nepoužívá těchto pravidel k poškození vývojářů, kteří věnují svůj čas a srdce tvorbě skvělých her.“

A v tom nelze než CD Projektu držet palce a přát můžeme i tomu, aby jejich myšlenka a tento nápad nebyl potrestán případnými nenechavci. Protože pokud se něco takového uchytí a v rámci konkurenčního boje se to stane vyhledávanou výhodou, tak jedině dobře. Protože jedině jen tak je možné, aby se podobné myšlenky dostaly i do dalších platforem a staly se vyhledávaným standardem.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru