branding
Po roce se opět vrací Czech & Slovak Games Week

Po roce se opět vrací Czech & Slovak Games Week

Třetí ročník velké česko-slovenské akce opět přinese kromě slev i vlastní herní prezentaci

Zdroj: Czech & Slovak Games Week / Anna Voříšková
14. 11. 2022

Dnes v 19 hodin začíná již třetí česko-slovenský herní týden neboli akce Czech & Slovak Games Week, který pořádá Asociace českých herních vývojářů (GDACZ) na Steamu. První ročník se před dvěma roky vázal k datu 28. října a tedy k výročí vzniku Československé republiky, letos se stejně jako minule opírá o jiné významné datum – 17. listopadu. V této souvislosti se opět čeští a slovenští vývojáři spojili a rozhodli se svými hrami prezentovat nejen zdejším hráčům, ale i zbytku světa. A i tentokrát se bude nač těšit. Kromě výrazných slev na zahrnuté tituly mohou hráči očekávat například také autorská hraní nebo představení nových her.

Czech & Slovak Games Week potrvá od 14. do 21. listopadu a účastní se ho 106 českých a slovenských studií, týmů nebo vývojářů s více než 230 hrami. Součástí je velká slevová akce, a tak si budou moci zájemci řadu zapojených titulů pořídit levněji, některé hry dokonce nabídnou slevu až 80 %. „Během druhého ročníku popularita akce obrovsky narostla a zapojilo se skoro celý český a slovenský herní průmysl,“ řekl ke třetímu ročníku předseda Asociace českých herních vývojářů Pavel Barák. „Ve vysoké míře zapojení českých a slovenských her pokračujeme i letos. Oproti loňsku však chceme dát větší prostor i chystaným a ještě nevydaným projektům. Ukázat potenciál lokálního odvětví do budoucna a pomoci nastartovat nadějné projekty,“ dodal Barák.

Česko-slovenský herní týden tedy není jen o slevách, ale i o herních příslibech do budoucnosti. Stejně jako loni se proto i letos koná speciální stream Czech & Slovak Direct Showcase, který celou akci odstartuje a odprezentuje nejen nové záběry z již oznámených her, ale představí i dosud neoznámené tituly. Czech & Slovak Direct Showcase proběhne již dnes 14. listopadu v 19:00 a bude možné jej sledovat na YouTube. Kvůli dosahu, jelikož akce není zaměřena pouze na české a slovenské hráče, bude probíhat v angličtině a provázet jím bude americký dabér a animátor Chris Niosi známý též pod přezdívkou Kirbopher.

Podle producenta Filipa Krauchera se můžeme těšit přibližně na hodinu ukázek, trailerů a oznámení bez dlouhých průtahů. V rámci této prezentace se ukáže více než 40 her, přičemž 5 z nich bude vyloženě světovou premiérou, a zároveň bude tímto streamem celá akce zahájena. Již nyní víme, že se ukážou hry jako Bzzzt, Bulánci 2 nebo MATCHO. Jednou z premiér bude například nová slovenská adventura Mimi a Líza podle stejnojmenné animované a knižní série pro děti i rodiče.

Kromě toho ale budou jednotlivé hry prezentovat jejich autoři, především pak na Steamu, kde mohou zaujmout nejen slevami, ale i autorským hraním. Celá akce navíc probíhá i na platformě GOG, ale na rozdíl od minulého roku bohužel nedošlo k zapojení PlayStationu, Xboxu a Nintenda. To ovšem neznamená, že se některá studia nerozhodla zlevnit své hry i na těchto platformách s tím, že levnější budou hry také na na Google Play a App Store.

V průběhu týdne budete moci narazit například na streamy ze starších i novějších českých a slovenských her, dokonce i z některých zatím nevydaných. Objeví se například před pár dny vydaná hra Lords and Villeins, nedávné The Last Oricru, 1428: Shadows over Silesia nebo Imperiums: Greek Wars, FixFox, Juro Jánošík či Engine Evolution 2023. Ukáží se ale třeba i slovenské hry Where Birds Go To Sleep a ARTIFICIAL, jež jsou zatím ve vývoji, a velice očekávání Bulánci 2, kteří současně vstupují do early accessu. Seznam her a streamů je však samozřejmě mnohem obsáhlejší.

Po roce se opět vrací Czech & Slovak Games Week

„Tentokrát u příležitosti státního svátku 17. listopadu, který slaví všichni lidé z České a Slovenské republiky na památku událostí z let 1939 a 1989. Den boje za svobodu a demokracii se primárně váže k roku 89 a tzv. Sametové revoluci, která znamenala mírumilovné předání moci a nástup demokracie a představuje počátek svobodného podnikání v našich zemích včetně herního průmyslu, který se v průběhu 90. let postupně rozvinul až do dnešní podoby.“

Českému i slovenskému hernímu průmyslu se nadále daří, jak ovšem poznamenává Pavel Barák, vzhledem ke stále zvyšujícímu se množství vyvíjených a vydávaných titulů, jak ve světě, tak i v tuzemsku, je pro mnohé tvůrce stále těžší se prosadit nebo získat potřebné finance a zázemí. Právě těm by měla tato akce rovněž pomoci. „Jsem velmi rád, že zájem ze strany vývojářů neupadá a nadále roste,“ dodal Barák. „Věřím, že fanoušci a hráči her opět potěší výrazné slevy na hry, stejně jako možnost dozvědět se o daných titulech ještě víc přímo od jejich autorů.“

Zdroj: Czech & Slovak Games Week / Anna Voříšková

Vedle Asociace českých herních vývojářů se na přípravě akce podílela i Slovenské herní asociace (SGDA), za většinou organizace pak stojí Kamila Hurníková a Avi Duda. Grafiku stejně jako k oběma předcházejícím ročníkům opět vytvořila grafička Anna Voříšková ze studia SCS Software. Letošní modrý motiv namísto českých a slovenských her jako takových a jejich hrdinů vyzdvihuje spíše samotné vývojáře, tvůrce a hráče, z Česka i Slovenska. Ačkoli se jedná „pouze“ o třetí ročník, začíná se z Czech & Slovak Games Week stávat jistá tradice, která má rozhodně potenciál pokračovat i do budoucna. Nyní si však užijme především letošní ročník a těšme se na to, co nám ukáže.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru