Ve chvíli, kdy se Ubisoft rozhodl oficiálně přejmenovat hru Gods & Monsters na aktuální Immortals: Fenyx Rising, začaly vydavateli z pochopitelných důvodů chodit dotazy, proč k tomu po tolika letech vůbec došlo. Na všechny proto souhrnně odpověděl game director Scott Phillips a objasnil, že nové jméno odráží celkový posun v konceptu. „Na konci roku 2019 jsme mohli se hrou strávit trochu víc času,“ vysvětloval pro magazín Gamespot za všechny vedoucí pracovníky a členy celého týmu. „Jedna z věcí, kterou jsme chtěli podtrhnout, je postava Fenyx, jeho/její dobrodružství a spojení s bohy,“ řekl Phillips a jeho odpověď dávala smysl. Až do okamžiku, kdy si právní společnost Hoeg Law všimla podivného vývoje kolem snahy registrovat ochrannou známku Gods & Monsters, s níž se Ubisoft začátkem roku dostal do sporu s výrobci energetického nápoje Monster.
Video komplikovaný proces popisuje velmi detailně a diváky seznamuje s obsahem veřejně dostupných dokumentů, které s největší pravděpodobností ukrývají skutečné důvody, proč je Gods & Monsters minulostí. Nic ale není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá a jsme na rozdíl od jiných portálů daleko od tvrzení, že Monster Energy skutečně přinutilo Ubisoft změnit název hry. Nicméně, jak vás pochopitelně napadne, zástupci Monster Energy považují spojení až příliš blízké produktu, který dlouhé roky úspěšně prodávají na celosvětovém trhu, a proti názvu mýtického RPG se vymezili. Odvolávají se přitom na skutečnost, že je ikonický energy drink úzce spojený se světem videoher a hra s označením Gods & Monsters by mohla v zákaznících vyvolat nežádoucí zmatení. Jen namátkou připomínáme, že se plechovky Monsteru objevily například ve hře Death Stranding, jak ale uvádí sám výrobce, logo se pravidelně objevuje na dresech profesionálních hráčů, Monster je rovněž partnerem řady e-sportových turnajů a přímo sponzoruje slavné streamery a tvůrce obsahu. Provozuje také svoji vlastní stránku věnovanou hrám a tohle všechno vedlo zástupce Monster Energy k přesvědčení, že Ubisoft nemá nárok svou ochrannou známku registrovat.
V lednu přišlo první upozornění ze strany Monster Energy, na které začátkem dubna právníci společnosti navázali s bezmála 200stránkovým dokumentem
Výše uvedený výpis možných překážek je jen jednou z mnoha částí celého dokumentu, který slouží nejen jako zdroj informací, ale také jako časová osa všech důležitých kroků. Sluší se tedy vysvětlit, že Ubisoft požádal Patentový úřad Spojených států o registraci ochranné známky loni v červnu, a až do ledna letošního roku nic nenasvědčovalo tomu, že by měl být trademark zpochybněn, natož zrušen. Tehdy ale přišlo první upozornění ze strany Monster Energy, na které začátkem dubna právníci společnosti navázali s bezmála 200stránkovým dokumentem, přesně vymezující třecí plochy obou značek a požadovali ustoupení od další činnosti vyvíjené v tomto ohledu společností Ubisoft. Odpověď od francouzského vydavatele přišla až o měsíc později a v nepoměrně stručném vyjádření na pouhých osmi stránkách nároky Monster Energy odmítla.
Na téměř většinu ze 46 uvedených důvodů ze strany výrobců energy drinku odpovídá Ubisoft formulací, že nemůže tvrzení žádným způsobem posoudit kvůli nedostatku informací, a proto jej odmítá. Jak už bylo uvedeno výše, týká se to napojení značky Monster na videoherní odvětví a následně celá plejáda zmínek o dalších ochranných známkách, směřujících však k potravinovému průmyslu a nápojům Monster obecně. Na tomto místě se sluší podotknout, že spor se rázem dostal do roviny tahanice o velmi obecné slovo a dalo by se třeba i na základě jiných podobných příkladů (např. Scrolls od Mojangu vs. The Elder Scrolls od Bethesdy) usuzovat, že vítězem bude Ubisoft. Ostatně, další dokumenty na pomyslné časové ose naznačují, že spor rozhodně není u konce a v přílohách s prodloužením lhůty na vyjádření obou zúčastněných zaznívá, že obě strany momentálně jednají o mimosoudní dohodě. Proč tedy došlo na přejmenování hry?
Další dokumenty na pomyslné časové ose naznačují, že spor rozhodně není u konce a v přílohách s prodloužením lhůty na vyjádření obou zúčastněných zaznívá, že obě strany momentálně jednají o mimosoudní dohodě.
Zdá se, že odpověď je prozaičtější, než se mohlo v úvodu a při zkratkovitém přijímání informací zdát. Ubisoft pravděpodobně fanouškům nelhal, a ač mohl být potenciální spor s Monster Energy hybatelem změny, učinil tak Ubisoft dobrovolně a zřejmě v souladu s vyjádřením Scotta Phillipse. Jinými slovy, umíme si představit, že vývojáři chtěli akcentovat jméno hlavního hrdiny/hrdinky v názvu hry a těsněji spojit název s obsahem či příběhem hry. V opačném případě by bylo za těžko uvěřit, že vývojáři opakovaně uvádí nepravdivé informace, které však lze při troše snahy ověřit, případně vyvodit, navíc zveřejněním informací o sporu s Monster Energy by nic neztratili. Hra by tak jako tak vznikla, měla by stejný obsah, vycházela by z dříve navrženého vizuálního stylu a zřejmě by nedošlo ani na žádnou škodu stran marketingu, když se spor řešil už začátkem roku, dlouhé měsíce před vydáním.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Jelikož stále běží soudní spor (a asi i mimosoudní domluva), tak je nejistý výsledek a Ubisoft prostě nemůže riskovat situaci (a že tu je šance), kdy by spor prohrál a potom by musel už vydanou hru nějak měnit či platit pokuty. A tak raději celou hru přejmenoval a dopředu se vyhnul potencionálnímu problému.
Problém tedy je, že ten spor stále běží, kdyby se konal hned od oznámení hry, třeba by se hra nikdy nepřejmenovala, jelikož by se to stihlo vyřešit.
Ty řeči o změně konceptu jsou jen PR vyjádření, jelikož je pro společnost špatná vizitka přiznat „Museli jsme změnit název produktu, jelikož jsme si nedokázali zmapovat terén“.