Na konci května vydaný The Lord of the Rings: Gollum bohužel nedopadl nikterak slavně a řadí se k nejhorším titulům letošního roku. Tomuto tvrzení nedávají za pravdu jen recenze včetně té naší, ale i fakt, že se v návaznosti na tento velký neúspěch rozhodla společnost Daedalic Entertainment uzavřít své interní vývojářské studio a zrušit vývoj další hry ze světa Pána prstenů. Namísto toho se už bude společnost soustředit pouze na vydavatelskou činnost, jíž se snad budou s úspěchem věnovat i nadále. Stav Gluma a jeho prezentování už před samotným vydáním však dávalo tušit, že ne všechno se vývojářům daří a výsledek v očích mnohých hráčů snad ještě předčil neblahá očekávání. Do zákulisí vývoje nyní nahlédli tvůrci z německého kanálu Game Two, kteří si o hře pohovořili s jejími bývalými vývojáři.
The Lord of the Rings: Gollum vyšel po odkladech 25. května 2023 a od samého začátku se potýkal s obrovským množstvím technických problémů a chyb, které nejenže hráčům kazily zážitek z hraní, ale samotné hraní mnohdy i vyloženě znemožňovaly. Jak jsme bohužel v poslední době stále častěji zvyklí, i v tomto případě hned den poté přispěchal oficiální účet The Lord of the Rings: Gollum s omluvou, sypáním popela na hlavu a sliby urychleného řešení a napravení nastalé situace, ačkoli problémy sahaly mnohem hlouběji a hra selhávala i v oblastech designu, který by nemohl být jen tak opraven a pozměněn. Mezi řádky pak v podstatě přiznávali, že si vývojáři ukousli až moc velké sousto.
Nebylo jisté, kolika hráčům tato omluva stačila a kdo se rozhodl více než rozpolcenému Glumovi dát druhou šanci, jelikož jedním z častých témat byl i samotný text omluvy, na němž dle tehdejších diskuzí nejvíce zaujala spíše skutečnost, že hned v první větě došlo k chybě. A to ne jen tak ledajaké, jelikož šlo přímo o název hry a z Pána prstenů se stal Pán prstenu. Jak se ovšem nakonec dozvídáme, tuto omluvu neměli na svědomí přímo vývojáři z Daedalic, ale dokonce ani žádní jiní lidé. Dva zdroje blízké vývoji pro Game Two uvedly, že vývojáři dopředu neznali text omluvy a že ani nešla přes ně, jelikož se o ni postarala přímo společnost Nacon, která Daedalic vlastní a hru vydávala. Aby toho však nebylo málo, oba zdroje tvrdí, že byla omluva napsána AI nástrojem ChatGTP, a proto zní tak, jak zní.
Téměř 40minutové video nazvané Was lief schief? (Co se pokazilo?) shrnuje dřívější poměrně úspěšnou „2D minulost“ studia, ale postupně směřuje k tomu hlavnímu tématu – proč Glum selhal? Několik vývojářů pro Game Two uvedlo, že v týmu bylo mnoho zkušených a schopných lidí, ale při vývoji se museli potýkat s malým rozpočtem – ten měl činit pouhých 15 milionů eur, což v dnešním herním průmyslu není pro velkou hru zrovna mnoho, navíc ještě pro hru, která nakládá s takto slavnou značnou a snaží se zavděčit nemalému množství fanoušků.
Své k tomu řekl i někdejší technical director Paul Schulze, podle něhož ani lidé s deseti nebo i dvaceti lety zkušeností jednoduše nemohou s takovým rozpočtem čarovat. Kvůli nedostatku času i prostředků zároveň došlo ke škrtům a změnám v cutscénách, kdy byly zcela vynechány některé části a postavy, jež nahradil například pouhý dialog. Stejně tak nedošlo na dokončení v minulosti prezentované rozdvojené osobnosti a systému rozhodování, což bylo nahrazeno možnostmi bez větší hloubky. Vývoj se bohužel dle vývojářů dostal do takové fáze, že nebylo možné do něj nadále vkládat další a další finance s vírou, že to dopadne dobře.
Jakkoli hrozně to zní, v dobrý konec už moc lidí nevěřilo, a to i uvnitř studia. The Lord of the Rings: Gollum se měl dočkat nápravy a Daedalicu ke cti rozhodně slouží fakt, že měsíc po oznámení ukončení vývoje došlo na velký patch. Ani ten však nemohl titul zachránit a rázem jej učinit zcela jiným a lepším. Gollum se mezi nejhoršími letošními hrami drží například společně s Redfallem, který rovněž obdržel slib další podpory, dlouhou dobu se však jevil už jako opuštěný. Shodou okolností se zrovna minulý týden neohlášeně objevila velká a důležitá aktualizace a je možné, že alespoň částečně si hra svou reputaci ještě napraví. V tuto chvíli se však zdá, že herní Glum už došel na konec své cesty. Kupodivu však hra i nadále na Steamu stojí 50 euro…
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.