Kauza kolem dabingu Bayonetty v připravovaném třetím dílu stále neutichá. Ačkoliv se před několika dny snažila nová dabérka Jennifer Hale uklidnit veřejnost a vyzvala ke vzájemnému respektu, objevují se spekulace, že původní představitelka dlouhovlasé čarodějnice nemluvila tak úplně pravdu o výši honoráře, který jí měl být nabídnutý a kvůli kterému podle svých slov práci odmítla. Objevuje se také poměrně přímočaré sdělení od zástupců PlatinumGames, kteří se přirozeně postavili za Jennifer Hale a brání jí před nepříjemnými komentáři, které se i po nařčení ze strany Helleny Taylor snesly na její hlavu.
Začněme nejdřív děním kolem Helleny Taylor. Ve svých videích, kterými během minulého víkendu celou kauzu odstartovala, mluvila o 4000 dolarech, které jí měly být nabídnuty za práci na dabingu Bayonetty. To označila za nemorální a s odvoláním na spravedlivé ohodnocení dabérů práci odmítla. Vadilo jí rovněž, že musela být součástí konkurzu, i když byla po dvou dílech přirozenou volbou číslo jedna. To vše pak vyústilo v ostrou kritiku PlatinumGames i game directora Hidekiho Kamiji a následné výzvě k bojkotu hry jako takové. Někteří fanoušci navíc skutečně podle svých slov zareagovali na popud dabérky a pravděpodobně zrušili své předobjednávky. Jak ovšem nově uvádí novinář Jason Schreier v článku na stránkách agentury Bloomberg, vše se mohlo odehrát trochu jinak, než jak tvrdí Hellena Taylor.
Last weekend, Bayonetta’s former voice actor called for fans to boycott the new game, saying she was offered just $4,000 to work on it. Her Twitter videos went viral and stoked a debate over voice actor wages. But the full story is much more complicated… https://t.co/qPa8grfCtq
— Jason Schreier (@jasonschreier) October 18, 2022
Schreier oslovil dva zaměstnance PlatinumGames, kteří jsou s děním kolem dabingu obeznámeni. Vystupují anonymně, nicméně tvrdí, že ačkoliv ji skutečně nabídli 3-4 tisíce dolarů, jednalo se o honorář za jedno z minimálně pěti natáčení. Ve výsledku si tak mohla Taylor podle Bloombergu přijít až na 15 000 dolarů, tedy v přepočtu na necelých 400 000 korun, i když nemůžeme posloužit kontextem, zda je to za podobnou práci dostatečně, nebo naopak málo. „Taylor ale žádala o šestimístnou částku, stejně jako o přiřknutí většího podílu na hře jako takové a další odměnu vyplývající z prodejů Bayonetty 3,“ uvádí Bloomberg s odvoláním na své zdroje. PlatinumGames nechtělo tyto podmínky akceptovat a údajně proběhlo několik vyjednávání, jejichž výsledkem ale nikdy nebyla shoda.
Zvláštní také je, že vývojáři měli herečce, kterou po konkurzu nahradila Jennifer Hale, nabídnout cameo v Bayonettě 3, za které ji nabídli honorář v původní výši. V takovém případě by se však už jednalo o pouhé jedno natáčení, tedy za zmiňované 3-4 tisíce dolarů, s tím, že by muselo dojít i k adekvátní přípravě scény ve hře. Těžko říct, jak by mohlo předání hlasu působit, ale ani to se už kvůli nesouhlasu ze strany Jennifer Hale nedozvíme. Tedy, pokud zdroje Jasona Schreiera mluví pravdu. Jak totiž dabérka Hellena Taylor reagovala na dotaz Bloombergu, zda se chce k novým zjištěním vyjádřit, vše je prý absolutní lež a PlatinumGames si těmito řečmi mají podle herečky jen krýt vlastní zadek. „Chtěla bych už tuhle značku hodit za hlavu a vrátit se ke svému životu v divadle,“ uzavřela pak Hellena Taylor a zdá se, že pokud se neobjeví další podobné informace, o kauze už skutečně nechce s nikým mluvit.
A Message from PlatinumGames pic.twitter.com/5ym1JxtBBn
— PlatinumGames Inc. (@platinumgames) October 21, 2022
Jak už jsme ale uvedli výše, vyjádřili se také vývojáři, kteří však nevnesli do celé situace žádné světlo. Jen velmi obecně v noci na dnešek uvedli, že chovají respekt ke všem, kdo přispěli ke slávě značky Bayonetta, stejně jako celé komunitě hráčů, která stála u zrodu série. „Stojíme za Jennifer Hale coby novou Bayonettou a souhlasíme s jejími vyjádřeními,“ napsali pak vývojáři ve vzkazu na sociálních sítích a požádali ostatní, aby se zdrželi útočných komentářů namířených právě na Hale. Zda na tomto místě kauza skončí a bude zametena pod koberec, není snadné rozklíčovat, zdá se však, že odvětví dabingu opět zažilo zemětřesení a je nepochybně jisté, že se k němu budou kritici vracet pokaždé, když se na obzoru objeví další podobný incident.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
P. S.: A to vůbec nemluvím o záslužné činnosti dobrovolníků z řad komunity, kteří se zasluhují o překlad her do lokálního jazyka bez nároku na odměnu. Velkým společnostem by vůbec nic neudělalo, kdyby tuto činnost alespoň nějak finančně ocenilo.