Spolupráce hned několika týmů uvnitř Microsoftu nechala vzniknout generativní umělé inteligenci zaměřené na vývoj prototypů videoher. Lidé z oddělení Game Inteligence a vývojáři ze studia Ninja Theory pojmenovali model Muse a představili na stránkách Microsoftu jeho možnosti. Hlavní předností je schopnost vygenerovat hratelný návrh videohry podle zadaného promptu, prozatím s omezením či lépe řečeno zaměřením na 3rd person akci v trojrozměrném světě. Ostatně, Muse se trénovala na hře Bleeding Edge od zmíněných Ninja Theory, do budoucna by ale měla začít „chápat“ i další hry a žánry.
Jak se uvádí na portálu Xbox Wire, právě schopnost porozumět zákonitostem 3D videoher, včetně fyziky nebo reakcí hráče, je pro generativní umělou inteligenci přelomové. Modelu Muse to podle Microsoftu dovoluje vytvářet prototypy s konzistentní hratelností, ale současně přinášet i zajímavé varianty a celý koncept pomocí zadaných příkazů měnit podle představ. „Ačkoliv je ještě brzy, tento výzkum posouvá dosavadní hranice možností [v této oblasti]. Již nyní můžeme Muse používat jako hratelný AI model trénovaný na dalších first party hrách [Microsoftu] a sledovat potenciál, ze kterého budou těžit hráči i vývojáři,“ říká pak Microsoft a naznačuje, že interně už má Muse mnohem širší záběr. Zmíněna je i možnost, že by pomocí Muse mohl Microsoft oživovat staré hry, kdyby na nich nechal model vytrénovat a následně pomocí promptů přiměl model, aby původní hru napodobil či zreplikoval.
„Představa, že by se hry ztracené v čase i vývoji hardwaru mohly jednoho dne hrát na jakékoliv obrazovce s Xboxem, je pro nás velmi vzrušující,“ dodává Microsoft, ale nezapomíná ani na uvedenou možnost pomocí Muse vytvářet prototypy nových her. Smyslem je využít tento model pro zkoumání nových prvků, které by mohly doplnit hratelnost již existujících titulů, vše ale mnohem rychleji a názorněji, než to bylo možné doposud. A co je vůbec nejlepší, již brzy by měl být nástroj Copilot doplněn o ukázku Muse s možností vytvářet vlastní krátké interaktivní herní zážitky jako možný předobraz toho, co nás může čekat už za několik let. Otevírá se tím ale potenciálně ožehavé téma, zda tím pádem už za nějaký čas nebudou lidští vývojáři her ve velké míře nadbyteční, Microsoft ale prozatím přirozeně lidskou práci hájí a klade důraz na to, jak mu na ni záleží.
„Pro Xbox budou vývojáři her vždy středem celkového úsilí v oblasti umělé inteligence. Věříme, že existuje prostor pro tradiční vývoj her a budoucí generativní technologie AI, které poslouží jako rozšíření tvůrčí práce a nabídne nové zážitky,“ vysvětlují zástupci Microsoftu. Proto prý pověřili vedoucí tvůrčí pracovníky z řad jednotlivých herních studií, aby na vývoj Muse a dalších odvozenin dohlíželi a rozhodovali o něm. Co je také podstatné, Microsoft nechápe vývoj pomocí umělé inteligence jako univerzální a věří, že každý projekt bude ve finále vyžadovat odlišný přístup vycházející z tvůrčí vize a cílů každého z týmů.
AI je dobrá pomoc na generovanie nejakých monotónnych vecí pri vývoji hier. Ale určite by nemala nahradiť kompletne vývojárov a takúto umeleckú činnosť. Chýbala by tým hra duša.
Můžou AI ve hrách používat při tvorbě nějakých monster když AI neumí člověka vytvořit správně – například ve falešném videu na sociálních sítích – když tam udělá lidem 6 prstů.
Když jsem se 14.02.2025 díval na Vortex stream „Hrajeme živě Avowed“, tak jsem si říkal že AI tam byla/je použitá ve tvorbě postavy a že se tam pořádně vyřádila.
AI skúša Nvidia na bossoch v hrách, aby neboli tak predvídateľní ako doteraz. A že mali by sa prispôsobiť schopnostiam hráča. Čo je dosť dobrá blbosť. Logicky by boli neporaziteľní, lebo keby neustále menili stratégiu, tak by boli vždy krok napred
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Když jsem se 14.02.2025 díval na Vortex stream „Hrajeme živě Avowed“, tak jsem si říkal že AI tam byla/je použitá ve tvorbě postavy a že se tam pořádně vyřádila.