branding
Podle uniklých dokumentů Microsoft neplánuje handheld

Podle uniklých dokumentů Microsoft neplánuje handheld

Pokud nebude dostatek předplatitelů Game Passu, může společnost opustit herní byznys

Zdroj: Microsoft
21. 9. 2023

Světem videoher doslova otřásá bezprecedentní únik informací o fungování herního byznysu v Microsoftu, kterému jsme se na Vortexu podrobně v uplynulých dnech věnovali. Zprávy ale nekončí a tak, jak se daří dokumenty ze soudního sporu Microsoftu a Federální obchodní komise procházet, přibývají další a další zajímavé informace. Dnešní nadílka se týká například toho, zda Microsoft plánuje vlastní handheld, zaznívají také kritická slova Phila Spencera o možném definitivním konci her v Microsoftu, pokud se nenajde dostatek předplatitelů Game Passu a přichází i statistika, podle které Xbox Series S v množství prodaných kusů jasně vede před Series X.

Chystá Microsoft vlastní handheld?

Jedno z témat, které se částečně pojí s dalšími plány na herní hardware od Microsoftu, se dotýká potenciální možnosti disponovat vlastním handheldem. Sony to v minulosti zkusila s PSP a Vitou, o Nintendu ani není třeba hovořit, ale co Microsoft? Pokud bychom se měli podívat na uniklé dokumenty, v jednu chvíli se zdálo, že Phil Spencer a jeho tým přenosné herní zařízení skutečně připravuje. Oporou byl slide prezentace, který sdílel například účet XB News na Twitteru a na němž se handheld objevil mezi plánovaným cloudovým zařízením a novou revizí Xboxu Series X. Na základě toho se tedy mohlo zdát, že Microsoft nejen nad handheldem uvažuje, ale že ho plánuje uvést už velmi brzy, všechno ale může být úplně jinak.

Jiná část uniklých dokumentů totiž prezentuje dlouhodobé plány společnosti, ať už ty, které se již podařilo zafinancovat nebo ty, které na financování a realizaci teprve čekají. Čili vedle již připravovaných projektů, jakými je například cloudová konzole s označením Keystone nebo mezigenerační verze aktuálních konzolí s pracovními názvy Ellewood a Booklin, počítá Microsoft výhledově třeba s novým příslušenstvím pro PC, novými servery pro cloudové hraní nebo přepracovaným ovladačem Elite. Na nejvyšším stupni pyramidy se však nachází projekty, se kterými Microsoft pro změnu nepočítá vůbec a právě mezi nimi je i handheld. Můžeme proto vytušit, že původní náznaky handheldu odkazovaly k ochotě Microsoftu spolupracovat s 3rd party výrobci, jako tomu bylo v souvislosti s Asus ROG Ally.

Zdroj: Microsoft

Konec herního byznysu v Microsoftu?

Jak už jsme uvedli výše, během soudního procesu s Federální obchodní komisí mluvil Phil Spencer také o závažných tématech a jedním z nich je i potenciální odchod Microsoftu z herního odvětví. Jak si všimli redaktoři magazínu WCCFTech, Spencer vysvětloval graf nazvaný Cesta za vedoucím postavení v gamingu, na kterém je zachycena předpověď postupného růstu předplatitelů Game Passu. Otázka od právníka FTC Jamese Weingartena zněla, zda si Spencer opravdu myslí, že by množství předplatitelů mohlo ve finančním roce 2029-2030 opravdu atakovat hranici 100 milionů, na což šéf Xboxu odpověděl poněkud překvapivě. Vysvětlil, že tabulka je součástí podkladů interních týmů starajících se o vývoj hardwaru, takže nemusí přesně odrážet obchodní stránku věci, a právě z toho důvodu je nepřesná. „Nevěřím, že takhle vypadá budoucnost obchodních činností Xboxu. Bezpečně mohu říct, že pokud neučiníme větší pokrok v souvislosti s konzolemi, mohli bychom celé odvětví her opustit,“ řekl Spencer. Myslel to tak, že čísla podle jeho názoru musí být ještě vyšší a právě v části, postihující předplatitele Game Passu z konzolí, by měly výsledků z konce grafu dosáhnout mnohem dříve. Konkrétně někdy na přelomu finančních roků 2026 a 2027. Jak vážně ale tuhle připomínku Spencer myslel, je otázkou, uvážíme-li, že v jiných částech dokumentů se mluví o mezigeneračních konzolích a také nástupci Xboxu Series.

