Začátkem května jsme psali, že slavná společnost MicroProse se znovu pokouší o comeback a hned s trojicí nových her, které mají zjevně navázat na tradici válečných titulů a simulací, jimiž se firma kdysi právem proslavila. Netrvalo dlouho a MicroProse se znovu hlásí o slovo zřejmě v duchu rčení “Kuj železo, dokud je žhavé”. Tentokrát nás láká na návrat jedné ze svých nejslavnějších značek – simulátoru B-17. Hry B-17 Flying Fortress (1992) a B-17 Flying Fortress: The Mighty 8th (2000) patří k těm nejslavnějším v historii firmy a o to větší budou nepochybně očekávání fanoušků.
Každý člen na palubě bude mít své úkoly a povinnosti, ať už bude udržovat stroj ve formaci, bránit jej před dotírajícími nepřáteli, komunikovat s velitelstvím nebo bombardovat nepřátelské cíle.
Novinka nazvaná trochu nečekaně The Mighty Eighth láká na možnost kooperace až v 10 hráčích. Přesně tolik lidí tvořilo skutečnou posádku. Primárně je vyvíjena pro VR, ale bude možné ji hrát i bez headsetu. Půjde o první projekt MicroProse, který sází na virtuální realitu. Pokud máte splnit misi a přežít, musíte podle vydavatele spolupracovat jako jedna sehraná posádka. Kdo nebude mít k dispozici dost kamarádů, kteří by se s ním pustili do boje, může se pochopitelně spolehnout na parťáky ovládané umělou inteligencí. Každý člen na palubě bude mít své úkoly a povinnosti, ať už bude udržovat stroj ve formaci, bránit jej před dotírajícími nepřáteli, komunikovat s velitelstvím nebo bombardovat nepřátelské cíle.
Ovládání létající pevnosti by mohlo fungovat s trochou nadsázky podobně jako kooperativní vesmírné simulátory typu Star Trek: Bridge Crew nebo Artemis Spaceship Bridge Simulator. The Mighty Eighth ale nemá být jen hrou, upozorňuje vydavatel. Má to být zážitek z jiné doby, kdy mladí muži dospěli rychleji, než by měli, a viděli věci, které by nikdo neměl vidět. A my coby hráči budeme podle MicroProse ve středu veškerého dění. Proč se hra nejmenuje jednoduše B-17, autoři nevysvětlují, ale prozrazují, že se v simulátoru neproletíme jen tímto bombardovacím letounem, ale i strojem B-24 Liberator. Možná i to je důvod, ale nešlo by o první simulátor nazvaný podle titulního letounu, který má ve skutečnosti širší nabídku. Oba legendární bombardéry mají být každopádně vytvořené do nejmenších podrobností.
Ovládat legendární bombardér z druhé světové války v početném týmu zní jako skvělý námět pro kooperativní titul.
Překvapivě MicroProse na rozdíl od předchozích projektů nezmiňuje, kdo přesně na hře The Mighty Eighth pracuje. Nevíme bohužel ani to, kdy by novinka měla vyjít. K dispozici je jen prvních pár obrázků, které však naznačují, že vývoj je stále relativně na začátku. Jedná se už o čtvrtý oznámený titul v řadě. V předchozím článku jsme vás informovali o hrách Task Force Admiral, Second Front a Sea Power. Ve všech případech se společnost drží válečné tématiky.
Abych byl zcela upřímný, z oznámení mám neuvěřitelně smíšené pocity. Kdyby podobnou hru oznámila nějaká zavedená společnost, byl bych z nápadu nadšený. Ovládat legendární bombardér z druhé světové války v početném týmu zní jako skvělý námět pro kooperativní titul. Jsem ale současně nervózní z toho, jakým tempem MicroProse oznamuje nové hry, ačkoli se sotva škrábe z “hrobníkovi z lopaty”. Rozhodující je, kdo na hře skutečně pracuje. A pochopitelně velmi důležité také bude, jak dobře se hru podaří vyladit i pro non-VR verzi, když vzniká primárně jako titul určený pro virtuální realitu.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Ke znovuzrozeni znacky B 17 Mighty Eight jsem skepticky. V predchozim titulu neslo o simulator, ale o taktickou klikaci hru, kde mohl hrac ovladat i letadlo. Soucasne take mohl ovladat jednotlive cleny posadky, osetrovat se navzajem, hasit pozary, apod. Pokud chteji tohle vsechno prevest do simulace, vstupuji na trh, ktery neni „zlatym dolem“ a soucasne uz ma konkurenci v podobe DCS a IL2 Sturmovik. (War Thunder nepocitam, to je arkada). Soucasne brzy vyjde rozsireni Tobruk pro simulator IL2 : Cliffs of Dover a samozrejme z civilni oblasti Microsoft Flight Simulator. Snazi se tedy uvest produkt do situace , kdy je tento maly trh nasycen. Presto verim, ze si najde sve fanousky.
Ceska letaci komunita se schazi nepravidelne na foru https://vwings.net Uz to neni, co to byvalo pred patnacti, dvaceti lety. Lidi co tehdy letali se dnes venuji svym rodinam a na letani nemaji cas. Co se tyka mladsi generace hracu, simulatory jsou na ne moc slozite a tak si radeji zahraji nejakou dumb hru treba na mobilu.