Vydáním uniklého buildu akce Duke Nukem Forever z roku 2001 to zjevně neskončilo. Nečekaně se do sebe totiž v této souvislosti pustili bývalí kolegové, spolužáci a kamarádi Scott Miller a George Broussard, kteří spolu dlouhé roky působili v 3D Realms a Apogee. Právě tomu se možná chtěl Broussard vyhnout, když před dvěma dny napsal na Twitteru, že o hře nechce mluvit a připomínat si bolestivou minulost. I když nakonec přeci jen něco málo prozradil, své předsevzetí původně dodržel, jak plánoval. Jenže pak mu do jeho snahy věc příliš nekomentovat zjevně hodil vidle Scott Miller.
„I když naše hry jako Max Payne a Prey držely společnost nad vodou, DNF byl pro firmu neustálou dírou na peníze a nakonec zničil původní 3D Realms/Apoge.“
Ten na blogu obnovené společnosti Apogee publikoval článek, který nazval dost dramaticky Pravda o Duke Nukem Forever. Miller samozřejmě také reaguje na únik hratelné verze a shoduje se s Broussardem v tom, že lidé nemají očekávat skutečnou hratelnost, jinak budou zklamaní. Sám říká, že brilantní trailer z té doby přeháněl, pokud šlo o to, co skutečně šlo tehdy hrát. Stejně jako Broussard i Miller říká, že neví, kdo rozpracovaný titul pustil do světa nebo jak ho získal. Tím ale názorová shoda končí. Pak už jde rovnou k věci. “Duke Nukem Forever je hra, která zničila 3D Realms,” říká rozhodně s tím, že pak byla firma prodána investorovi v Dánsku, kde sídlí dodnes.
“I když naše hry jako Max Payne a Prey držely společnost nad vodou, DNF byl pro firmu neustálou dírou na peníze a nakonec zničil původní 3D Realms/Apogee,” říká Scott Miller. I když, jak říká, sám nebyl součástí projektu DNF, jako majitel společnosti měl podle svých slov dobrý vhled do problémů s vývojem hry. Jmenuje přitom tři hlavní důvody. “Vždy nám chybělo přinejmenším 50 procent zaměstnanců,” zmiňuje jako první nedostatečnou velikost týmu, o které se mluvilo už dřív. Neměli také podle něj dobrý plán vývoje, nebo jej přinejmenším nikdy neviděl.
Well. Looks like someone leaked a build of #DukeNukemForever from 2001.
Now’s a good a time as any to tell the truth about Duke Nukem Forever.https://t.co/bhzubEaAkH pic.twitter.com/Qcq8OOY6HT
— Apogee Entertainment (@Apogee_Ent) May 10, 2022
Jako třetí problém jmenuje pomalý vývoj. Projekt několikrát rebootovali, když se objevila nová zajímavá technologie. Snaha využít to nejlepší ale způsobovala obrovské odklady znovu a znovu, říká Miller. Ani to není tajemstvím. Broussard si původně vybral Quake II engine, ale krátce po E3 1998, kde se titul prezentoval, oznámil, že autoři přesedlají na nový Unreal Engine. Hra oznámená v roce 1997 přitom původně měla vyjít na Vánoce 1998. Znovu se veřejnosti ukázala až na E3 2001 právě oním slavným videem z verze, která je teď k dispozici.
V roce 2004 si podle svých slov Scott Miller uvědomil, že Duke Nukem Forever má obrovské problémy a celý projekt chtěl předat zkušenějšímu studiu. Konkrétně Miller jmenuje tým Digital Extremes, který se už dříve podílel na Unreal Tournamentu, vytvořil Dark Sector, The Darkness II a později se proslavil také on-line akcí Warframe.
„Je to velmi smutný příběh, ať už se na něj díváte jakkoli. Srazil 3D Realms na kolena, celý náš vývojový tým odešel nebo byl propuštěn a jméno 3D Realms teď vlastní někdo, kdo nemá s naší minulostí nic společného.“
Digital Extremes prý byli nadšení možností převzít od 3D Realms DNF a měli požehnání také od tehdejšího vydavatele, kterým byla společnost Take-Two Interactive. “Ale tenhle nápad byl interně sestřelen. Ukázalo se, že šlo o osudný sebevražedný výstřel,” vzpomíná Miller. Na konci pracovali už jen na tom, aby nějakou dohodou s Gearbox Software zachránili projekt. Předali jim práva na Duka a nechali jeho budoucnost na Gearboxu s nadějí, že hru dokončí, což se nakonec také stalo přibližně o rok později.
“Je to velmi smutný příběh, ať už se na něj díváte jakkoli. Srazil 3D Realms na kolena, celý náš vývojový tým odešel nebo byl propuštěn a jméno 3D Realms teď vlastní někdo, kdo nemá s naší minulostí nic společného,” lituje Scott Miller. Doufá také podle svých slov, že Gearbox jednou Duka zase vzkřísí. Podle něj se jeví jako zjevný krok udělat remake Duke Nukem 3D na Unreal Enginu 5. Což dává smysl i vzhledem k tomu, že obrození Apogee pod jeho vedením se soustředí právě na retro projekty. Pokud by se to podle Millera povedlo, mohly by začít vznikat další hry a jeho vesmír by se rozšířil o nové postavy.
„Scott je bezradný narcista, jehož činy doopravdy vedly k žalobám Gearboxu, kvůli kterým jsme přišli o 3D Realms a značku Duke. Nesmysly, které vypouští, jsou ohromující.“
Všimněte si přitom, že Scott Miller ani jednou zcela zjevně záměrně nejmenuje George Broussarda. Není ale pochyb o tom, komu neúspěch vyčítá a kdo má podle něj být zodpovědný za zmíněné chyby. Je to právě George Broussard, který projekt vedl. A ten neodolal pokušení a na článek zareagoval. Přímo na něj dokonce odkazuje hned v prvním souvisejícím tweetu. “Scott je bezradný narcista, jehož činy doopravdy vedly k žalobám Gearboxu, kvůli kterým jsme přišli o 3D Realms a značku Duke. Nesmysly, které vypouští, jsou ohromující. Vzhledem k hloubce jeho manipulace a narcismu se není čemu divit. Alespoň jsem měl tu slušnost, že jsem si nechal své názory pro sebe,” vzkázal hned v prvním příspěvku.
“Mám toho na jazyku ještě mnohem víc, protože ho znám už od střední školy v 70. letech. Můžete vidět, jak využívá příležitosti, aby se pokusil vypadat lépe tím, že hodí bývalého přítele (více než 40 let) a obchodního partnera pod autobus. Rozhodně člověk, se kterým byste chtěli dělat byznys!,” pokračuje Broussard v dalším tweetu. Pak si ještě v některých odpovědích postěžoval, že mu Gearbox nikdy nedal žádný podíl z dalších prodejů, ačkoli podle svých slov dělal na všech hrách ze série. Stejné je to prý s Apogee. Vysvětlil také, že vývojáři nemohli sami předat Duke Nukem Forever fanouškům, aby ho dokončili. Na to neměli podle něj práva. O ta přišli a získal je Gearbox.