Zdroj: Microsoft

Tři čtvrtiny hráčů kupují Series S, aktuálně to už ale může být jinak

Pokud bychom ještě měli zůstat u hardwaru, zajímavé je také rozdělení prodejů mezi Xbox Series X, Xbox Series S a Xbox One. Ačkoliv nevíme, jak stará je uniklá prezentace, v jednu chvíli sahaly tři čtvrtiny zákazníků po Series S. To je obrovský rozdíl a nepoměr, který by mohl značit pro Microsoft problém, skutečnost už ale může být jiná. Ostatně, samotná prezentace naznačuje, že výhledově by se měly pomyslné nůžky zase zavírat a analytici komentující popisovaný únik – namátkou například Daniel Ahmad – uvádí, že v tuto chvíli už může být poměr prodaných kusů obou konzolí téměř 50 na 50.

Zdroj: Microsoft

Proč byla Yakuza: Like a Dragon exkluzivní pro Xbox Series?

Vzpomínáte si na určité zmatení, které vyvolalo v květnu 2020 oznámení, že Yakuza: Like a Dragon bude jednou z launchových, ale hlavně exkluzivních titulů pro Xbox Series? A proč exkluzivita nakonec trvala jen čtyři měsíce? Ačkoliv nešlo o nic tak dramatického a hráči na PlayStationu 5 se dočkali poměrně rychle, postup zúčastněných společností vyvolával otázky, na které dostáváme odpovědi díky probíraným únikům. Jak si všimnul uživatel Resetery s přezdívkou Clippy, v dokumentech se celá situace poměrně podrobně rozebírá, a ačkoliv může vysvětlení působit trochu zmatečně, nakonec dává smysl. V první řadě je nutné připomenout, že Yakuza: Like a Dragon vyšla 16. ledna 2020 nejprve v Japonsku, kde byla po dobu 12 měsíců exkluzivní pro PlayStation 4 a nemohla tudíž v zemi vyjít pro Xbox. Jenže kvůli klauzuli, kterou má Microsoft uzavřenou se Segou, nemohla Sony v Japonsku vydat verzi pro PlayStation 5 dřív, než by vyšla verze pro Xbox Series, takže se muselo minimálně oněch 12 měsíců čekat. Mezitím došlo na celosvětové vydání hry pro PC, PS4, Xbox One i Xbox Series, ale vzhledem k tomu, že Sega stále čekala na možnost vydat PS5 verzi v Japonsku, neměla ji připravenou na vydání v ostatních zemích světa. Microsoft proto mohl situace využít, mluvit o exkluzivním next-gen vydání a v poklidu ještě zkraje roku 2021 vydat xboxovou verzi hry v Japonsku. Až poté Sega dokončila PS5 verzi, která nakonec dorazila až 2. března 2021.

Microsoft by za ZeniMax zaplatil klidně i 10 miliard dolarů

Poslední dnešní zprávou vycházející z uniklých dokumentů Microsoftu – pokud nedojde k odhalení něčeho opravdu zásadního – je informace o tom, jakou hodnotu viděla společnost v ZeniMaxu před akvizicí v roce 2020. Zpětně víme, že Microsoft zaplatil 7,5 miliardy dolarů, ve výsledku to ale mohlo být o 3 miliardy dolarů více. Odhaluje to e-mail, který poslal finanční ředitel Xboxu Tim Stuart své kolegyni, finanční ředitelce Microsoftu Amy Hood. Ve zprávě uvádí, že se 28. června 2020 sejdou nad dalším jednání o akvizici a v závěru připomíná model, podle kterého Xbox určoval hodnotu ZeniMaxu. Ta měla činit 10,5 miliardy dolarů, z čehož 4,3 miliardy tvořilo operační cashflow a 6,2 miliardy dolarů tzv. pokračující hodnota. Těžko ovšem soudit, zda se spletl Xbox, nebo se při jednání se ZeniMaxem propracoval k nějaké výhodnější nabídce, faktem ale zůstává, že se ZeniMax v čele s Bethesdou stal velmi hodnotným přírůstkem do rodiny vlastních studií.

Zdroj: Microsoft

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru