Už několikrát jste se na stránkách Vortexu, případně v novinkových souhrnech, mohli spolu s námi blíže podívat na kauzu kolem akvizice společnosti Activision. Dáme-li stranou rozhodování regulačních orgánů, které jde samozřejmě ruku v ruce s vystupováním všech zúčastněných společností, jsou to právě kupující ze strany Microsoftu, kteří mohou pohled na akvizici změnit k lepšímu a přispět kladnému posouzení. Jednou z těchto věcí je slib, že se Call of Duty, o jehož případnou ztrátu se obávají zejména v Sony, nestane exkluzivním titulem pro Xbox a bude i nadále vycházet na všech platformách. Neformálně jej Phil Spencer vyřknul už několikrát, před několika týdny se však začalo mluvit o písemné smlouvě, o níž nyní Microsoft přináší další detaily. Netýká se totiž pouze Sony, ale také Nintenda a Valve, resp. Steamu, a skutečně přináší 10letou záruku, díky které by se mohl trh konečně znovu uklidnit.
Our acquisition will bring Call of Duty to more gamers and more platforms than ever before. That’s good for competition and good for consumers. Thank you @Nintendo. Any day @Sony wants to sit down and talk, we’ll be happy to hammer out a 10-year deal for PlayStation as well. https://t.co/m1IQxdeo6n
— Brad Smith (@BradSmi) December 7, 2022
Jako první se ke smlouvě vyjádřil prezident Microsoftu Brad Smith v rozhovoru pro Wall Street Journal (přes VGC). „Nejhlasitěji proti akvizici vystoupila společnost Sony, která je obchodem tak zaujatá, jako byl Blockbuster v souvislosti s Netflixem,“ řekl Smith a připomněl tak námitky půjčoven DVD v době, kdy nastupovala éra streamování filmů a seriálů. „Sony jako hlavní potenciální konkurenční riziko ze strany Microsoftu zmiňuje, že by Call of Duty přestalo být dostupné na PlayStationu, to by však nedávalo ekonomicky smysl,“ připomněl Smith a potvrdil, že z PlayStationu plynuly Activisionu značné příjmy. Podle prezidenta Microsoftu by pak exkluzivní nálepka pro Call of Duty byla špatná i z hráčského hlediska, protože by se zúžila celková základna, což je přesný opak toho, čeho chtěl Activision v uplynulých letech dosáhnout.
A to má být podle Brada Smitha hlavní důvod, proč se Microsoft rozhodl poskytnout 10letou záruku v podobě smlouvy, kterou lze vymáhat soudně, že bude Call of Duty vycházet ve stejný den na Xboxu i PlayStationu. „Jsme ochotní poskytnout stejnou záruku i pro ostatní platformy a učinit ji právně vymahatelnou úřady v USA, Velké Británii a na území Evropské unie,“ dodal Smith. Na jeho slova pak navázal prezident herní divize Phil Spencer, který na Twitteru potvrdil, že stejná smlouva míří do Nintenda a do Valve. Znamená to, že Call of Duty bude vycházet po dobu nadcházející dekády i na Switchi, případně další konzoli od Nintenda, resp. na Steamu. Otázkou ale je, zda tím Microsoft automaticky slibuje, že studia Activisionu začnou automaticky vyvíjet Call of Duty i pro konzole od Nintenda, kde už roky slavná střílečka nevychází.
Microsoft has entered into a 10-year commitment to bring Call of Duty to @Nintendo following the merger of Microsoft and Activision Blizzard King. Microsoft is committed to helping bring more games to more people – however they choose to play. @ATVI_AB
— Phil Spencer (@XboxP3) December 7, 2022
Ačkoliv se Spencera zeptali redaktoři listu The Washington Post, prezident divize Xbox odpověděl jen velmi neurčitě. „Jakmile si všechno sedne, naším plánem je s vydáním Call of Duty na PlayStationu, Xboxu a PC zpřístupnit hru ve stejné chvíli i pro Nintendo,“ řekl neurčitě Spencer. A konkrétní odpověď neměl ani na to, zda Switch po hardwarové stránce Call of Duty zvládne, když jako příklad použil Minecraft a závazek nabídnout jej rovněž v plnohodnotné formě i na dalších platformách, než je Xbox. Je však pochopitelné, že právě tohle není momentálně téma k řešení a Microsoft se pouze snaží nasměrovat pomyslnou loď jménem Activision do svého přístavu. Připomínáme však spekulace o tom, že by Federální obchodní komise Spojených států mohla chtít žalovat Microsoft, s čímž přišly zdroje Politica, nic oficiálního ale na tomto poli zatím nezaznělo.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.