Vzpomenete si ještě na tech demo druhého dílu série Half-Life z veletrhu E3 v roce 2003? To video, ve kterém se střílí do dřevěných plůtků, shazují se (CRT!) monitory ze stolu a blbne se s gravity gunem? Záběry působily jako z jiného světa, podobně jako v dalších letech demonstrace enginu Euphoria v GTA, či fyzikální hrátky Frostbitu v posledním Battlefieldu. Technologie ale kráčí stále kupředu a i na poli přírodních zákonů lze co vylepšovat, což dokazuje švédský programátor a autor malých nezávislých her Dennis Gustafsson. Na svém twitterovém účtu totiž několik posledních týdnů mluví o svém novém a dosud nepojmenovaném projektu, který si vzal za cíl stát se hrou s nejpokročilejším ztvárněním fyziky, bez ohledu na jednoduchou voxelovou grafiku, připomínající Minecraft.
Záběry z Gustafssonova projektu sesbíral youtuber s přezdívkou Bluedrake42, který práci švédského programátora fandí a zdárně šíří jeho slávu. Na necelých 12 minutách lze totiž sledovat fascinující ukázku talentu i mravenčí práce, která skutečně vede k tvrzení, že popisovaný projekt je ve smyslu fungování fyziky tím nejpokročilejším, co jsme kdy mohli sledovat. Podle Gustafssona tkví celé kouzlo v tom, že pro projekci grafiky využívá voxely, se kterými se mu lépe pracuje a je díky tomu schopný vytvářet skripty pro automatické generování logicky vypadajících zničitelných budov. Na mnoha místech ale musí automatizace ustoupit stranou a přichází ke slovu pečlivá ruční práce, jako například na zrezivělém potrubí, kterému musel konkrétně určit body spojů, resp. zlomů.
Připravuji stránku na Steamu a již brzy bude dostupný early access. Už dlouho jsem jen tak blbnul s technologiemi, ale několik měsíců nazpět jsem už začal vyvíjet skutečnou hru.
Vedle pokročilé fyziky ale myslí i na další efekty a jeho Twitter se jen hemží testy volumetrického světla, dynamické animace kouře či vody a samozřejmě ray-tracingu, ovšem bez použití RTX karet. To všechno pak díky nenáročné grafice běží na vcelku standardním herním počítači, osazeném grafickou kartou GTX1070 s tím, že Gustafsson počítá i s volbou nižší úrovně detailů, aby hra běžela i na kartě GTX1060: „Cokoliv nižšího by už ale realisticky nefungovalo,“ přiznává však. I vzhledem k tomu, že se o jeho projektu v posledních dnech hodně mluví, doplnil Gustafsson ještě několik dalších detailů, ve kterých především slibuje, že vedle technologické vyspělosti pořád vytváří hru: „Připravuji stránku na Steamu a již brzy bude dostupný early access. Už dlouho jsem jen tak blbnul s technologiemi, ale několik měsíců nazpět jsem už začal vyvíjet skutečnou hru.“ V závěru navíc přidává zajímavý zvrat – ve hře sice budou zbraně, ale nepůjde o násilnou záležitost. Na druhou stranu ale nebude Gustafsson bránit modifikacím a v další z mnoha odpovědí nadšeným fanouškům potvrdil i možnost upravit si hru podle svého.
Jedinou otázkou, vyvolávající jisté pochyby, je velikost. Tedy rozměr map, objektů, jejich zničitelnost a samozřejmě také nároky na výkon, i když se Gustafsson chlubí stabilní frekvencí 60 snímků. Již brzy bychom ale měli mít jasněji, tak oči na stopkách, dokud se hra neobjeví na Steamu!