branding
Jake Gyllenhaal by znovu Prince z Persie nehrál

Jake Gyllenhaal by znovu Prince z Persie nehrál

Představitel hlavní role lituje, že si filmovou adaptaci vybral. Byla to podle něj chyba

3. 7. 2019

Americký herec Jake Gyllenhaal má na kontě mnoho oceňovaných filmů jako Donnie Darko, Zkrocená hora, Zodiac, Zdrojový kód nebo Zmizení. V roce 2010 si ale zahrál také v hollywoodské adaptaci populární videohry. Blockbuster nazvaný Princ z Persie: Písky času (Prince of Persia: The Sands of Time) bývá obecně považován za jeden ze zdařilejších filmů podle her. Snad i díky obsazení, protože po boku Gyllenhaala se tu objevily další hvězdy jako Ben Kingsley nebo Alfred Molina.

Jenže i tento snímek čelil značné kritice. A důvodem nebyla ani tak věrnost předloze jako spíš paradoxně právě slavní herci. Filmaři byli obviněni z takzvaného whitewashingu, jak bývá ve filmovém průmyslu označována praktika, kdy bílí herci hrají role postav, které pocházejí z jiných etnik. Ale v přeneseném slova smyslu lze mluvit o jakémkoli nevhodném zaměňování ras a kultur, které nedává smysl z hlediska historie, reálií nebo geografie. Tento problém se týká celé plejády snímků a přetřásá se v poslední době čím dál častěji. Věnuje se mu třeba celá kapitola na Wikipedii, pokud byste chtěli do této věci proniknout hlouběji. Z poslední doby ale stojí za zmínku v souvislosti s neautentickým obsazením hrané adaptace třeba Ghost in the Shell.

Jake Gyllenhaal je pochopitelně Američan, nikoli Íránec, na jehož území se dříve rozkládala Perská říše. Jeho matka pochází z židovské rodiny a otec je britsko-švédského původu. To bylo mnoha lidem v době premiéry trnem v oku. Alfred Molina je britsko-americký herec španělsko-italského původu. A držitel Oscara Ben Kingsley, rodným jménem Krishna Pandit Bhanji, se narodil ve Velké Británii, ale jeho otec je z Keni a rodina pocházela z Indie. Nevyjmenovávám to proto, aby se tu strhla emotivní politicko-společenská debata o světovém řádu. Jsou to jen skutečnosti, které svého času vedly k jisté kritice, na kterou se dnes sám Gyllenhaal odvolává.

V rozhovoru pro Yahoo Entertainment řekl, že tato zkušenost změnila způsob, jakým přemýšlí o nabídkách potenciálních rolí. “Myslím, že jsem se díky tomu mnohému naučil. Věnuji spoustu času přemýšlení o rolích, které beru a proč je beru,” prohlásil s tím, že tohle je případ takové, která se pro něj nehodila. V obecné rovině se ale od té doby vyhýbal i typickým blockbusterům. Toto pravidlo porušil až aktuálním filmem Spider-Man: Daleko od domova.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru