Vysvětlovat, že komunita hráčů kolem série Battlefield není s dosud posledním vydaným dílem spokojená, asi nemusíme nijak podrobně. O problémech Battlefieldu 2042 se psalo ještě před vydáním a téměř všechny další informace, které od vývojářů zazněly, situaci spíše zhoršovaly. Odráží se to také v neuspokojivém tempu oprav rozbitých nebo špatně nadesignovaných částí hry, což také umocňuje oddalování nového obsahu, které vyústilo v posun zahájení první sezóny až na začátek léta. Hráčům ale očividně došla trpělivost a dělají to, co je jim v případě podobných problémů vlastní – založili začátkem února petici a po vlažném rozjezdu začíná číslo podpisů povážlivě narůstat.
Momentálně už pod petici, jejímž cílem je vymoci si automatické vracení peněz za nákup hry na všech platformách, přidalo svůj podpis přes 55 000 lidí a neustále přibývají další. Podle textu petice se ztotožňují s názorem, že vydání Battlefieldu 2042 bylo „výsměchem všem zákazníkům, kteří si tuto hru koupili za 70 dolarů kvůli lživé reklamě společnosti Electronic Arts“. Autor petice dále uvádí, že navzdory slibům vydalo DICE doslova nehratelnou hru a chyby, které „drasticky mění herní zážitek“, nutí hráče přemýšlet nad Battlefieldem 2042 jako nad nedokončenou hrou. Tím se dostává k požadavku uvedeném výše, tedy přinutit EA, aby bez uvádění důvodů akceptovala žádosti o tzv. refund a vracela hráčům peníze za hru v plné výši i několik měsíců po vydání. V tomto bodě se petice opírá o přístup společnosti Valve, která umožnila majitelům verze pro Steam zažádat o vrácení peněz i po překročení stanovených limitů – tedy maximálně 14 dní od nákupu a méně než 2 odehrané hodiny.
Dokázat, že hra nevyšla ve stavu, jaký vývojáři slíbili, by mohlo být ve skutečnosti mnohem složitější, než se může na první pohled zdát.
„Podepsáním této petice se přiblížíte k tomu, aby vám byla vrácena platba za Battlefield 2042. Pokud dosáhneme na 50 tisíc podpisů a více, jeden z nejlepších právníků zabývající se hromadnými žalobami je ochoten převzít náš případ proti společnosti EA,“ zmiňuje pak text v samém závěru. Blíže ovšem neuvádí, o jakého právníka se jedná, tudíž nelze vyloučit, že jde – alespoň prozatím – o nátlakový výrok, který se nemusí zakládat na pravdě. Ostatně, dokázat, že hra nevyšla ve stavu, jaký vývojáři slíbili, by mohlo být ve skutečnosti mnohem složitější, než se může na první pohled zdát, což dokazuje například i žaloba investorů CD Projektu kvůli podvodnému vystupování vývojářů v souvislosti s Cyberpunkem 2077. Ani tam nakonec nedošlo na soudní verdikt a spor byl urovnán dohodou, tím ovšem trochu předbíháme.
Podstatné bude, zda na petici Electronic Arts vůbec zareaguje, případně jaké z ní vyvodí důsledky. Ostatně, jsou to sami vývojáři, kteří minimálně při pohledu na čísla z dokumentů o výsledcích hospodaření odepisují Battlefield 2042 a nepřipisují mu v nadcházejícím roce příliš velkou roli. V celkovém úhrnu se totiž má postarat jen o 5 procent z celkových příjmů, což je na pokračování tak tradiční a zaběhnuté série málo a víc důkazů o neúspěchu zřejmě není třeba.