branding
PlayStation VR2 zřejmě nepůjde připojit k počítači

PlayStation VR2 zřejmě nepůjde připojit k počítači

Tvrdí to autoři PC ovladačů pro původní headset. Vše komplikuje připojení přes kabel USB-C

Zdroj: Sony
17. 1. 2023

Je tomu shodou okolností jen několik dní, kdy jsme se s Jirkou bavili o potenciálu nového VR headsetu od Sony ve smyslu možného připojení k PC. Na rozdíl od první generace PlayStation VR totiž přichází technologicky velmi dobře vybaven a mohl by se stát konkurencí pro zaběhnuté headsety, které jsou již na trhu a mohou mít potenciálně i vyšší cenovku. A ačkoliv jsme neuvažovali nad tím, že by PS VR2 bylo kompatibilní s počítači rovnou po vybalení z krabice, v podobnou, leč neoficiální možnost podobnou řešení připojení Questu k PC jsme doufali. Jak se ovšem zdá, podle vyjádření autora neoficiálních PC ovladačů pro první PlayStation VR to hráči spíš očekávat nemají, a pokud zvažovali investici právě za účelem hraní na PC, měli by se raději poohlédnout jinde.

Tvrdí to společnost Mediator Software, která stojí za konverzním softwarem iVRy, umožńující propojit nejen PS VR s počítačem a následně Steamem, čímž se už v roce 2017 otevřely obrovské možnosti dalšího využití. Faktem ovšem je, že už tehdy to bylo podle vyjádření zástupců společnosti na Redditu velmi složité a nový headset bude případným zájemcům o přípravu podobného softwaru házet klacky pod nohy ještě vehementněji. Vše je totiž podmíněno způsobu připojení headsetu ke konzoli nebo následně k PC, který v případě PS VR2 zajistí jediný kabel USB-C. Pro uživatele je to nesporná výhoda, protože už odpadne nutnost instalovat několik tlustých kabelů přes další krabičku s vlastním napájením, právě tudy ale v roce 2017 vedla cesta, jak PS VR rozchodit na počítačích. Kabel HDMI totiž zajistil, že se headset tváří jako další monitor, čímž bylo vyřešeno, jak do něj poslat příslušný obraz, u nové generace ale bude přenos zajištěn přes zmíněný kabel USB a s největší pravděpodobností bude celý přenos zašifrován.

Už v případě prvního PlayStation VR museli lidé z Mediator Software uplatnit složité reverzní inženýrství, aby fungovalo sledování headsetu a ovladačů v prostoru.

„Byly by to zbytečně utracené peníze, protože není zaručeno, že budete moci PS VR2 používat na počítači, a je docela velká pravděpodobnost, že to vůbec nepůjde,“ uvedla společnost na Redditu. Vysvětluje také, že získat obraz je sice klíčové, ale ne to jediné, co by museli autoři případných ovladačů pro PC řešit. Už v případě prvního PlayStation VR museli lidé z Mediator Software uplatnit složité reverzní inženýrství, aby fungovalo sledování headsetu a ovladačů v prostoru. Co víc, i dnes, pět let po vydání ovladačů, prý neustále dochází k ladění výkonu a vylepšování celkového fungování, což je samo o sobě určitým vykřičníkem pro druhou generaci.

Co se týče zmiňovaného zašifrování přenosu u PS VR2, i kdyby to Sony neudělala, autoři iVRy by naráželi na další problémy, jako je vlastní trackování headsetu, pro který neexistuje žádný univerzální software, stejně jako pro ovládání kamer, které se o sledování zařízení v prostoru starají. Podle nejstřídmějších odhadů Mediator Software to tedy může trvat i pět let, než by se potenciálně podařilo překonat všechny problémy, a za takovou investici prý headset nestojí. Samozřejmě se může stát, že všechno bude úplně jinak a právě jako zmiňovaný Quest, který s PC komunikuje rovněž přes jediný kabel, nabídne alespoň kostru možného řešení. Nejbezpečnější je ale v tuhle chvíli uvažovat v rovině, že propojení s počítačem spíše možné nebude.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru