Fotbalista a hráč klubu Arsenal FC Mesut Özil byl v Číně odstraněn ze hry PES 2020 Mobile. Důvodem byla jeho rétorika na sociálních sítích, kde se v příspěvcích vyjádřil kriticky k tomu, jak Peking zachází s ujgurskou menšinou, která žije v provincii Sin-ťiang. Německý záložník tureckého původu je muslim stejně jako Ujgurové. Čínu obvinil z jejich perzekuce, pálení Koránu, uzavírání mešit i zabíjení duchovních.
Podle vyjádření čínské společnosti se Özil svými komentáři dotkl citů čínského lidu a toto jednání nebude akceptováno ani prominuto.
Özil kritizoval věznění Ujgurrů v masových zadržovacích táborech, o nichž informovala západní média. Pronásledování se má týkat více než milionu lidí. Fotbalista vyzval další muslimy, aby proti Číně vystoupili. Nutno podotknout, že v této kritice není Özil osamocený a Peking ze stejného důvodu kritizuje řada západních zemí. Peking nicméně tato obvinění odmítl jako nepravdivá s tím, že se Özil měl stát obětí falešných zpráv a může se přesvědčit na vlastní oči, jak se věci mají.
Jenže tím přestřelka neskončila. Fotbalista měl pobouřit některé čínské fanoušky a na jeho výroky zareagovala i společnost NetEase, která PES v zemi vydává. Podle vyjádření čínské společnosti se Özil svými komentáři dotkl citů čínského lidu a toto jednání nebude akceptováno ani prominuto. Jeho slova označila za extrémní s tím, že narušují sportovního ducha lásky a míru.
Nejde pochopitelně o první případ, kdy se v posledních měsících staly videohry předmětem politických sporů.
Vyškrtnutí se netýká jen PES 2020 Mobile, ale i dalších titulů vycházejících v Číně pod touto značkou. Nejde o jediný zásah v souvislosti s výroky Özila. Místní média se už dříve hráče pokusila vytlačit z veřejného prostoru. Zrušen byl například naplánovaný přenos fotbalového utkání Arsenalu.
Společnost Konami se zatím k situaci nevyjádřila, respektive později odmítla zprávu komentovat. Není nicméně důvod obávat se, že by se tento tlak měl jakkoli projevit ve verzích, které hrajeme my. Podle ohlasů západních médií demonstruje reakce čínského vydavatele ochotu herních společností podřizovat se vůli Pekingu. Nejde pochopitelně o první případ, kdy se v posledních měsících staly videohry předmětem politických sporů.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
(Asi vzpomínka na staré dobré časy …kterou trenýrkáři neodpustím )