Společnost NetEase, která v uplynulých 14 letech spolupracovala s Blizzardem na vydávání her v Číně, podala na svého bývalého partnera žalobu. Jako první o ní informovala čínská média, ale zpráva se rychle šíří i na Západě a například magazín PC Gamer ji už ve svém článku rozklíčoval. Asi nejpodstatnější je částka 300 milionů juanů, tedy v přepočtu asi 43 milionů dolarů, resp. přes 900 milionů korun, které NetEase požaduje po Blizzardu jako náhradu škody a slíbenou kompenzaci hráčům.
World of Lawcraft. https://t.co/YHyVWU6Lhi
— PC Gamer (@pcgamer) April 24, 2023
Pokud jde o dílčí požadavky, NetEase poukazuje především na to, že Blizzard odmítl vrátit peníze čínským hráčům, kteří o ně požádali v souvislosti s ukončením fungování serverů společně distribuovaných her na začátku letošního ledna. Podle žaloby mělo dojít na odškodnění více než milionu hráčů, za což musel převzít odpovědnost NetEase, má to však být v rozporu s předchozí domluvou a čínská společnost teď chce peníze po Blizzardu. NetEase dále zmiňuje porušení licenčních dohod, nutnou kompenzaci za neprodané reklamní předměty a v závěru poukazuje i na to, že Blizzard vybral od svého čínského partnera a nevrátil zálohy na řadu her – patrně i včetně nových titulů – které však nebudou ve výsledku vyvinuty.
Odtud pak pramení výše uvedená částka, kterou bude NetEase požadovat soudně, je ovšem otázkou, jak a kdy jednání proběhne, případně v jaké součinnosti s akvizicí Activisionu Blizzard ze strany Microsoftu. Jak navíc poukazuje PC Gamer, z partnerství profitovaly v uplynulých letech obě společnosti a následné vymáhání peněz tímto způsobem se nezdá být na první pohled zcela v pořádku. Na ten druhý je ale samozřejmě na soudu a objektivním posouzení, kdo porušil jaké dohody, případně komu vznikl jaký nárok.
Připomínáme, že oznámení konce popisovaného partnerství přišlo už na konci loňského roku a dopředu jsme rovněž znali data faktického ukončení fungování jednotlivých her v Číně. Jak je totiž všeobecně známo, zahraniční společnosti nesmí bez svého „operátora“ na tamějším trhu figurovat, a Blizzard od té doby hledá jiného partnera, který by jim přístup k milionům čínských hráčů zaručil. Rozchod se společností NetEase ale byl bouřlivý už před několika měsíci, kdy dokonce došlo na stržení sochy sekery Gorehowl před kancelářemi „čínského Blizzardu“ a nevybíravé komentáře některých vedoucích i řadových pracovníků. Nedá se tedy říct, že by nás taková dohra překvapovala, uvidíme ale, jak bude u soudu probíhat.