Final Fantasy patří mezi ikonické a jednu z nejdéle trvajících herních sérií. Její historie se začala psát už v roce 1987, přičemž první Final Fantasy mělo být zároveň úplně poslední hrou společnosti Squaresoft, jelikož se nacházela na pokraji bankrotu. Právě kvůli tomu měl být titul nazván Final Fantasy jako tečka za tvorbou studia, ale jak moc dobře víme, Final Fantasy se nakonec nestalo finální hrou Squaresoftu a dodnes se těší velké oblibě, o čemž se můžeme přesvědčit i díky nejnovějšímu dílu Final Fantasy XVI. Dlouhé roky vyprávěný příběh o záchraně společnosti a počátku Final Fantasy je sice pravdivý a hra skutečně zvrátila zánik, ale se samotným názvem to bylo přece jen trochu jinak.
V novém oficiálním videu vydaném u příležitosti 35. výročí série, se o vzniku série rozpovídali autor Final Fantasy Hironobu Sakaguči, výtvarice a UI grafička Kazuko Šibuja, jež byla rovněž u zrodu, a současný manažer Jošinori Kitase. Že není pověst o vzniku názvu úplně přesná se už nějaký ten čas vědělo a již dříve to zaznělo. Nyní to však máme v rámci výročního vzpomínání hezky konkrétně, když Sakaguči pronesl, že to vlastně není tak skvělý příběh. Prozradil, že se se společností Squaresoft shodli na tom, že by rádi měli zkratku v latince, díky níž by byla hra rozpoznatelná i ve zkrácené podobě. To bylo z důvodu narůstající popularity série Dragon Quest, jež začínala být už od druhého dílu známa pod zkratkou DQ nebo Drakue. Požadovanou zkratkou se v tomto případě stalo FF, z níž nakonec vzešel první nápad. Ten tehdy ovšem nezněl Final Fantasy, nýbrž Fighting Fantasy. S tímto názvem se nicméně pojily jakési problémy s ochrannými známkami kvůli stejnojmenným gamebookům, proto se názvem stalo Final Fantasy. To však měla být až poslední možnost a tým k ní měl údajně přistoupit jen velmi neochotně, přičemž se mu příliš nedůvěřovalo. Jak to dopadlo, to už dnes moc dobře víme.
Celé video trvá 30 minut, a tak nad rámec této poopravené legendy zaznívají i další zajímavé informace. Od prvního dílu se vývojáři dostali k nedávné kolekci Pixel Remaster, jež zahrnuje právě počátky série až do šestého dílu, ale řeč přišla i na jejich začátky v herním průmyslu a společné shledání. Sakaguči zavzpomínal i na spolupráci s íránským programátorem Nasirem Gebellim, který na sérii pracoval do třetího dílu a dokázal vytvořit věci, o nichž se předpokládalo, že nejsou v té době technicky možné. Kvůli odlišným kulturám pak často debatovali o některých designérských rozhodnutích, přičemž Nasir přicházel i s řadou nápadů, ačkoli nevěděl nic o žánru RPG. Tak vznikla například vzducholoď Nautilus ve Final Fantasy II. Na přetřes přišla i teorie o sudých a lichých dílech, které se měly střídavě zaměřoval na obsah a příběh, podle Sakagučiho však byly všechny díly o příběhu. Tento rozhovor byl navíc teprve prvním ze dvou a jak vidno, vývojáři mají po tolika letech a hrách rozhodně co vyprávět, a tak se bezpochyby dozvíme ještě mnohem více.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Jakésik problémy? JAKÉSIK problémy? O_O Kdo nezná gamebooky od Fighting Fantasy, jako kdyby nežil. Osobně jsem měl sice raději Lone Wolfa, ale těch od Fighting Fantasy jsem měl doma tak tucet.