Představte si donekonečna generovaný svět, který byste mohli prozkoumávat a neustále v něm nacházet nový obsah a dobrodružství. Co kdybyste mohli udělat cokoliv, co vás jen napadne, namísto vybírání předem připravených akcí od vývojářů, kteří hru vytvořili? Pak byste se měli zřejmě pustit do hraní AI Dungeon 2, ke kterému prostřednictvím předchozích vět láká Nick Walton a jeho spolupracovníci ze soukromé univerzity z utažského města Provo. Vzali si za cíl vytvořit umělou inteligencí řízený nástroj pro generování textových adventur, v nichž by hráči mohli interagovat se světem a postavami zcela neomezeně. Alespoň takhle zní teorie, nutno ovšem přiznat, že v praxi celý systém funguje obstojně, a co víc – předkládá vtipné, bizarní a v mnoha směrech nečekané příběhy, které se mohou odvíjet desítky minut, nebo jen krátké vteřiny.
Vrcholem snahy autorů má být zbourání všech hranic a umožnění hráčům skutečně vstoupit do příběhu, jehož další a další části jsou psány za pochodu.
Jak už název hry AI Dungeon 2 napovídá, nejedná se o první dílo studentské skupiny z Brigham Young University. Na Patreon přišli už v dubnu letošního roku s vydáním původní hry, na které si chtěli vyzkoušet nejnovější model GPT-2 knihovny OpenAI, která měla pro jejich potřeby generovat pomocí 124 milionů parametrů fantasy příběhy, ovšem na základě předem připravených příběhových voleb. Systém fungoval, jednotlivá dobrodružství uměla být v pozdějších fázích poměrně variabilní, ovšem sami autoři tušili, že chtějí zajít ještě dál. Vrcholem jejich snahy má být zbourání všech hranic a umožnění hráčům skutečně vstoupit do příběhu, jehož další a další části jsou psány za pochodu, a to pomocí strojového učení a dramatického navýšení možných parametrů až na 1,5 miliardy. Zdrojem pro tzv. deep learning se stal komunitní portál Choose Your Story, na který uživatelé umisťují své vlastní povídky a příběhy v angličtině, z nichž se následně vybírají jednotlivé pasáže a upravené části pro příběh každého hráče AI Dungeon 2.
Vysvětlit alespoň základ toho, jak hra funguje, se snaží Nick Walton na blogu a zmiňovaném Patreonu, bez mučení ovšem přiznávám, že mnohem zábavnější a zajímavější je pro mě samotné hraní. Aby se předešlo očividným žánrovým přehmatům, je nutné před zahájením hry vybrat její zasazení – tedy například fantasy, zombie, či apokalypsa a následně si zvolit jméno a povolání, odpovídající uvedeným žánrům. Pak už se žádné meze vašemu počínaní nekladou a na základě několika základních příkazů se můžete pustit do hraní. Nejčastěji budete něco dělat, případně něco říkat, a v úvodu vás rozhodně překvapí, jak pružně umí generátor reagovat. K nekonečným sériím otázek, známým z prvních pokusů s chatboty, tady v podstatě nedochází, legrační ovšem je, že hra sama neumí příliš dobře rozpoznat, zda se právě snažíte mluvit s člověkem, nebo například zmiňovanou zombií.
Popisovat všechny příběhy jednoduše nejde, protože ani vývojáři vytvořený systém není neprůstřelný a ne vždy vede k logickým či vtipný závěrům.
V jejích následných odpovědích ale tkví veškerá zábava a skutečně se může stát, že sérií vcelku absurdních, ale velmi květnatých a zážitek nerozbíjejících odpovědí, se dostanete na příběhové scestí a namísto záchrany světa budete chtít například naučit draka zpívat. To se vám pravděpodobně povede, stejně jako například poprava vlastní sestry fireballem ve chvíli, kdy oba truchlíte nad hrobem rodičů, které na onen svět poslala tajemná postava v kápi. A už asi nemusím zmiňovat, že se mi onoho vraha rodičů podařilo přesvědčit, že je mým dlouholetým bratrancem a společně musíme zbavit svět goblinů. Nicméně popisovat všechny příběhy jednoduše nejde, protože ani vývojáři vytvořený systém není neprůstřelný a ne vždy vede k logickým či vtipný závěrům. Přesto můžeme hraní AI Dungeon 2 jen a jen doporučit, umíte-li anglicky a potřebujete vyplnit hodiny a hodiny volného času.
Hru si můžete spustit přímo v prohlížeči, postup je uvedený na oficiálních stránkách a za nás pouze radíme, abyste byli trpěliví. Vzhledem k tomu, že o AI Dungeon 2 teď píše jeden web za druhým, mají autoři trochu problémy se stahováním jádra OpenAI a chvílemi se zdá, že se nic neděje. Čekání ovšem stojí za to!