Další společnosti se přidávají k mezinárodnímu tlaku na Rusko z důvodu invaze na Ukrajinu. Po Microsoftu nebo EA, ale i prvním náznaku od herní divize Sony, začneme asi tu nejdůležitější ze zbývajících. Ale nebude to tak úplně jednoznačné. Nintendo informovalo ruské hráče, že fungování jeho digitálního eShopu je pozastaveno, protože zprostředkovatel platebních služeb teď nepodporuje placení v rublech.
Glory to Japan! Nintendo shop is blocked in Russia and probably in Belarus and Kazakhstan too (the picture from KZ user)#NoWar #нетвойне pic.twitter.com/zoQAvOsV2Z
— Occupied Питер (@B_Right) March 4, 2022
Důležité je zdůraznit, že tento krok v tuto chvíli nepůsobí jako iniciativa samotného Nintenda, ale nějaké další zapojené firmy. Nevíme ovšem, o koho se jedná. Naopak Nintendo se omluvilo za způsobené nepříjemnosti. Zatím tak neuplatňuje podobný přístup jako Xbox nebo třeba CD Projekt, respektive GOG. Firma dosud informaci veřejně nekomentovala, objevila se jen na stránce ruské podpory. Slíbila však přijít s dalšími detaily, až se situace ohledně plateb v eShopu vyjasní.
Další firmy jsou ve svých krocích jednoznačnější. Viceprezident Amazon Games Christoph Hartmann řekl magazínu TechRadar, že společnost pozastavila ruskou lokalizaci MMO New World. Mluvčí Amazon Games později potvrdil, že se jedná o přímou reakci na invazi. Hra jako taková nicméně zřejmě bude dál v Rusku v prodeji. Samotný mateřský Amazon je na tomto poli velice aktivní.
Solidaritu s Ukrajinou vyjádřily také společnosti QLOC, Muve a Cenega, která distribuuje hry i na našem trhu. Firmy se stejným majitelem věnují společně 500 tisíc zlotých na humanitární pomoc. Navíc tuto částku dorovnají ve stejné výši správní rada skupiny a prezident správní rady QLOC ze svých soukromých prostředků. Celá částka pak putuje organizaci Polska Misja Medyczna na nákup zdravotnického vybavení a materiálu. Kromě finanční podpory kanceláře v Gdaňsku a Varšavě organizují sbírky potravin, oblečení a dalších potřeb. Pomáhají také s dopravou a ubytováním pro uprchlíky.
Další reakce přišla od vývojáře Garryho Newmana. Autor her Garry’s Mod a Rust zvedl ceny těchto titulů v Rusku. Má to dvojí smysl. Jednak všechny příjmy z plateb v Rusku teď půjdou na humanitární pomoc Ukrajině. A také jde o to, že v důsledku pádu rublu kvůli sankcím se někdo zjevně snažil využít jeho nízké ceny k snadnému pořízení her. Sám Garry Newman pak prostřednictvím svého týmu věnuje 500 tisíc dolarů lidem v nouzi na Ukrajině.
War sucks for everyone, so we’re also going to donate another $500,000 to help them all out.
— garry (@garrynewman) March 4, 2022
Garry’s Mod se teď prodává za 750 rublů, zatímco dosud stál 365 rublů. Za Rust nově hráči v Rusku zaplatí 3 tisíce rublů namísto 1465 rublů. Newman magazínu PC Gamer řekl, že někdo se skutečně s pomocí VPN snažil hry v Rusku díky pádu rublu koupit levněji. Týkalo se to hlavně Rustu. Ačkoli PC Gamer naznačuje, že úmysl věnovat prostředky z nákupu v Rusku na Ukrajinu by mohl některé tamní hráče povzbudit k tichému protestu proti invazi, Newman si to nemyslí.
Prostě očekává, že se jeho hry budou prodávat méně kvůli vysoké ceně a slibu darovat výtěžek. Newman říká, že existuje mnoho Rusů, kteří nesouhlasí s tím, co Kreml dělá, ale nemyslí si, že kupování jeho her je tou nejlepší cestou, jak proti tomu protestovat. Zmiňuje i skutečnost, že Valve si stále z prodeje vezmou svůj podíl. A navíc mohou mít Rusové problém se samotným provedením plateb, dodává. Když už na to narazil, je samozřejmě otázkou, zda se Steam také k nějakému podobnému protestu připojí. Třeba po vzoru GOGu.
Jak už jsme několikrát opakovali, herní a obecně technologické společnosti takto reagují mimo jiné na přímou a opakovanou výzvu ukrajinského vicepremiéra a ministra pro digitalizaci, který vyzval k dočasnému bojkotu ruského a běloruského trhu. Jedná se o zcela nevídanou technologickou blokádu, která se každým dnem rozšiřuje a izoluje tamní zákazníky.
Informace o dalších aktivitách herních společností v souvislosti s děním na Ukrajině najdete v našich starších článcích.