branding
Valorant, Riot Games, Kontroverzní anti-cheatovací ochrana Valorantu se mění

Kontroverzní anti-cheatovací ochrana Valorantu se mění

Riot Games umožní Vanguard vypnout. Pro spuštění hry ale bude nutné restartovat počítač

Zdroj: Riot Games
28. 4. 2020
Název: Valorant Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr:
Datum vydání:
2. 6. 2020
2. 8. 2024 (PlayStation 5, Xbox Series S | X)

Necelé dva týdny po zveřejnění výzvy k prolomení kontroverzní anti-cheatovací ochrany on-line střílečky Valorant tu máme další zajímavý vývoj. O ten se postaral samotný tým Riot Games, který se nakonec přeci jen rozhodl svůj přístup změnit a do fungování obrany proti podvádějícím hráčům zasáhnout, a to takže tak, že více volnosti a možnosti volby se dostává do rukou hráčů.

Co se Riot Games zdálo být efektivním řešením, je dle mnohých bezprecedentní bezpečnostní díra, které by mohli zkušení útočníci využít.

Pokud bychom se měli vrátit zpět na začátek kauzy a připomenout si jádro pudla, tak můžeme zmínit oprávněné nářky hráčů, kteří si stěžovali na agresivní formu ochrany. Ta sice pravděpodobně funguje velmi dobře, jenže její zásadní nevýhodou byl start se systémem a tím definovaná i samotná její architektura. Tu někteří hráči neváhali nazývat rootkitem, který v tomto případě běžel na úrovni jádra operačního systému. Jenže co se Riot Games zdálo být efektivním řešením, je dle mnohých bezprecedentní bezpečnostní díra, které by mohli zkušení útočníci využít. Na to konto se Riot Games nejprve ozvali, že vše je v pořádku a bezpečné a na adresu komentářů směřujících k čínskému vlastníkovi společnosti vývojáři zároveň dodávali, že ani nikoho sami nešpehují. To mimochodem opět připomínají i v rámci současné aktualizace, nicméně pověst už byla jednou pošramocená. A po prvotním ujištění o bezpečnosti už přišla zmíněná výzva k prolomení ochrany ve jménu bezpečí všech hráčů. Jenže ani to zjevně nestačilo a ochrana jménem Vanguard mění svoji podobu.

A k té dochází přesně tak, jak by jistě mnozí hráči automaticky očekávali. Vanguard je nově možné skrze ikonku v oznamovací oblasti ručně vypnout, má to však samozřejmě háček. Jak se píše v obsáhlém příspěvku vývojářů na Redditu, počítač hráče se tím automaticky stane nedůvěryhodným a pro spuštění hry je nutné jej restartovat. Tím je možné opět ochranu zavést už se samotným startem operačního sytému. Nevýhoda takového postupu se ale samozřejmě přímo nabízí – tento způsob vypínání ochrany žádným způsobem nedokáže eliminovat případná bezpečnostní rizika, která s sebou Vanguard může přinášet i nadále. Jestliže se po onom restartu počítače ochrana opětovně zavede už na úroveň jádra, tak samozřejmě platí, že pokud k napadení útočníkem došlo, tak riziko setrvává. Vanguard navíc automaticky vypne cokoli, co se této anti-cheatovací ochraně nelíbí. Zde můžeme doslova citovat a údajně jde o „určitý nekompatibilní nebo zranitelný software,“ Riot Games však nejsou nijak konkrétní a dušují se, že Vanguard vypíná v drtivě většině případů pouze ty programy, u kterých jsou známy nějaké formy bezpečnostních rizik. V souvislosti s tím Riot Games odkazují na databázi na webu Common Vulnerabilities and Exposures.

Zmíněný příspěvek pak ospravedlňuje snahu prosadit svoji vizi částečně dotěrné ochrany tím, že Valorant chce být jiný v otázce přístupu ke kompetitivnímu hraní a v týmu chtějí podvodníkům situaci maximálně znepříjemnit. Riot Games k tomu dodávají následující: „Účelem Vanguardu je ztěžovat podvádění všem, kteří jsou k tomu odhodláni a zároveň nám dává nejlepší šanci odhalit podvodníky. Nikdy nebudeme moci úplně zabránit podvádění, záměrem ale je zvýšit jeho náročnost tak, aby podvádění nebylo ve Valorantu běžným jevem.“

Valorant, Riot Games, Do uzavřené bety Valorantu se dostanete přes Twitch

Odinstalovat, nebo deaktivovat?

Ikonka ochrany Vanguard v oblasti systémových oznámení nově dává hráčům na výběr, co chtějí s anti-cheatovacím softwarem udělat. Vanguard je možné buďto odinstalovat, nebo jen dočasně deaktivovat, výsledek je ale vždy stejný. Po spuštění hry se ochrana natáhne zpět (buďto jen zapnutím, nebo opětovnou instalací) a následně je nutné počítač opět učinit důvěryhodným. A k tomu už je nutný restart a opětovné zavedení obrany na úroveň jádra operačního systému.

Jisté nevýhody ale zřejmě setrvávají, nicméně ten zásadní požadavek týkající se možnosti dotěrnou ochranu vypnout, byl vyslyšen. Určitě ale bude zajímavé sledovat další vývoj, který se může ubírat hned několika směry. Ty nejzásadnější možnosti jsou pravděpodobně ty, že se Riot Games kritickým hlasům buďto poddají a vymyslí něco zcela jiného a z pohledu bezpečnostních rizik pro samotného hráče bezpečnějšího, anebo naopak aktuálně pomáhají definovat nový standard, který budou moci ostatní vývojářské týmy následovat.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru