Neslyšící hráči učí slyšící kolegy znakový jazyk

Neslyšící hráči učí slyšící kolegy znakový jazyk

Pro potřeby omezené technologie bylo potřeba částečně upravit jeho podobu

22. 11. 2019

VRChat je free-to-play MMO společenská platforma určená primárně pro Oculus Rift, Oculus Quest, HTC Vive, Valve Index či Windows Mixed Reality headsety, která hráčům umožňuje bavit se podobně jako třeba v Second Life. Můžete tu vytvořit své vlastní světy, sdružovat se s ostatními i hrát nějaké hry. I když titul nese název VRChat, není jen o chatování a dokonce funguje i bez VR headsetu. Můžete se tu jen bavit, ať už v původním, anebo přeneseném slova smyslu. Anebo se můžete něco naučit. Třeba znakový jazyk.

Komunita nazvaná Helping Hands americký znakový jazyk upravila pro potřeby VR, a snaží se tak zbourat bariéry mezi slyšícími a neslyšícími hráči.

Neslyšící hráči učí slyšící a ti si tu mohou osvojit základy znakového jazyku upraveného pro potřeby VR a komunikovat spolu. I když má technologie zatím rezervy, svůj účel už plní. Znakový jazyk není jeden univerzální, existuje mnoho variací. Jiný používají třeba lidé v Česku a jiný ve Spojených státech. Podstatné je, že ani ty nejdokonalejší VR ovladače zatím neumožňují použít tradiční podobu v celé šíři kvůli omezené hybnosti prstů. Ale právě s tímto omezením se nadšenci snaží vypořádat.

Komunita nazvaná Helping Hands americký znakový jazyk upravila pro potřeby VR, a snaží se tak zbourat bariéry mezi slyšícími a neslyšícími hráči. Jazyk nejen vyučují, ale pořádají i nejrůznější komunitní akce. Záleží také na tom, jaké ovladače používáte. Existují proto dvě mutace, přičemž ta lepší spoléhá na ovladače k Valve Index. Základní fráze se lze naučit díky speciální interaktivní tabuli.

I když podle samotných členů komunity nepředstavuje virtuální realita ideální prostředí pro výuku znakového jazyka, jde o skvělý způsob, jak si osvojit úplné základy, představit samotný jazyk a zvýšit povědomí o jeho existenci a fungování. Někteří hráči se dokonce na základě této zkušenosti přihlásili na výuku znakování i ve skutečném světě.

Mezi vyučující nepatří jen Američané a zdaleka jen neslyšící. Do akce se zapojili i skuteční tlumočníci nebo lidé, kteří mají v rodině někoho, kdo neslyší. Členové se také shodují, že jde o jednu z nejlaskavějších herních komunit, na kterou můžete narazit. Čemuž se vzhledem k jejímu poselství vůbec nezdráháme uvěřit.

Technologie tu umožní „naslouchat“ lidem, kteří slyšet nemohou.

Společenství Helping Hands chce naučit znakový jazyk ve VR co nejvíc hráčů, aby mohli komunikovat s dalšími neslyšícími uživateli ve VRChatu. Začátky komunity lze vystopovat až do října 2018, kdy bylo původním plánem spojit neslyšící uživatele programu. Na týdenní bázi se nyní vyučuje nejen americký znakový jazyk, ale také korejský.

V každém případě je naprosto úžasné, že VR dokáže takovým způsobem zase o něco víc sbližovat lidi a pomáhat na místě, které by nás třeba dříve ani nenapadlo. Technologie tu umožní “naslouchat” lidem, kteří slyšet nemohou. A není to přitom poprvé, kdy se něčemu podobnému na Vortexu věnujeme. V únoru jsme psali, že Star Citizen umožní komunikovat neslyšícím hráčům za pomocí znakové řeči.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru