Člověk se nemusí zrovna nazývat insiderem či analytikem, aby odhadl, že se v Nintendu pracuje na další konzolové generaci. Veleúspěšný Switch spatřil světlo světa před šesti lety a nebýt pandemie koronaviru, s největší pravděpodobností bychom už o nástupci věděli oficiálně. Protože se ale svět neubíral podle ideálních představ, mnoho věcí se změnilo či zpozdilo, a tak zůstává nová konzole od Nintenda stále jen předmětem spekulací. Za poslední dobu ale tyto informace zhoustly a po náznacích například ze strany novináře Jeffa Grubba odkazují nyní fanoušci na domnělé zákulisní zprávy známého čínského leakera vystupujícího pod přezdívkou Factory Uncle. Jedná se o člověka, který měl pracovat v továrně, v níž Switch vznikal, takže měl například přístup k informacím o OLED modelu, resp. detailům třeba o novém stojánku. Z toho důvodu bere komunita jeho zprávy poměrně vážně, zvlášť když byl s všeobecným rozšířením spekulací o nástupci Switche zabanován na čínském diskuzním portálu Stage1, kde detaily rozebíral průběžně celý uplynulý rok.
Situaci kolem aktuálních úniků ohledně nové konzole od Nintenda poměrně dobře shrnuje několik příspěvků v diskuzi na webu Resetera. Uživatelé SilverX a IDontBeatGames nejdříve upozornili, že Factory Uncle není nedávným leakerem z 4chanu, který se specializuje na Pokémony, znal všechny detaily o Scarlet & Violet ještě před uvedením a tvrdil, že nový model Switche dorazí letos v zimě. Ne, Factory Uncle v průběhu uplynulých měsíců přinášel jednak informace o speciálních edicích Switche a jednak detaily o nové konzoli. Uvedl například, že nástupce bude výrazně výkonnější, že se již blíží zahájen vlastní produkce a zařízení bude připraveno k prodeji už na konci roku 2023. Tím nejdůležitějším ale pro komunitu fanoušků Nintenda je skutečnost, že vlákno, v němž Factory Uncle přinášel své zákulisní informace, bylo nedávno odstraněno, údajně na popud Nintenda s varováním administrátorů fóra, aby uživatelé nezveřejňovali žádné informace, které obdrží nelegální či nelegitimní cestou. To má sloužit jako svého druhu potvrzení, že měl Factory Uncle pravdu a nová konzole od Nintenda může být blíže, než si možná hráči myslí.
Na tyto spekulace pak navazuje video vývojáře Dimitrise Giannakise, který na YouTube vystupuje pod přezdívkou Modern Vintage Gamer, ale jinak pracuje pro studio Nightdive. Pustil se do analýzy možného výkonu nové konzole od Nintenda a zmínil rovněž, že se zpětnou kompatibilitou – která se na první pohled jeví jako jasná volba s ohledem na množství prodaných konzolí i softwaru – to nemusí být ve finále tak snadné. Aktuální Switch využívá grafický čip Tegra X1, a jak poukazuje například VGC, jde o čip využívaný v televizích mezi lety 2015-2018. „Pokud Nintendo přejde z Tegra X1, což se pravděpodobně stane, hry ze Switche nebudou na novém hardwaru fungovat bez převedení,“ říká pak Giannakis. Nintendo podle něj samozřejmě může sáhnout k softwarové emulaci, ale ta by si přirozeně vyžádala velké nároky na hardware a tam už si zase Giannakis není jistý, zda by něco takového bylo možné. Řešením by byl i vlastní čip pro nový Switch, který by uměl emulovat hry hardwarově, případně osazení nové konzole od Nintenda přímo čipem Tegra X1 vedle nové výpočetní jednotky. Podobně se japonská společnost zachovala u Nintenda Wii, které obsahovalo také čipset předchozí konzole Game Cube, otázkou ale je, jak by koncept fungoval u přenosného zařízení, kterým nástupce Switche patrně zůstane.
Vše jsou samozřejmě spekulace a věřit jim můžeme jen do určité míry, zdá se ale, že informací začíná být tolik, že by už bylo nepravděpodobné, aby něco neznamenaly. Pokud by mělo Nintendo uvést novou konzoli už na konci roku, oznámení bychom se patrně dočkali někdy v polovině roku a právě situace kolem zpětné kompatibility a celkového přechodu více než 122 milionů uživatelů na nový systém bude velmi zajímavé sledovate.
Je načase. Avšak plně souhlasím s MVG a jeho videem. Otevřeně, Nintendo střídá architektury procesorů čím dál víc, a hraje to proti nim. Gamecube, Wii i WiiU fungovaly na IBM PowerPC (v XBoxu 360 taky tikalo tříjádro šestivlákno PPC, i Playstation 3 měl podobný základ), Switch běží na NVidia Tegra X1 čipu s čtyřjádrovým procesorem na architektuře ARM64. ARM procesory mají výhody především v nízké spotřebě spíš než ve výpočetním výkonu. NVidia má k dispozici Tegra X2, Xavier a Orin čipy, otázkou ale zůstává jaký nabízejí „performance boost“, jak by se na těchto čipech běžící zařízení prodražila co do výroby, jak složitý by byl vývoj her pro třetí strany, portování her z konkurenčních platforem, a ne nezanedbatelně ochrana a technický náskok proti emulaci ze strany „PC Masterrace“. Navíc se bojím toho, že právě softvérová emulace je zřejmě jediná cesta jak nabídnout zpětnou kompatibilitu (neumím si představit desku, co by měla čipy s PPC a ARM64 a příslušnými GPU vedle sebe, přepínala by si mezi nimi dle potřeby bez nutnosti restartu, a byla by cenově lákavá pro spotřebitele). A pokud plánují od ARM64 odejít, vaří si development hell sami pro sebe. Nemluvě možných problémech s předkompilovanými grafickými shadery (NSO soubory, o kterých MVG hovoří).
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.