Assassin’s Creed Shadows (Red), Ubisoft, Assassin’s Creed Shadows se prý v předobjednávkách daří

Japonští hráči volají po zrušení AC Shadows

Hlavní hrdina Jasuke je podle nich urážkou historie. Petice má necelých 30 tisíc podpisů

Zdroj: Ubisoft
2. 7. 2024
Název: Assassin’s Creed Shadows (Red) Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , Žánr: Datum vydání: 15. 11. 2024

Už v polovině června odstartoval japonský hráč Šimicu Toru petici na portálu Change.org, která volá po zrušení hry Assassin’s Creed Shadows. Pokud dění kolem chystaného pokračování slavné série od Ubisoftu sledujete, pak už vám je patrně jasné, na co Toru poukazuje. Ano, coby Japonci se mu ani trochu nelíbí, že ve hře bude vystupovat samuraj Jasuke, nikoliv však kvůli barvě pleti, ale kvůli manipulaci s historií a hlavně kvůli tvrzení vývojářů z Ubisoftu Quebec, že se v případě hlavního hrdiny hry opírají o historická fakta a svou hru neoznačují za fikci.

Petice má k dnešnímu dni bezmála 30 tisíc podpisů s tím, že za uplynulých 24 hodin získala téměř polovinu z tohoto počtu. Snahy japonských hráčů upozornit na problém, který v souvislosti se hrou vnímají, si totiž všimla média a je pravděpodobné, že množství podpisů v nadcházejících hodinách ještě skokově naroste. Toru definuje problém v krátkém popisu petice a snaží se případným petentům předložit kontext celé kauzy.

„První Evropan, který získal titul samuraje – William Adams (Miura Anobori) – byl ve skutečnosti praporečník ve službách Iejasua Tokugawy,“ píše zakladatel petice a dodává, že Ubisoft stále nechápe povahu a roli samurajů coby služebníků šlechty. „To je vážná urážka japonské kultury a může to souviset i s rasismem namířeným na obyvatele Asie,“ dodává Toru a skrze petici chce dosáhnout zastavení vývoje Assassin’s Creed Shadows a zahájení seriózního sběru historických informací, skrze který budou moci vývojáři vyjádřit respekt k japonské historii a kultuře.

Jak následně uvádí někteří z japonských hráčů, kteří petici podepsali, nejde o skutečnost, že je Jasuke tmavé barvy pleti, ale jednoduše o to, že Ubisoft během představení hry předkládal jeho existenci jako historický fakt a obdobně mluvili vývojáři o celé hře. Skutečně, v oficiálním oznámení lze tyto proklamace najít, je ale také férové dodat, že zástupci vývojářů za historický fakt označují Jasukeho existenci i způsob, jakým se dostal do Japonska. Dále pak uvádí, že vše ostatní – od chvíle, kdy Jasuke stanul na japonské půdě – už bylo „vyvinuto a rozšířeno“ i s odkazem na lore Assassin’s Creed, který je samozřejmě považován za fikci. Vývojáři rovněž uvádí, že skutečný příběh Jasukeho má „otevřený konec“, což je více než zřejmé poukázání na to, že jej v souladu s vlastní představivostí a kreativitou „dopsali“ i s vědomím, že jeho příběh „obestírá mnoho otázek a spekulací“.

Přesto ale ani tato prohlášení vývojářů nepovažují hráči z Japonska za dostatečně, jak ostatně dokazuje nejpopulárnější příspěvek jednoho z petentů. „Pokud by o tom mluvili jako o fikci, dá se to respektovat. Ale prezentovat nepravdy typu „věrné historii“ a „Jasuke byl velký černý samuraj“, je naprosto neodpustitelné,“ napsal uživatel Taja Ju. Naráží pak i na to, že Západ podle něj může kritizovat Japonce za to, že světu tenhle příběh zatajili, což se může rychle změnit na tvrzení, že jsou Japonci rasisté a diskriminují černochy. „Ostatně, zámořský internet už tento aspekt ukazuje,“ uzavírá citovaný uživatel a podtrhuje, kde všude může ležet problém.

Nahlásit chybu v článku

17

Napsat komentář

Další články
Nahoru