Už když jsme minulý rok touto dobou recenzovali tchajwanský horor Devotion, bylo jasné, že má hra od vývojářů z Red Candle Games zaděláno na mezinárodní renonc. Pro našince neviditelné zesměšňování čínského prezidenta rozohnily hráče z pevninské Číny, na Steam dopadla obávaná review bomba a ještě před vydáním naší recenze byla hra 26. února za doprovodu kajícné omluvy ze Steamu stažena. Vývojáři tehdy mluvili o nedopatření, resp. nedostatečné kontrole kvality a mělo se za to, že bude hra na Steam vrácena v momentě, kdy budou všechny nevhodné narážky na prezidenta Si Ťin-pchinga odstraněny. Stal se ale přesný opak – čínský vydavatel hry přišel o licenci a vývojáři po několikaměsíčním mlčení nakonec došli k závěru, že hru už vydat nechtějí. Přesto teď pro hráče vysvitla nepatrná naděje, že by nemusel být povedený titul ztracen v propadlišti dějin – spolu s předchozí hrou Detention totiž byla archivována na Harvardově univerzitě v největší východoasijské knihovně mimo území samotné Asie.
Je to neskutečná pocta, a to nejen pro nás v Red Candle Games, ale pro všechny naše fanoušky a hráče na celém světě.
O zajímavém kroku informují vývojáři na sociálních sítích a bez zajímavosti určitě není ani skutečnost, že o Devotion promluvili po dlouhých sedmi měsících. Nedá se však mluvit o žádném posunu vstříc veřejnému vydání, které v aktuální zprávě nenaznačují. Plně se věnují tomu, že se Devotion a Detention dočkaly digitální archivace a vyjadřují svůj vděk vedení univerzity i knihovny. „Harvard-Yenching Library oficiálně přidala oba naše tituly do své sbírky. Je to neskutečná pocta, a to nejen pro nás v Red Candle Games, ale pro všechny naše fanoušky a hráče na celém světě,“ říkají vývojáři. Jednotlivě pak vyjmenovávají profesory a jejich asistenty, kteří se zasloužili o archivaci a zmiňují význam knihovny a její velikost: „Harvard-Yenching Library byla formálně založena v roce 1928 a je známa jako největší východoasijská knihovna spravována americkou univerzitou. Coby herní designéři jsme si nikdy nepomysleli, že jednou budeme součástí této prestižní sbírky.“
Všechny důvody, které vedly k omluvám vývojářů, stažení hry ze Steamu i ztrátě licence čínského vydavatele Devotion, leží v nápisech na talismanech fulu, které nepřímo zesměšňují prezidenta Číny Si Ťin-pchinga. Dávaly jej do spojitosti s postavičkou medvídka Pú, který je v očích Číňanů považován za vážnou provokaci, a označovaly státníka za blbce. Vývojáři incident označili za chybu, která vznikla nedostatečnou kontrolou grafického oddělení, rozhodli se však opravenou verzi znovu nevydat.
Vedle tohoto oznámení pak lidé z Red Candle Games využili vzkaz k letmému naznačení, co se momentálně ve studiu děje a v jakém je po roční neaktivitě stavu: „Ačkoliv není aktuální situace ideální, pořád jsme tady a nic se nezměnilo – s velkou vášní budeme vždycky vyvíjet hry. Velké poděkování všem, kdo v Red Candle Games stále věří, pro mnoho z nás je to těžký rok, ale snažíme se jít dál a doufáme, že s vámi v budoucnu budeme moci sdílet více informací o tom, na čem pracujeme.“ Co přesně to znamená, nelze v tuto chvíli s jistotou určit, jak už ale bylo naznačeno v úvodu, nezdá se, že by se měla měnit situace kolem Devotion. Hru stále nelze oficiální cestou koupit, byť na Steamu stále funguje, pokud ji hráči stihli pořídit před jejím odstraněním a stále platí dosud poslední prohlášení, že se znovuvydání nechystá. Ohledně nových projektů mluvili vývojáři v rozhovoru pro Eurogamer a naznačili, že by rádi zkusili jiný žánr a téma, byť i nadále zůstanou věrní myšlence podporovat kulturu Tchaj-wanu a čerpat z ní inspiraci.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.