Společnost Sony přišla v průběhu včerejšího dne s nepříjemnou zprávou. Konzole PlayStation 5 se bude ve většině regionů světa zdražovat – v Česku o 1000 Kč u verze s mechanikou i bez – což je v rozporu s tím, jak k inflaci měn a trvající čipové krizi přistoupilo Nintendo. Na rozdíl od finančního ředitele Sony Hirokiho Totokiho, který se v červenci odpovědi na otázku stran případného zdražení PS5 vyhýbal, uvedlo Nintendo jasné stanovisko, že na světové problémy nebudou „doplácet“ koncoví zákazníci. A jak se zdá, stejný postoj razí také Microsoft, který je v rámci konkurenčních tahanic se Sony ještě obávanějším sokem.
Microsoft has responded to questions about increasing Xbox Series X|S prices like the PS5: https://t.co/6d4auM0NwM
— Windows Central (@windowscentral) August 25, 2022
„Neustále vyhodnocujeme naše podnikání, abychom fanouškům nabídli skvělé herní možnosti. Naše doporučená maloobchodní cena Xboxu Series S zůstává na 299 dolarech (250 librách, 300 eurech), zatímco Xbox Series X bude i nadále stát 499 dolarů (450 liber, 500 eur),“ uvedl tiskový mluvčí Microsoftu ve vyjádření pro magazín Windows Central. Pohledem domácího trhu to znamená, že doporučená maloobchodní cena bude i nadále 7999 korun za Xbox Series S a 13 499 korun za Xbox Series X, pohledem do několika českých obchodů je ale patrné, že lze Xbox Series S sehnat i levněji. Pokud byste to chtěli porovnat s novými cenami PS5, Sony si cení verzi s mechanikou na 14 490 Kč a verzi bez na 11 790 Kč, na tomto místě je ale férové podotknout, že ona digitální edice není hardwarově horší než verze PS5 s mechanikou, takže cenový rozdíl nelze přímo porovnávat s hardwarově slabším Xboxem Series S.
Přesto je ale zajímavé porovnat reálnou cenu, za kterou se PS5 prodává v českých obchodech, i když bychom slovo „prodává“ měli nechat v uvozovkách. Pokud je náhodou konzole někde skladem, jde většinou o balíček s jednou či dvěma hrami, který následně může stát až 17 490 Kč, což je zčásti i důsledek nedostupnosti konzole. Microsoft v tomto ohledu ale nemá tak výrazný problém, což si lze zase opačně vysvětlit sníženým zájmem. Na každý pád stanovisko Microsoftu nelze brát jako něco, co se nemůže změnit, zejména pokud bude čipová i ekonomická krize trvat déle, jako signál pevného postoje v souladu s vlastní filosofií to ale chápat určitě jde.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.