Nad tím, co někteří šikovní moddeři dokážou s konzolovou verzí Red Dead Redemption 2, zůstává rozum stát. YouTuber s přezdívkou jedijosh920 se už několik týdnů dělí o videa, v nichž namísto hlavního hrdiny hraje třeba za medvěda nebo malého Jacka Marstona. Zatím největší pozornost si ale právem zasloužil díky skoro půlhodině, v níž prozkoumává svět populárního westernu z ptačí perspektivy. A to doslova. S modifikací se totiž lze převtělit do nejrůznějších opeřenců, proletět se krajinou a v nesmírně uklidňujícím, skoro až zenovém videu se obdivovat tomu, jakým detailům autoři věnovali pozornost, ačkoli jsou často v normální hře téměř nepostřehnutelné.
Nejenže vše funguje, ale výsledek působí velmi čistě a působí skoro jako plnohodnotný pokus o nějaký ptačí simulátor. Jak vtipně podotýká jeden z diváků – simulátor, o němž jsme ani nevěděli, že ho potřebujeme. Animace jsou neuvěřitelně jemné a modely zvířat zpracované do nejmenších podrobností, aniž by přitom Rockstar zamýšlel, že je hráč uvidí z takové bezprostřední blízkosti, nebo je dokonce bude ovládat. Přímo se přitom nabízí srovnání s posledními díly Assassina, kde jsme naopak měli možnost s pomocí dravce zkoumat okolí, ale výsledek nepůsobil takto impozantně.
Svět Red Dead Redemtion sám o sobě dokáže být uklidňujícím místem plným obdivuhodných přírodních výjevů, dokud vám někdo kulkou neprovrtá hlavu. Být volný jako pták a provětrat hned několik různých opeřenců ale musí být jako interaktivní verze přírodopisných dokumentů od BBC. Tenhle poklidný způsob hraní vám navíc umožní navštívit i lokace, kam byste se normálně dostat neměli – třeba Mexiko. Jak trefně poznamenává Kotaku, ptáci kašlou na země, hranice i možná dosud neoznámená DLC, která mohou rozšířit mapu světa. Letí si tam, kam je vítr a migrační cesty zavedou.
Ani ve vzduchu ale nejsou vždycky v bezpečí. Stejně jako ve skutečnosti je může připravit o život pád z velké výšky, náraz i výstřel z pušky. Není těžké představit si, co vše by ještě mohl podobný simulátor zvířat v tomto světě nabídnout, navzdory skutečnosti, že realistická fauna tu původně měla sloužit jen jako kulisa pro dokreslení prostředí a zdůraznění jeho živosti. V Rockstaru asi mají důležitější věci na práci, ale mám pocit, že opravdu nutně potřebuji, aby se tohoto modu někdo chopil oficiálně a udělal z něj regulérní součást hry.
Koňská varlata byla jen začátek. Práci Rockstaru oceňují nejen hráči, ale i další odborníci. Ornitolog Nicholas Lund se ve své analýze zaměřil na to, jak věrně autoři zobrazili divokou přírodu. A tvrdí, že jeden z největších hitů loňského roku stojí za pozornost už jen kvůli autentické digitální fauně. Možná i díky tomu je jeho otevřený svět tak přesvědčivý. Lund ocenil realisticky zachycený život zvířat s důrazem na ptactvo a celkový fungující ekosystém. Jak sami uvidíte, ve výsledku je hra ještě mnohem zajímavější, i když se oprostíte od “skandálních” zpráv o tom, jak velikost koňských varlat reflektuje okolní teplotu. [celý článek]