branding
Mafii, GTA ani Red Dead si už ve VR nezahrajete

Mafii, GTA ani Red Dead si už ve VR nezahrajete

Take-Two opět zasahuje proti modování svých her, Luke Ross se brání, hráči už sepisují petici

Zdroj: Hangar 13
11. 7. 2022

Modder Luke Ross se dostal do podvědomí hráčů především svými modifikacemi, umožňující hrát hry, které k tomu původně nebyly určené, ve virtuální realitě. V této oblasti patří ke špičce a dle svých vlastních slov si za měsíc díky příspěvkům fanoušků přijde i na 20 tisíc dolarů. Tvorbě VR módů se aktivně věnuje od roku 2017 a za tu dobu takto přivedl k virtuálnímu životu hry jako GTA V, Red Dead Redemption 2, celou trilogii Mafie v definitivní edici, Cyberpunk 2077Horizon Zero Dawn nebo Elden Ring. Právě kvůli prvním třem zmíněným má ale nyní Ross problém, jelikož se Take-Two, pod které všechny tři značky patří, rozhodlo znovu zakročit proti modování.

Ross umisťuje mody na svůj Patreon, kde se k nim mohou dostat jeho patroni za 10 dolarů. Právě z Patreonu Rossovi přišla výzva, aby odstranil veškerý obsah související se hrami a materiály vlastněné Take-Two, a to kvůli porušení DMCA (americký zákon o autorských právech). Konkrétně se jedná o Rockstar Games s GTA V a Red Dead Redemption 2, resp. 2K Games s hrami Mafia: Definitive Edition, Mafia II: Definitive Edition a Mafia III: Definitive Edition. Přímo ze strany Take-Two však Ross žádný konkrétní požadavek neobdržel, proto požádal společnost o vyjádření.  Na Patreonu se následně značně rozepsal a ohrazuje se vůči tomu, že by šířil nelegální obsah a cokoli, co spadá do vlastnictví Take-Two. Vysvětluje, že jeho modifikace nejsou tvořeny softwarem, který Take-Two patří, stejně tak nic ve hrách nenahrazuje a naopak je potřeba, aby hráči vlastnili originální kopii hry, na níž mohou posléze jeho mod použít.

Zdroj: Luke Ross / Patreon

Z Patreonu se mu dostalo pomoci, kdy jeho zástupce oslovil Take-Two přímo, aby získal požadované vyjádření, totéž učinila i některá zahraniční herní média, v obou případech to však skončilo neúspěchem. Současně však Patreon nevyhověl Rossově žádosti o poskytnutí kopie původního oznámení a naopak začal hrozit pozastavením účtu, pokud nesplní stanovené podmínky. Vzhledem k tomu, že nebylo známo, co přesně si Take-Two nárokuje, byl tedy nucen archivovat a znepřístupnit vše, co s těmito hrami souviselo, aby předešel dalším problémům. Ironií osudu ještě před dvěma měsíci Ross v rozhovoru pro VR blog Mixed uvedl, že nemá strach z postihů a nároků, které by mohly vydavatelé jím modovaných her vznést, jelikož naopak nabízí další způsob, jak si hry užít, což zároveň znamená další prodané kopie.

Myslím, že je nejvyšší čas, abychom se pokusili toto zneužívání zastavit, a to nejen kvůli mně a mému Patreonu nebo pouze kvůli modům VR. Věřím, že to má dalekosáhlé důsledky.

Zatímco Take-Two nadále mlčí, fanoušci zahrnují Rosse podporou a spustili i petici. Tu doteď podepsalo téměř 500 lidí, ale je velmi pravděpodobné, že vyjádřená podpora ze strany komunity ještě poroste. Jak mnozí totiž poznamenávají v komentářích nebo v diskuzích pod nejrůznějšími články, Rossovy VR módy byly často důvodem, proč si hru vůbec koupili a věnovali se jí. Nad rámec konfliktu se včera Ross zamyslel i nad moddingem celkově a duševním vlastnictvím: „Chceme jako autoři modifikací, hráči a spotřebitelé i nadále tolerovat, že korporace mají mít právo zničit jakékoli originální dílo (ať už se jedná o jednoduchou opravu chyb, údajně konkurenční plnohodnotný výtvor či cokoli mezi tím) jen tím, že využijí lží nebo kliček, že vše, co interaguje s jejich duševním vlastnictvím, je tzv. odvozené dílo?“ V této souvislosti poprosil o vyjádření odborníky z řad novinářů nebo právníků, kteří se touto problematikou zabývají, o jejich pohled na věc či doplnění. „Myslím, že je nejvyšší čas, abychom se pokusili toto zneužívání zastavit, a to nejen kvůli mně a mému Patreonu nebo pouze kvůli modům VR. Věřím, že to má dalekosáhlé důsledky,“ dodal na závěr.

Připomeňme, že to není poprvé, co se Take-Two rozhodlo zasáhnout proti tvůrcům modifikací. V září 2019 Take-Two utnulo snahu moddera s přezdívkou GamingDamned, který pracoval na vlastním remasteru prvního Red Dead Redemption, což dokonce vyústilo žalobou. Minulý rok proběhla velká čistka módů na webu ModDB, přičemž zmizely například projekty GTA: Underground, Vice Cry, Liberty City Stories: PC Edition, Vice City Stories: PC Edition nebo GTAV on San Andreas. Podíváme-li se dále do minulosti, můžeme zmínit i pokus o převedení mapy Red Dead Redemption do GTA V nebo ještě starší a značně bizarní situaci, kdy v roce 2015 poslalo Take-Two na moddera, jenž pracoval na alternativním GTA Online FiveM, soukromé detektivy s cílem, aby od práce upustil.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru